statystyki

Pracownik otrzyma prawie 9 tys. zł na studia podyplomowe

autor: Paweł Jakubczak19.08.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Fundusz Pracy zapłaci za studia bezrobotnych, zwalnianych pracowników i osób po 45 roku życia. We wrześniu okaże się, które uczelnie otrzymują środki unijne na prowadzenie studiów podyplomowych. Eksperci uważają, że ze względu na sytuację na rynku pracy najbardziej potrzebne byłoby kształcenie zawodowe.

reklamareklama


UE

Rząd chce zmienić zasady finansowania studiów podyplomowych dla bezrobotnych i niektórych pracowników. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z nim będą oni mogli otrzymać prawie 9 tys. zł na sfinansowanie swojej nauki. Wszyscy pracownicy będą natomiast mogli skorzystać z dopłat do studiów podyplomowych ze środków unijnych. Zdaniem ekspertów, choć nowe zasady finansowania studiów podyplomowych spowodują, że więcej pracowników niż dotychczas podejmie naukę, to nie będzie to miało wpływu na sytuację na rynku pracy.

9 tys. zł na studia

- O dofinansowanie do studiów podyplomowych będą mogli starać się bezrobotni, osoby, które są w okresie wypowiedzenia umowy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, zatrudnione u pracodawcy zagrożonego upadłością i te, które ukończyły 45 lat - mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Na ich wniosek starosta będzie mógł sfinansować nawet w całości z Funduszu Pracy koszty takich studiów, pod warunkiem że nie będą one przekraczać 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. 8,8 tys. zł. Obecnie może pokryć 75 proc. kosztów takich studiów, ale tylko bezrobotnym. Osoba, która w trakcie studiów podejmie pracę, nie będzie musiała zwracać pieniędzy. Ponadto w okresie nauki otrzyma stypendium w wysokości 20 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Studia finansowane przez UE

Fundusz Pracy to nie jedyne źródło finansowania studiów podyplomowych dla pracowników. Już w lutym 2009 r. będą oni mogli podjąć tanie studia współfinansowane ze środków unijnych. Sami zapłacą 20 proc. ich kosztów. Pozostała część (80 proc.) zostanie sfinansowana ze środków unijnych, którymi administruje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Na taki wydatek stać wielu pracowników - mówi doktor Lesław Piecuch, prezes Stowarzyszenia Edukacja dla Przedsiębiorczości.

Na przykład średni koszt dwóch semestrów nauki na Uniwersytecie Warszawskim wynosi 3-3,5 tys. zł. Za studia z prawa medycznego i bioetyki trzeba zapłacić 3,5 tys. zł, z dziennikarstwa i komunikacji społecznej - 4,3 tys. zł.

Zdaniem Marka Rymszy z Instytutu Spraw Publicznych częściowa odpłatność za studia jest dobrym rozwiązaniem, bo stanowi gwarancję, że pracownicy będą poważnie traktować studia, by je ukończyć.

Pracownicy, żeby je podjąć, nie będą musieli posiadać obowiązkowego skierowania od pracodawcy.

- Wystarczy, że przedstawią na uczelni zaświadczenie o zatrudnieniu i wpłacą pieniądze odpowiadające 20 proc. kosztów studiów - mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dotychczas, żeby podjąć studia współfinansowane ze środków unijnych, trzeba było mieć skierowanie od pracodawcy.

- We wrześniu zostanie rozstrzygnięty konkurs i będzie wiadomo, które uczelnie otrzymają pieniądze unijne - mówi Monika Karwat-Bury.

Zmarnowane pieniądze

Zdaniem Jana Rutkowskiego, głównego ekonomisty w regionie Europy Centralnej Banku Światowego, nowe zasady finansowania studiów podyplomowych nie zmienią sytuacji na rynku pracy.

- Firmy nie poszukują osób po studiach podyplomowych - mówi.

Z badań przeprowadzonych przez firmę Manpower wynika, że na rynku brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych, szczególnie: elektryków, cieśli, murarzy, stolarzy, hydraulików, spawaczy. Na drugim miejscu są kierowcy, na trzecim technicy, w szczególności produkcyjni i inżynieryjni. Następnie inżynierowie. Nadal brakuje pracowników w takich branżach, jak obsługa klienta czy gastronomia i hotelarstwo. Poszukiwani są również pracownicy produkcji i przedstawiciele handlowi. Pierwszą dziesiątkę zamykają asystenci i pracownicy sekretariatu.

Jak łatwo zauważyć, inżynierowie są jedyną grupą pracowników znajdujących się w pierwszej piątce, którzy posiadają wyższe wykształcenie.

- Nie ma studiów podyplomowych kształcących inżynierów - podkreśla jednak Zbigniew Żurek z BCC.

Z danych PARP wynika, że szkoły wyższe oferują studia na takich kierunkach, jak finanse i rachunkowość, marketing, reklama, komunikacja i public relations, a także prawo i administracja, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie jakością, wycena nieruchomości, zarządzanie w biznesie, w oświacie, w służbie zdrowia.

Zdaniem Zbigniewa Żurka obecnie studia podyplomowe nie tylko nie odpowiadają na potrzeby rynku pracy, ale również w niewielkim stopniu dają konkretne umiejętności. Często służą jedynie zdobyciu formalnych uprawnień.

- Z punktu widzenia potrzeb rynku pracy lepiej zamiast finansować studia podyplomowe, przeznaczyć pieniądze na szkolenia dla pracowników - mówi.

Także według Jana Rutkowskiego pomoc finansowa nie powinna być kierowana do osób z wyższym wykształceniem.

- One raczej nie mają problemu ze znalezieniem pracy - mówi.

Potwierdzają tę opinię dane GUS. Wynika z nich, że w I kwartale 2008 r. najniższe bezrobocie było wśród osób z wyższym wykształceniem (4,1 proc.).

20 proc. ceny studiów podyplomowych opłaci pracownik

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 47

 • 1: jw z IP: 213.134.160.* (2008-08-19 06:08)

  "według Jana Rutkowskiego pomoc finansowa nie powinna być kierowana do osób z wyższym wykształceniem.- One raczej nie mają problemu ze znalezieniem pracy - mówi." To 'raczej' jest jednak istotne bo bezrobocie wśród osób osób z wyższym wykształceniem jest wyraźne jeśli chodzi o młodych absolwentów i o ofiary nie do końca upadłego systemu komunistycznego o czym nie chce się mówić ! ani pisać.

 • 2: sylwia z IP: 83.238.150.* (2008-08-19 06:43)

  To jest niesprawiedliwe ja z własnych pieniedzy studiowałam podyplomowo. Tago typu projekty powinny byc kierowane dla osob z najnizszym wykształceniem u ktorych bezrobocie jest na najwyzszym poziomie.

 • 3: filozus z IP: 90.156.36.* (2008-08-19 07:13)

  TAK FUNKCJONUJE „PAŃSTWO PRAWA”
  Dyrektor oddziału ZUS we Wrocławiu Antoni Malaka i szef prawników tegoż oddziału ZUS Zbigniew Rak przyłapani na okłamywaniu swoich warszawskich zwierzchników i sądu. Oszukiwali, by zatuszować sabotowanie polityki prozatrudnieniowej rządu i bezprawne represjonowanie bezrobotnego za jego aktywność zawodową. Wpisz w wyszukiwarce: Bloger Adam Kłykow i czytaj „ZUS – szczyt głupoty”. Coś ze świata absurdu, legislacyjne polish jokes.
  Wszystkich niezainteresowanych przepraszam za te powtórki, ale dopóki na prawniczy debilizm urzędników ZUS nie reagują nadzorujące tę instytucję Kancelaria Premiera oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - dopóty mam zamiar być tą kroplą, która drąży skałę...

 • 4: vektor,,, z IP: 83.17.116.* (2008-08-19 07:30)

  Jeszcze jeden poroniony pomysł nic nie wnoszący. Wystarczy tylko się zastanowić co to ma zmienić, po prostu nic . To tylko puste słowa , bez żadnego poparcia myślowego , dla niewielkiej garstki , i osób zgarniających profity z tego tytułu. Co zaś tyczy się programu 45 + , takiej patologi , jeszcze nikt nie wymyślił,,To kąsek dla szkolących nic więcej,,

 • 5: tik z IP: 83.29.248.* (2008-08-19 07:44)

  Klasyczne rozkradanie pieniędzy z EFS. Ktoś z wyższych i prywatnych szkół, niby wyższych, załapał dojście. Wszystko wiadomo. Cała UE. To jest to. Unijne, czyli niczyje.

 • 6: Jedyna przyszlosc narodu... z IP: 62.69.202.* (2008-08-19 07:53)

  Oczywiscie wiecie, ze zeby dostac kase na cos takiego bezrobotny musi zmalezc pracodawce, który podpisze, ze go po szkoleniu przyjie... Ergo: to szystko to pic na wode! Niech podadza ile ldzi od poczatku i w calym ubieglym roku skorzystalo z czegos takiego!!! A ja sie prosilem o szkolenie zwykle, z planu; Glupie cip... nawet nie wiedza, czy sie odbedzie - PAMIETAJCIE: TO CO PODAJA W TV/PRASIE PODZIELCIE PRZEZ 10(LEPIEJ 20) TO POZNACIE PRAWDE o urzedach dla bezrobotnych!!!

 • 7: to może być tylko u nas z IP: 83.25.64.* (2008-08-19 08:58)

  Kolejna głupota tej "wspaniałej" władzy. Jasno widać,że nie wiedzą co mają robić z kasą z naszych podatków. Bezmyślność !!! Lepiej by pomyśleli o weteranach pracy z 30,35,40- to letnim stażem pracy. Tej grupie osób każą pracować dozgonnie tłumacząc niby to brakiem pieniędzy.Tu z kolei chcą ładować pieniądze już wykształconym. Nie wspomnę o emeryturach po 15 i 20 latach pracy. Bez mózgowie!!!

 • 8: Mural z IP: 212.76.37.* (2008-08-19 09:02)

  Te środki to też na przeżycie?Bo jak ktoś zostanie bez pracy,to za co ma się utrzymać?A wtedy te 9 tysięcy to pikuś.

 • 9: Karen z IP: 212.76.37.* (2008-08-19 09:05)

  Zdaniem Zbigniewa Żurka obecnie studia podyplomowe nie tylko nie odpowiadają na potrzeby rynku pracy, ale również w niewielkim stopniu dają konkretne umiejętności. Często służą jedynie zdobyciu formalnych uprawnień.

  - Z punktu widzenia potrzeb rynku pracy lepiej zamiast finansować studia podyplomowe, przeznaczyć pieniądze na szkolenia dla pracowników - mówi.

  Także według Jana Rutkowskiego pomoc finansowa nie powinna być kierowana do osób z wyższym wykształceniem.

  - One raczej nie mają problemu ze znalezieniem pracy - mówi.
  Tak,ale połowicznie.Co do rangi studiów podyplomowych tak.Co do tego,że osoby z wyzszym wykształceniem znajdą pracę bez pomocy-NIE.Zobaczymy to wkrótce,jak co 5 nauczyciel straci pracę.

 • 10: jaga z IP: 83.19.104.* (2008-08-19 09:13)

  Kolejny absurd rządzących i ładowanie pieniędzy w kieszeń pracodawcom.Mamy już tak szeroko stosowane staże absolwenckie na których pracodawcy mają darmową siłę roboczą za którą płacą podatnicy,mamy szkolenia dające dodatkowe kwalifikacje po których jednostki otrzymują pracę a prowadzący czy coś nauczą czy nie i tak zbiorą porządną kasę.Po co wcześniejsze emerytury po 30 latach jak można pieniądze wyrzucić w błoto.Jest to rozkradanie pieniędzy z EFS.
  Rozbój w biały dzień

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama