statystyki

Jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce

autor: Kamil Elkader28.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.05.2009, 11:42
  • Wyślij
  • Drukuj

Jeżeli doświadczenie zawodowe sięga kilku dekad wstecz, warto je w CV pominąć. Lepiej skupić się na bardziej istotnych wydarzeniach z ostatnich kilku lat.



Jeżeli osoba poszukująca pracy skupia się na swoim wieku, to jej odbiorcy zrobią to samo. Zakładanie z góry, że wybiorą kogoś innego, to zjawisko samospełniającej się przepowiedni. Kandydaci z taką postawą zazwyczaj w sposób mimowolny piszą lub powiedzą coś, co ich zdyskwalifikuje. Warto skupić się na atutach i pomyśleć, jak je pracodawcy atrakcyjnie sprzedać.

Zwiększ swoje szanse

Prawdopobieństwo porażki w poszukiwaniu pracy można próbować eliminować już na wczesnym etapie rekrutacji przez usunięcie z CV wszystkich informacji sugerujących wiek (data urodzenia czy data ukończenia szkoły). Jeżeli doświadczenie zawodowe sięga kilka dekad wstecz, warto je pominąć. Informacje o zajmowanych stanowiskach w połowie lat osiemdziesiątych prawdopodobnie niewiele wniosą do bieżącej aplikacji. Z tego powodu lepiej skupić się na bardziej istotnych doświadczeniach z ostatnich kilku lub najdalej kilkunastu lat. Niektóre osoby starsze mają też dużą trudność w znalezieniu się w sytuacji, kiedy prowadzący rekrutację jest od nich dużo młodszy. Ale i w takim przypadku nie należy zakładać najgorszego. Skoro osoba ta zadzwoniła, to znaczy, że był ku temu powód, i trzeba tę szansę wykorzystać. Innym, częstym błędem jest przyjmowanie protekcjonalnego tonu rozmowy, który właściwie eliminuje z dalszych etapów postępowania kwalifikacyjnego. Skoro wiek ma nie być barierą, to niech ta zasada działa w obie strony.

Obalaj stereotypy

Zmierzenie się z obiegowymi opiniami nie jest proste. Starsze osoby są według dużej części pracodawców mniej chętne do poznawania rzeczy nowych i gorzej sobie radzą z nowymi technologiami. Dlatego śledzenie trendów w swoim zawodzie i bycie na bieżąco z nowinkami nawet tylko na płaszczyźnie teoretycznej stawia takie osoby w pozytywnym świetle. Wiek nie zwalnia z obowiązku bycia na bieżąco. Przy dobrej woli ewentualne braki z wiedzy informatycznej można nadrobić we własnym zakresie. Z pomocą mogą przyjść też kursy oferowane przez różne instytucje. Nieocenione są także umiejętności dzieci czy innych członków rodziny, którzy pomogą zapoznać się z nowinkami. Gotowość do nauki i podnoszenia kwalifikacji to cecha pożądana, bierność dyskwalifikuje.

Konflikt młodzi–starsi

Warto też zwrócić uwagę na swoje funkcjonowanie w firmie, aby nie było ono pretekstem do postrzegania przez otoczenie przez stereotypową etykietkę wieku. Jest to duże wyzwanie przy współpracy z młodszymi współpracownikami, a czasem i młodszym szefem. Starsi mają doświadczenie i są przyzwyczajeni do swoich sposobów funkcjonowania. Zdarza im się przez to przyjmować postawę wszystkowiedzących, którzy niechętnie patrzą na zmiany wnoszone przez młodszych. Starsi przyzwyczajeni są także do myślenia, że pozycję uzyskuje się z wiekiem i stażem. Młodzi myślą inaczej – pozycję zyskuje się dzięki wynikom pracy i kwalifikacjom, a wiek nie ma znaczenia, przez co postrzegani są przez starszych jako źródło zagrożenia. Wiedząc o tych różnicach, łatwo omijać napięcia.

31,6 proc. współczynnik aktywności zawodowej Polaków po 55 roku życia według Eurostatu

ekspert ds. rekrutacji i HR, zajmuje się psychologią pracy






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

  • 1: Willy z IP: 80.55.175.* (2009-05-28 06:56)

    Co za bzdury!CV powinno zawierać zawsze komplet przebiegu "kariery zawodowej."Jeśli do wysługi podajesz,ile lat pracujesz,to nie narodziłeś się wczoraj,również zawodowo.Podaje się miejsca pracy i stanowiska od najnowszego do najdawniej wykonywanego.

  • 2: Non problem z IP: 84.234.1.* (2009-05-28 07:30)

    -wyjechać do ukochanej IRLANDII.

  • 3: LALA z IP: 213.76.134.* (2009-05-28 07:38)

    BLE.BLE BLE 35 LAT PRACY EMERYTURA A NIE STARY ZAJMUJE MIEJSCE MŁODYM W PRACY,A MŁODY POD KIOSKIEM Z PIWEM.

  • 4: kobieta rocznik 1954 z IP: 79.190.58.* (2009-05-28 08:02)

    Wszystko to brednie. Jeżeli o pracę stara się kilka osób z takimi samymi kwalifikacjami to pracodawca zawsze wybierze osobę młodszą. I nic dziwnego, że chce inwestować w młodszą osobę gdyż dłużej u niego popracuje.
    Gdy byłam bezrobotna to wszystko było dobrze do momentu, gdy zapytano mnie o wiek. 49 - 50 lat to była granica nie do przeskoczenia dla potencjalnego pracodawcy. Urząd pracy też wtedy nic mi nie zaproponował, żadnej propozycji pracy przez prawie 2 lata pozostawania w rejestrze bezrobotnych. Po dwóch latach sama znalazłam sobie pracę. Pracuję ale boję sie o pracę. Wzięłam 2 lata temu kredyt. Będę go spłacać jeszcze 2 lata. Byle tylko była praca. Codziennie drżę aby była. Emeryturę oddalono mi o 5 lat będę mogła ja otrzymać w 2014 roku już całkiem po nowemu. Wszystko od składek pomimo, że nie należę do OFE a staż pracy już teraz to 34 lata opłacania składek. Drugi raz nie chcę przeżywać traumy związanej z byciem osobą bezrobotną. Dlaczego dla kobiet z roczników 1954, 1955, 1956 nie zrobiono możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 35 lat pracy. Miałyśmy przy wprowadzeniu reformy ponad 25 lat pracy i dla naszego rocznika przewidziano wielka figę. Rocznik 1954 to pierwszy gdy emerytura liczona będzie tylko od uzbieranych składek. Bryndza bo te składki mam liczone od niewielkiej kwoty. Gdyby nie kapitał początkowy to nawet na chleb by nie wystarczyło. Na moim roczniku rząd urządził eksperyment emerytalny. Jak dożyję to porównam ile emerytury dostałam a ile bym miała gdyby rząd nie ukradł mi 5 lat życia i gdybym przeszła w tym roku na emeryturę. Jak dożyję do tej emerytury po 60-ce to podziękuję. Teraz przestałam już wierzyć w jakiekolwiek zmiany na lepsze. Nigdy już nie zagłosuję i to na nikogo. Nie będą mnie mamić obietnicami wyborczymi. Koniec mojego udziału w wyborach do Europarlamentu, Sejmu, Senatu Prezydenckich. Koniec mamienia ludzi i wykorzystywania ich energii życiowej ,aż do śmierci.

  • 5: KK 54 z IP: 83.27.21.* (2009-05-28 08:25)

    Oczywiście że to wielka bzdura, oszukać można tylko na moment w CV a przy rozmowie i tak to wyjdzie i wtedy wielkie rozgoryczenie. Ja również będę bojkotowała wszystkie wybory, też mi dołożono wyrok 5 lat, tylko gdzie ta praca.

  • 6: janek z IP: 83.8.244.* (2009-05-28 08:45)

    A ja pójdę na wybory., aby wykreśli PSL,PO. Nas roczniki 1954 pokrzywdzili. Wczoraj czytałam, ze mozna pracowac tylko 5 lat a jak będziesz mial 60 lat to będziesz mógł pójśc na emeryturę..Jest sens uczciwie pracowąc. Mam 36 lat pracy i nie mogę pogodzi się,że moje koleżnki po 30 latach mająe 55 lat są na emeryturze, a mi zabrakło 6 dni.
    Co za niesprawidlwośc. Rozgoryczenie duże. A najgorzej to boli,że tyle lat płaciło się składki na emeryturę i nie ma pieniędzy dla nas, bo na pewno dla góry są.

  • 7: Mona z IP: 217.17.34.* (2009-05-28 08:59)

    Mona.
    A dla mnie to może być sensowne. Nie ma potrzeby pisać, że 80-tych byłam księgową w Centrali Handlu Zagranicznego...

  • 8: ala z IP: 83.31.92.* (2009-05-28 09:00)

    Popieramy projekt OPZZ emerytura po 35 i 40 latach pracy. Zajrzyj na " blogsubiektywny" i podpisz

  • 9: Piotr z IP: 62.233.169.* (2009-05-28 09:10)

    Krótko- mam 45 lat pracy wiek 59 ( są takie przypadki) a wiec na emryturę po 51 latach pracy.Tak wszystkim ekspertą zycze powodzenia w twórczośći.

  • 10: do 4.kobieta rocznik 1954 z IP: 213.172.175.* (2009-05-28 09:22)

    Rękoma i nogami podpisuję się pod tym co napisałaś.
    Masz całkowitą rację. To prawda: nasze państwo nie jest dla nas przyjazne.
    Aż żal ściska... Rocznik 54 kobiet to najbardziej dyskryminowany rocznik!!!
    Ja też wyleczyłam się na zawsze z głosowania. Na kogokolwiek. Moi znajomi też. Na tak dlugo, aż wróci to, co nam zabrali!!! I przestaną wreszcie robic z emerytów i rencistów starbonkę do wyciągania pieniędzy!
    Leżącego się nie kopie, mości panowie...

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie