statystyki

Można ubiegać się o dopłatę do wózka, komputera i prawa jazdy

autor: Łukasz Guza13.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 13.05.2009, 13:41

Do 5 czerwca niepełnosprawni mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu m.in. wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym i oprzyrządowania samochodu.

Reklama


Reklama


Jeszcze przez niecałe cztery tygodnie oddziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą przyjmować wnioski o dofinansowanie udzielane w ramach programu Pegaz 2003. Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu oprzyrządowania samochodu (umożliwiającego im przystosowanie auta do ich potrzeb), sprzętu komputerowego oraz wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Mogą także starać się o dopłatę do kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B. Aż do 30 listopada 2009 r. mają natomiast prawo składać wnioski o dofinansowanie kosztów utrzymania sprawności technicznej wózka inwalidzkiego (m.in. zakupu części zamiennych, akumulatorów, dodatkowego wyposażenia, kosztów niezbędnych napraw).

W zależności od rodzaju udzielonej pomocy dofinansowanie może maksymalnie wynieść od 3,5 tys. zł (utrzymanie sprawności wózka) do 15,312 zł (zakup wózka o napędzie elektrycznym).

Aby uzyskać poszczególne dopłaty, niepełnosprawni muszą spełniać warunki określone w procedurach programu. Na przykład o sfinansowanie kosztów uzyskania prawa jazdy mogą ubiegać się pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, wykonujące pracę zarobkową lub uczące się albo zarejestrowane w urzędzie pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Ek(2009-05-13 12:26) Odpowiedz 00

  No właśnie, osoba nie pracująca i nie zarejestrowana w UP nie może się starać o dofinansowanie. Bo nie spełnia wymogów. Problem w tym, że osoba, która mieszka na wsi, nie ma możliwości wydostania się z domu, nie jest ujęta jako poszukująca w UP. Przecież takich osób jest mnóstwo. Trudno do nich dotrzeć z przyczyn stereotypowych, ale i technicznych. Dzięki temu nie mogą skorzystać z pomocy.

 • EB(2009-05-13 13:26) Odpowiedz 00

  Niektóre elementy są OK. np dofinansowanie do akumulatorów. Ale reszta. Czyli lewy rencista dostanie na samochód a niepełnosprawni raptem do 15 tys na wóżek, podczas gdy ceny dobrych wózków zaczyynają się od 20 tys - w 2000 roku (chyba) dofinansowanie było większe - a inflacja gdzie. A ceny dostosowanych wózków to koszt ... masa złotówek.

 • Michu(2009-05-13 14:56) Odpowiedz 00

  Znam takich rencistów, którzy mają ogromne problemy z poruszaniem. Jednak nie stać ich na wkład własny, wiec nie aplikują o pomoc. Ale ogólnie ludzi należałoby szukać po zakładach pracy, albo po organizacjach pozarządowych. Programy ogólnie nie są złe. Tylko, że niektóre warunki są, nie dla nas, niepełnosprawnych. A w ogóle to za ok. 15 tyś, czyli koszt nowego wózka, spokojnie można dobre dobre auto kupić. No, używane, ale jest. Tyle, że PFRON z góry zakłada takie warunki, że ludzi niestety nie stać. Wiadomo, że to środki publiczne, ale wiadomo również, że to z naszych podatków. Więc jakoś inaczej powinni przyznawać pomoc.

 • nie sprawiedliwe(2009-05-13 14:54) Odpowiedz 00

  To dofinansowanie dotyczy osób do 65 roku życia (mężczyźni) i 60r.ż. (kobiety). Widać ustawodawca uważa, że starsi nie są niepełnosprawni i im się nic nie należy (oprócz zasiłku pogrzebowego)

 • cackowskadanuta@gmail.com(2009-07-09 23:11) Odpowiedz 00

  Jestem osobą niepełnosprawną, składałam wniosek o dofinansowanie do kupna komputera w Centrum Pomocy Rodzinie,bo ta jest na moim terenie zamieszkania upoważniona,w 2007 r. , 2008 r. ,2009 r.,każda z odmową ze względu na brak funduszy.Nie mam pracy (wykształcenie policealne) ,uczę się na różnych kursach obsługi komputera (widać efekty) w tym roku kalendarzowym kończę 56 lat i nie mam swojego komputera.Co mogę jeszcze zrobić, żeby go zdobyć za małe pieniądze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane