statystyki

Nauczyciele wychowania przedszkolnego i początkowego będą szkoleni za pieniądze UE

autor: Beata Lisowska04.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 04.05.2009, 10:10

Za unijne środki uczelnie uruchomią nowy typ studiów zawodowych przygotowujących nauczycieli do prowadzenia wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na projekty realizowane w ramach Poddziałania 3.3.2 – Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia na kierunku pedagogika będą mogły uruchomić nowy typ studiów zawodowych. Celem MEN jest, aby w wyniku konkursu powstały studia, które będą prowadzone w dwóch zakresach – edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne.

Nowy typ studiów jest zgodny z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. nr 50, poz. 400), które wejdzie w życie 1 września 2009 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiadać będzie osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

Absolwenci nowego typu studiów będą odpowiednio przygotowani zarówno w zakresie wychowania przedszkolnego, jak i edukacji wczesnoszkolnej.

W programie takich studiów powinien znaleźć się blok zajęć z technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz z języka obcego, które pozwolą nauczycielowi osiągnąć zaawansowaną znajomość tego języka. Studia, które zostaną uruchomione w ramach projektów zgłoszonych do tego konkursu, mają stanowić rozwiązanie modelowe dla uczelni kształcących nauczycieli przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych.

Na realizację projektów przeznaczone jest 40,5 mln zł. Ubiegający się o dofinansowanie nie muszą wnosić wkładu własnego.

Wnioski o dofinansowanie można składać w siedzibie MEN do 25 kwietnia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Stef(2009-05-04 09:41) Odpowiedz 00

  4 maja pojawia sie artykul o dotacjach o ktore mozna aplikowac do 25 kwietnia? To biezaca gazeta czy archiwum?

 • Bogdan(2009-05-04 10:55) Odpowiedz 00

  To jakiś absurd z tymi terminami. To od kiedy do kiedy można składać te wnioski? Co to za informacja??

 • Czy zgodnie ze światopoglądem rodziców?(2009-05-04 11:08) Odpowiedz 00

  Unia zabiera się za nauczanie przedszkolaków. Liberaliści zaczynają być groźniejsi niż komuna.

 • CZY SŁUSZNIE?(2009-05-04 11:11) Odpowiedz 00

  Nasze pieniądze wpłacane do UE zamiast na gospodarkę idą na "ZMIANĘ POSTAW".

 • aaa(2009-05-04 20:53) Odpowiedz 00

  I czym jeszcze obarczycie nauczycieli wych. przedszkolnego i nauczania początkowego. No tak, to specjalisci w każdej dziedzinie :językowej, plastycznej, muzycznej, ruchowej, matematycznej, informatycznej, przyrodniczej, społecznej, + edukacja rodziców. Niech jeszcze uczą pięciu języków i miotłę w tyłek do pozamiatania.Najpierw wprowadza sie gołe zmiany a potem ogłasza konkursy żeby je realizować. Gdzie tu logika?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane