Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, zwracają uwagę, że częste zmiany prawa utrudniają im działanie.
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) już po raz czwarty przyznała statuetki Lodołamaczy. Jest to nagroda dla przedsiębiorców, przyznawana w kategoriach Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy, Pracodawca Nieprzedsiębiorca, Przedsiębiorca Osoba Niepełnosprawna, SuperLodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny.
– Połączenie biznesu i działalności społecznej nie jest już ekstrawagancją, ale czynnikiem, który pozytywnie wpływa na firmę – mówi Barbara Pokorny, przewodnicząca rady krajowej POPON.
Irena Chumięcka z Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo Szczyrk, zwraca uwagę, że najlepszą formą rehabilitacji dla takich osób jest praca i aktywizacja zawodowa. Jej firma zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Zakład Pracy Chronionej. Wśród pracowników, których zatrudnia, ponad 50 proc. stanowią osoby niepełnosprawne.
– Ponieważ sam pracuję i zatrudniam osoby niepełnosprawne, nie obciążam dodatkowo państwa. Ponadto zyskuje ono na moich podatkach – dodaje Wiesław Chorzępa.
Firma Ortoreha Zakład Sprzętu Ortopedycznego, której jest prezesem, zdobyła trzecie miejsce w kategorii Przedsiębiorca Osoba Niepełnosprawna.
Jego zdaniem mimo dofinansowania z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych powinny być wprowadzone dodatkowe ułatwienia dla niepełnosprawnych, którzy decydują się założyć własną firmę.
– Dobrym pomysłem mogą być ulgi w podatku dochodowym lub dostęp do preferencyjnych kredytów w bankach na rozpoczęcie działalności gospodarczej – dodaje Wiesław Chorzępa.
Z kolei Irena Chumięcka uważa, że prowadzenie firmy utrudniają zmiany w prawie i opóźnienia w wydawaniu aktów prawnych.
– W tym roku z powodu spóźnionego rozporządzenia nie otrzymamy dofinansowania oraz refundacji za wydatki poniesione w I kwartale – mówi Irena Chumięcka.
LODOŁAMACZE – KONKURS DLA PRACODAWCÓW
Jest organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, największy związek pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. W tym roku odbyła się jego IV edycja. Konkurs składa się z dwóch etapów – regionalnego i centralnego. W pierwszym kapituły regionalne z 10 miast wyłaniają regionalnych laureatów w czterech kategoriach. Spośród nich Kapituła Centralna wybiera Ogólnopolskich Lodołamaczy. W tym roku w konkursie wzięło udział 386 firm.