statystyki

Zasiłki rodzinne wzrosną o ponad 40 proc.

autor: Michalina Topolewska, Bartosz Marczuk11.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 05.08.2009, 10:47
  • Wyślij
  • Drukuj

Dzisiaj Komitet Stały Rady Ministrów, a jutro rząd, podejmą decyzję o tegorocznych podwyżkach świadczeń rodzinnych. Jest przesądzone, że o ponad 40 proc. wzrośnie podstawowe świadczenie, jakim jest zasiłek rodzinny. Budżet będzie musiał w przyszłym roku znaleźć na podwyżki od 2 do 3 mld zł.

reklama



reklama


Od września po zasiłek rodzinny z nowymi wnioskami

Do ostatniej chwili trwają uzgodnienia dotyczące tegorocznych podwyżek świadczeń rodzinnych. Rząd ma je do piątku przedstawić Komisji Trójstronnej. Dlatego już jutro musi przyjąć ostateczną wersję wzrostu świadczeń. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, proponuje podwyżkę zarówno progu dochodowego uprawniającego do pomocy, jak i podstawowego świadczenia, jakim jest zasiłek rodzinny. Domaga się też wzrostu większości dodatków do tego zasiłku oraz podwyżki zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego.

W efekcie z wyższych świadczeń miałoby skorzystać ponad 650 tys. dzieci więcej niż obecnie. Budżet musiałby zapłacić za taką podwyżkę w 2010 roku dodatkowo 3 mld zł. Na taką wersję nie zgadza się Ministerstwo Finansów.

Listopadowa podwyżka

Artykuł 18 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) stanowi, że kryteria dochodowe warunkujące prawo do zasiłku rodzinnego i wysokości świadczeń rodzinnych podlegają co trzy lata tzw. weryfikacji. Mają uwzględniać wyniki badań tzw. progu wsparcia dochodowego rodzin, przygotowanych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Datą najbliższej weryfikacji jest 1 listopada 2009 r.

Pierwotna, przygotowana w kwietniu przez resort pracy, propozycja podwyżek, która była przedstawiona Komitetowi Rady Ministrów, nie zyskała – głównie za sprawą oporu Ministerstwa Finansów – akceptacji. Zakładała podniesienie o ponad 20 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń i o ponad 40 proc. podstawowego świadczenia, tj. zasiłku rodzinnego. Ponadto resort proponował podniesienie wszystkich (poza dodatkiem po urodzeniu dziecka) dodatków do zasiłku rodzinnego oraz zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego. W dotychczasowej wysokości miało być wypłacane tzw. becikowe.

Po odrzuceniu tej propozycji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zostało zobowiązane do przygotowania innych wersji podwyżek. Z dokumentów, do których dotarliśmy, a którymi dzisiaj będzie się zajmował Komitet, wynika, że są przygotowane cztery warianty zmian.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 159

  • 1: ela z IP: 89.68.77.* (2012-05-10 12:57)

    Do 3.Rodzice chcą pracowac i pracują.Tylko chore jest to,że z tych ,,pensji,,? nie da się utrzymac rodziny.

  • 2: moni z IP: 83.24.56.* (2010-09-01 13:53)

    a co z rodzinami które mają dwoje lub jedno dziecko i niskie dochody ,

  • 3: ma z IP: 95.49.164.* (2010-02-24 22:47)

    Niech lepiej politycy zmniejszą ilość etatów dla siebie, darmowe dietki, przejazdy wszelkimi środkami komunikacji, darmowe taknowanie, gigantycznych pensji ( i za co? za to że raz może w miesiącu się pojawią?) i oni mają nas zrozumieć? ja zarabiam po 5 latach studiów najniższą krajową i ... na utrzymanie rodziny to zdecydowanie za mało, a jeszcze trzeba płacić za dojazdy do pracy niemałe pieniądze bo przy takich zarobkach 300 zł to dużo, ale trzeba zarabiać by jakoś wegetować...

  • 4: SOFIJA z IP: 80.53.9.* (2010-01-06 16:22)

    ZABRAC DIETY POSLOM I PO 1000 ZL OBNIZYC SWIADCZENIA ZA WYNAGRODZENIE PRZELICZMY JEST ICH PONAD TRZYSTU >>>>>>>>O JAKIE OSZCZEDNOSCI BY BYŁY NA MIESIAC A NIE LUDZIOM KTORZY ZYJA Z MIESIACA NA MIESIAC ZABRAC RODZINNE ...NIE MA KTO SIE TYM ZAJAC WCHODZIMY DO UNI ALE COFAMY SIE GORZEJ JAK DO KOMUNY MOZE TRZEBA WOLAC KOMUNO WROC TAM DZIECI BYŁY JEDNAKOWO TRAKTOWANE...CZYM SIE ROZNI DZIECKO UNIJNE A POLSKIE NIE WIECIE RZADAMI...ZABRAC IM A BEDZIE BURZA!!!

  • 5: gabi303 z IP: 80.53.9.* (2010-01-06 16:16)

    Smieszne to co z nami robia sami w rzadzie zarabiaja tyle ze moga spokojnie przezyc nawet nie wiedza panowie politycy ile kosztuje chleb...mi dochod przekroczył 58 groszy na miesiac na trzy osoby zabrano zasilki i swiadczenie na rehabilitacje niepełnosprawnej corki...super tylko tak dalej ...bedzie jeszcze mniej dzieci a Polska krajem ludzi starych .Co tam rzadowcom oni byle dzis kto na nich pójdzie glosowac i bedzie robił na ich emerytury wszyscy zwieja do Angli albo Irlandi ...wtedy moze pomysla

  • 6: kundzior z IP: 212.244.210.* (2009-11-29 18:33)

    ja pracuje i sama wychowuje dzieci,powiem jedno nie zazdrosccie nam tego socjalu,w tym kraju wyplata starcza na oplaty,to tez wspaniala polityka naszego rzadu gdybym dostala za swoja ciezka prace godziwa place nie musialabym sie uzerac z urzednikami o zasilki zaluje ze mam dzieci skazalam je i siebie na wegetacje.w innych panstwach unii dbaja o rodzine,nasz kraj jest jak zwykle na ostatnim miejscu w europie pod tym wzgledem,bieda,zenada i ubostwo to zapewnia duza wiekszosc rodzin poskich swoim dzieciom.gratululujemy panie premierze spelnil pan swoje obietnice chocby tych obiadow dla dzieci w szkole,mysle ze ani za 200 lat nie dogonimy krajow unii pod wzgledem dbalosci o dzieci bo mamy wiecznie klocacych sie i lustrujacych politykow na najwyzszych szczeblach a reszta w sejmie idzie za nimi jak barany,pozatym sa calkowicie nieczuli na biede i krzywde ,czym sie beda przejmowac jak sie dorwali do pelnego koryta i im jest dobrze.

  • 7: puma100 z IP: 79.162.172.* (2009-11-27 08:20)

    rodzinne powinno byc gwarantowane ile tego zasiłku rodzinnego jest wielkie nic a jeszcze zabierają .A co do premiera Tuska to kanalia i oszust,lubi zabierac zasiłki rodzinne i ładowac sobie lub innym oslom kase naszych dzieci

  • 8: Ania z IP: 83.26.176.* (2009-11-24 16:45)

    komentarz do HL- a chociażby po to aby ktoś na ciebie pracował jak Ty będziesz chciał brać kiedyś emeryture!!!

  • 9: Iwona z IP: 95.160.254.* (2009-11-04 10:08)

    zasiłki rodzinne to są wyłącznie dla tych co pracują na "czarno".U mnie dochód na osobę wyniósł 620,97 jestem samotną matką z tego muszę zrobić opłaty,kupić bilety miesięczne bo dzieci dojeżdżają do szkół i dla mnie bilet bo dojeżdżam do pracy i nie wiele zostaje do życia.Dzieci nie chodzą do kina,nie wyjeżdżają na wakacje.Znajoma nie dostała alimentów te 170zł.bo dochody jej przekroczyły o 50zł.Dlaczego nie oszczędzają pieniędzy na dietach posłów ?

  • 10: west 57 gg1981323 z IP: 78.31.88.* (2009-11-02 12:49)

    Przez 10 lat wychowywałem 3 dzieci,bez alimentów bo matka dzieci nie płaciła,komornik bezsilny,bo porzucała pracę jedną za drugą.Dzisiaj najstarszy już samodzielny,córka wróciła do matki bo mama ,,chora".Zostałem z niepełnosprawnym dzieckiem,ma 18 lat,i nie dostaję żadnych świadczeń bo usłyszałem z ust pani z OPS-u - gdyby był pan kobietą to może by pan dostał-więc pytam... dla kogo jest ta pomoc?Widzę niejednokrotnie kto ją dostaje...menele,pijacy,ci co nie pracują...a ja gdy mam kłopoty finansowe to tej pomocy nie mogę otrzymać.Pracuję od 14 roku życia do teraz...i co mam ...niepewność o jutro..podziękowanie za tyle lat pracy.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie