statystyki

Za 3 maja nie przysługuje dzień wolny

autor: Łukasz Guza30.04.2009, 11:09; Aktualizacja: 01.05.2009, 09:12

W tym roku Święto Konstytucji 3 maja przypada w niedzielę. Firmy nie muszą z tego powodu udzielać pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie.

Reklama


Reklama


W Polsce pracownicy mają wolne 12 dni świątecznych w roku (m.in. 1 i 3 maja). Jeśli święto przypada w dzień roboczy, pracownicy mają wtedy wolne. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli święto wypada w dzień wolny od pracy. Zgodnie z art. 130 par. 2  kodeksu pracy każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

- Jeśli więc święto wypada w sobotę lub inny wolny dzień pracownika wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca musi udzielić mu wolnego w inny dzień – mówi Katarzyna Grzybowska – Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

Jeśli święto wypada w niedzielę, nie należy z tego powodu obniżać wymiaru czasu pracy o osiem godzin, czyli o tzw. dniówkę. W takiej sytuacji pracodawca nie musi udzielać pracownikom innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy obowiązującego pracownika (w większości firm maksymalnie trwa on cztery miesiące).

Pracownikom nie przysługuje więc dzień wolny za niedzielę 3 maja. W tym roku sytuacja taka powtórzy się jeszcze dwukrotnie. W niedzielę 31 maja przypadają Zielone Świątki (co roku wypadają one ostatniego dnia tygodnia), a w niedzielę 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych.

Zgodnie z prawem handel w święta mogą prowadzić np. ajenci sieci handlowych oraz pracownicy stacji paliw

Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni pamiętać, że jutro i w najbliższą niedzielę obowiązuje zakaz pracy w handlu. W te dni na pewno będą zamknięte wszystkie hiper i supermarkety. 1 i 3 maja mogą natomiast handlować właściciele placówek handlowych oraz osoby zatrudnione osoby na podstawie umów cywilnoprawnych. Prowadzący placówki handlowe muszą jednak pamiętać, że praca w handlu jest wykonywana pod kierownictwem przełożonego, w miejscu i czasie przez niego określonym. Jeśli więc np. zleceniobiorca złoży skargę do sądu pracy, ten może orzec, że właściciel sklepu powinien zawrzeć umowę o pracę z osobą zatrudnioną wyłącznie na okres świąt.

Zgodnie z prawem handel w święta mogą prowadzić np. ajenci sieci handlowych oraz pracownicy stacji paliw. Ci pierwsi nie są pracownikami, gdyż z właścicielem sieci łączy ich zazwyczaj umowa franczyzy, a nie stosunek pracy.

Z kolei stacje paliw, według Państwowej Inspekcji Pracy, należy zaliczyć do placówek usługowych, wykonujących prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Zdaniem inspekcji ich pracownicy mogą więc wykonywać pracę w święta.

Zakaz pracy w handlu nie obejmuje też m.in. restauracji i innych zakładów gastronomicznych, hoteli, aptek, ośrodków turystycznych i rekreacyjnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Własne

Polecane

 • HL(2009-05-01 18:06) Odpowiedz 00

  Do 2: dziennikarz szukał na siłę sposobów na zwiększenie ilości znaków, bo płacą mu od wiersza.

 • Yogi(2009-04-30 20:41) Odpowiedz 00

  Przecież to każdy głupi wie zbyteczny komentarz.To jest chyba informacja dla posłów analfabetów.

 • ziggy(2009-04-30 23:01) Odpowiedz 00

  "W niedzielę 31 maja przypadają Zielone Świątki (co roku wypadają one ostatniego dnia tygodnia)"

  Ja się pytam o co chodzi? Nie znajduję sensu w tym zdaniu. Zielone Świątki wypadają zawsze w niedzielę, więc co one mają do tematu dni wolnych od pracy?

 • nika(2009-05-02 14:02) Odpowiedz 00

  hehehehe

 • filologini(2009-05-02 22:18) Odpowiedz 00

  Rozumiem, że zawsze tak było, ale co szkodzi, żeby tak na wszelki przypadek przypomnieć Polakom, że im nic nie przysługuje. Rząd ma do spełnienia misję polegającą na uświadomieniu narodowi, że może liczyć tylko na siebie. Naturalnie, po uprzednim wywiązaniu się z obowiązków wobec państwa, ponieważ w tym wypadku pańswtu, a jakże przysługuje i to wszystko...

 • ;qekmnhr(2009-05-03 17:53) Odpowiedz 00

  ojej...a wy tylko chcielibyscie swietowac i..swietowac,,a autostrady to kto zbuduje? ...chinczycy? a euro ...tuz..tuz..

 • Kamila(2009-05-03 21:43) Odpowiedz 00

  Za to ,ze mam wolne 1 i 3 maja musialam tyrac w sobote 16 godzin.Kiedy sie skonczy samowola pracodawcow???

 • Ewa(2009-05-04 10:35) Odpowiedz 00

  Autor zaznaczył, że 31 maja w Zielone Świątki jest święto, co oznacza zamknięte m .inn. hipermarkety.

 • lolo(2009-05-07 12:43) Odpowiedz 00

  i co nawet nie maja mi obowiązku zapłacić za ten dzień

 • Kryminalny(2009-05-11 13:10) Odpowiedz 00

  Kamila!!! Zacznij pracować w Policji!!! tu nikt nie liczy nadgodzin, świąt, nocek. Tu się zapieprza i nikt nie ma prawa pisnąć!!!

 • Xen(2009-05-11 17:17) Odpowiedz 00

  @Kryminalny: jak Ci nie odpowiada to zmien prace! Ja nie rozumiem calego tego narzekania ze tu jest zle, tam jest zle - przeciez nikt na sile pracownikow nie trzyma. Nie odpowiada mi to zmieniam pracodawce i po sprawie...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane