zaloguj się do e-DGP
statystyki
7 maja 2009 r.

Tematy: ZUS, ubezpieczenia społeczne

Pracownicy otrzymają zaległe składki z ZUS

Jeszcze tylko do 8 maja niektóre osoby mogą ubiegać się w ZUS o zwrot nadpłaconych składek.

Tylko do 8 maja ubezpieczeni mają czas na złożenie wniosku do swojego inspektoratu lub oddziału ZUS o zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części przez nich sfinansowanych. O zwrot nadpłaty mogą głównie starać się osoby, które od stycznia 1999 r. do 7 maja 2003 r. przekroczyły maksymalną podstawę wymiaru składek (tzw. 30-krotność), a obecnie płatnik składek (czyli firma, w której te osoby pracowały) już nie istnieje i nie ma jego następcy prawnego.

Zainteresowani do wniosku powinni dołączyć dokumenty potwierdzające nienależne opłacenie składek, np. kopie zaświadczeń potwierdzających nadpłatę. Mogą to być formularze ZUS RMUA, wskazujące na przekroczenie w danym roku kalendarzowym górnej granicy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zwrot opłaconych składek nastąpi w gotówce lub na wskazany rachunek bankowy.

Szczegółowa procedura ubiegania się przez ubezpieczonych o zwrot nadpłaconych składek jest przewidziana w ustawie z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 67, poz. 411).

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2009-05-07, ostatnia aktualizacja: 2009-05-07 13:51

Nowe regulacje w VAT - sprawdź w Serwisie Księgowym Gazety Prawnej


Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Infor Biznes Sp. z o.o.

Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Infor Biznes Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Gazeta Prawna on Facebook

Komentarze: 1

  • 1: H z IP: 79.184.81.* (2009-05-07 09:13)

    A co zidywidualnymi kontami ubezpieczonych ?
    Po co byla kwota graniczna ?
    Dlaczego zwrot na wniosek a nia z urzedu?

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
W

Jak zapłacić ratę podatku od nieruchomości

Osoby fizyczne i prawne mają obowiązek zapłaty raty podatku od nieruchomości do 15 września, chyba że wcześniej uiściły cały należny podatek.
W

38 miliardów rząd wyciśnie z cięć i podatków, czyli łatanie dziurawego budżetu

Projekt budżetu 2011 rząd przyjmie w piątek. Eksperci „DGP” policzyli wpływy z prywatyzacji, podatków i oszczędności. Oszczędności dadzą w sumie 15 mld złotych
W

Szpitale nadal wymagają ochraniaczy na buty

Nie chronią przed bakteriami i zarazkami, ale część szpitali wciąż zmusza osoby odwiedzające tam swoich bliskich do kupowania foliowych nakładek na buty
W

Pijany straci pozwolenie na broń

Przekraczanie prędkości, nieużywanie pasów bezpieczeństwa oraz jazda samochodem pod wpływem alkoholu – to podstawy do odebrania pozwolenia na broń.
W

PiS skreśla Migalskiego. Za postawę

Komitet Polityczny PiS zdecydował o wykluczeniu Marka Migalskiego z grona członków delegacji PiS w Parlamencie Europejskim.

Newsletter

Lubisz być na bieżąco? Teraz pierwszy dowiesz się o zmianach w Prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych! Zapisz się na bezpłatny newsletter GazetaPrawna.pl

Sonda:

Czy uczniowie powinni jeździć na zieloną szkołę?

Poprzednie głosowania

Tematy i serwisy tematyczne

© 2002 - 2010 INFOR BIZNES | Kup licencję