statystyki

Dla kogo emerytura mieszana

autor: Mariusz Wolski13.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 13.05.2009, 10:17
  • Wyślij
  • Drukuj

Emerytura dla osób urodzonych po 1948 roku, które wiek emerytalny osiągną w latach 2009–2013, może stanowić sumę dwóch części ustalonych według nowych i starych zasad. Proporcja starej i nowej emerytury zależy od roku ukończenia wieku emerytalnego.

Warunki otrzymania emerytury obliczonej częściowo według nowych, a częściowo według starych zasad są następujące:

● osiągnięcie wieku uprawniającego do emerytury w latach 2009 – 2013 oraz

● nieprzystąpienie do OFE albo złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Emeryturę mieszaną mogą także otrzymać osoby, którym ZUS ustalił już prawo do wcześniejszej emerytury: pracowniczej, z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej czy pracy górniczej albo kolejowej (na podstawie art. 46 lub art. 50 ustawy emerytalnej) i obliczył ją według starych zasad. Jest to możliwe, jeśli zgłoszą wniosek o emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i nie pobiorą wcześniejszej emerytury wyliczonej w całości według starych zasad nawet za jeden miesiąc.

Przez pojęcie wiek uprawniający do emerytury uważa się:

● powszechny wiek emerytalny, wynoszący w przypadku kobiet 60 lat (mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nie ukończą powszechnego wieku emerytalnego – 65 lat w latach 2009–2013),

● wcześniejszy wiek emerytalny wynikający z art. 32, 33, 39 i 40 ustawy emerytalnej.

W pełnej wersji artykułu dowiesz się więcej o:

Ustalaniu wysokości emerytury

Części starej emerytury

Uwzględnieniu nowej emerytury

Gwarantowanej kwocie świadczenia

Ponownym przeliczeniu

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 27

  • 1: zorro z IP: 95.178.53.* (2011-11-20 19:00)

    praca praca do ostatnich dni życia -to dla naszego rządu byłoby najlepsze rozwiazanie a nie jakieś EMERYTURY.A posłowie z PiSu podczas posiedzeń Sejmu opuszczają salę sejmową ,bo czują się obrażeni ,a w końcu są w pracy.Żałuję że GŁOSOWAŁAM

  • 2: zyg z IP: 217.153.201.* (2011-06-06 11:13)

    Dlaczego emeryci mają ograniczenia w zarobkach tj ta równośc i przestrzeganie konstytucji.Uważam,że jeśli pracodawca chce płacić to emert mógłby zarabiać ile chce

  • 3: fran z IP: 213.158.217.* (2011-02-24 15:11)

    Dlaczego ta ustawa tylko dla kobiet?

  • 4: Syrena z IP: 193.34.0.* (2010-11-28 10:39)

    Mam 34 lat pracy i 53 wieku ,wychowałam i wykształciłam wszechstronnie,po dwa kierunki studiów dziennych pięcioro dzieci. Ma na mnie kto pracować w Polsce. Ile lat jeszcze mam pracować.Jestem chora immunologicznie,a renty nie dostanę.Ten kto pracował 20 lat w tym 6 wychowawczego, ogólnie do 55 lat przepracował14 lat.Czy się rząd nad tym zastanowił.

  • 5: marcin z IP: 83.23.24.* (2010-02-15 10:12)

    mam pytnako które jest mi bardzo ciekawe a mianowicie...mama ma 55 lat...pracuje w gospodarstwie 22 lata (opłaca krus) i pracowała 12 lat gdzies tammm( opłacała zus ) tata jest od 3 lat na rencie strukturalnej...takze pytam czy6 moge w tym roku ubiegac sie o wczesniejszą emeryture czy tam rente?? prosze o szczerą wypowiedz... z góry dziekuje

  • 6: Andrzej z IP: 62.141.229.* (2009-12-10 21:16)

    Urodzony1956r pracuje od14-go roku życia, przechodząc na emeryturę w wieku
    65lat muszę przepracować 51 lat.Uciąć przywileje krótko>pracyjącym.
    Emerytura winna zależeć także od przepracowanych lat 40lat pracy i zasłużona emerytura.
    TRZEBA TO JAK NAJSZYBCIEJ WPROWADZIĆ.

  • 7: Teresa z IP: 194.242.62.* (2009-11-25 11:45)

    Teresa 1954. Czy wszyscy obywatele państwa polskiego są równi wobec prawa czy są równi i równiejsi. Dlaczego o wysokości pobieranych świadczeń emerytalnych ma decydować rok urodzenia. Czym różnią sie mężczyźni urodzenie do 1949 od tych urodzonycj w 1949 i po. Kobiety urodzone do 1954 i te od 1954 i krótko po. Oczywiście wszyscy z długoletnim ponad 35 letnim stażem pracy. Co nam zafunduje rząd. Bo nikt nas nie uprzedził że sami mamy sobie zaoszczędzić na swoją emeryture. A teraz za mało czasu nam zostało.

  • 8: wulkan z IP: 81.15.156.* (2009-06-26 23:39)

    ZUS to największy złodziej dzisiejszych czasów. Buduje sobie pałace jeżdżą na wczasy za nasze pieniądze, ja nie wiem gdzie są nasi prominęci po co my ich wybieramy skoro nie są za ludżmi.Nie wyobrażam sobie kierowcy tira, który będzie jeżdził do 65 lat. Czemu nic nie mówi się w tej sprawie. Czy to nie jest praca w szczególnych warunkach?

  • 9: tez obywatel z IP: 93.145.152.* (2009-06-23 10:47)

    do zxc - do ustawy emerytalnej wprowadzic dodatkowy wariant mozliwosci przechodzenia na emeryture po okreslonych latach pracy bez wzgledu na wiek tj 35 k 40 m , albo rowno dla wszystkich 40 lat przeciez tak duzo mowi sie o dyskryminacji mezczyzn.NIEWIELE JEST PANSTW ue ktore tego jeszcze nie dokonaly