zaloguj się do e-DGP
statystyki

Niższe o 20 proc. świadczenia dla nauczycieli

skomentuj

Nauczyciele będą mogli przechodzić na świadczenia kompensacyjne do 2028 roku. Ich wysokość wyniesie 80 proc. emerytury pomostowej.

Zmiana prawa

Senat podejmie dzisiaj decyzję w sprawie uchwalonej 24 kwietnia przez Sejm ustawy o świadczeniach kompensacyjnych. Najwięcej kontrowersji budzi ich wysokość. Sejm przyjął ustawę, która zakłada, że nauczyciele, kończąc pracę w szkole, otrzymają 100 proc. emerytury pomostowej. Natomiast senatorowie PO chcą obniżyć jej wysokość do 80 proc.

– Ma to zniechęcić do przechodzenia na świadczenia – mówi senator Zbigniew Szaleniec, przedstawiający sprawozdanie senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

W czasie debaty Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej, podkreślił, że popierany przez rząd pierwszy projekt ustawy zakładał wygaśnięcie uprawnień do 2028 roku oraz to, że wyniosą 80 proc.

– Powrót do wersji pierwotnej powoduje ograniczenie o cztery lata możliwości korzystania ze świadczeń. Konieczne jest tylko inne rozłożenie tych roczników, aby prawo do nich nie zmieniało się co trzy lub sześć miesięcy – dodaje Zbigniew Szaleniec.

Senator Kazimierz Wiatr (PiS) zgłosił poprawkę, która ma znieść zakaz uniemożliwiający nauczycielom pracę w szkole po uzyskaniu świadczenia kompensacyjnego.

Komentarze: 12

  • 11: Zetka z IP: 90.141.73.* (2009-05-28 15:41)

    Beato ty pewnie tez jestes jakims tam darmozjadem/urzedasem,robolem,krwiopijca itp./powolaniem jeszcze nikt sie nie najadl ,takie czasy,a jak pomozesz dziecku i przypilnujesz to korki nie beda potrzebne,trzeba bylo sie uczyc to nie obrazalabys innych

  • 12: belaa z IP: 79.191.112.* (2009-06-26 21:55)

    nie rozumiem dlaczego ta grupa ma takie przywileje

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy zmiany w prawie budowlanym idą Twoim zdaniem w dobrą stronę?

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter