W Sejmie kilka godzin trwała zorganizowana przez klub PiS konferencja pt. "Czy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone", w której udział wzięli przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych. Do Sejmu przyjechało w sumie kilkaset osób.

"Każda reforma, aby była reformą stabilną, musi być przeprowadzona w drodze dialogu, a nie być reformą narzuconą" - przekonywał Gosiewski, który uważa, że rząd Donalda Tuska powinien wycofać się zapowiedzi, które "tylko budzą niepokój w służbach mundurowych".

Wiceszef MSWiA w rządzie PiS Jarosław Zieliński, ocenił z kolei, że trudno odczytać intencje rządu co do reformy emerytalnej dla służb mundurowych. Jak podkreślił, co innego mówi minister obrony narodowej a co innego minister spraw wewnętrznych i administracji. "Nie przedstawiono żadnych kalkulacji finansowych. Nie przedstawiono planów zmian" - zaznaczył Zieliński.

Jak przekonywał, brak jest jeszcze konkretów jak ma zmienić się system emerytalny dla służb, ale same zapowiedzi wywołały niepokój w służbach, co - zdaniem Zielińskiego - zagraża ich stabilności.

"Cięcia budżetowe - bardzo duże, zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym - bardzo nieodpowiedzialne"

Politycy PiS apelowali też o to, aby oszczędności budżetowe nie dotknęły służb. "Na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać, nawet w warunkach kryzysu. (...) Bezpieczeństwo obywateli, nas wszystkich, jest jedną z najważniejszych wartości, a jego zabezpieczenie jest obowiązkiem rządzących" - powiedział Zieliński.

"Cięcia budżetowe - bardzo duże, zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym - bardzo nieodpowiedzialne. To wszystko powoduje, że sytuacja w formacjach mundurowych jest coraz gorsza, brakuje pieniędzy na wszystko" - ocenia poseł PiS.

"Nawet nie napisano założeń do ustawy, a już wywołano ogromny niepokój w formacjach mundurowych" - uważa Zieliński. Według niego, zwiększyła się liczba funkcjonariuszy odchodzących na emerytury według obecnego systemu. "W samej policji jest więcej wakatów niż poprzednio" - dodał Zieliński.

"W wydaniu PiS-u to akurat populistycznie brzmi"

Wiceszef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych odniósł się także do słów wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego, który mówił w sobotę, że prace nad reformą emerytur służb mundurowych wciąż trwają, a resort zamierza w tej sprawie wypracować wspólne stanowisko, prowadząc rozmowy ze wszystkimi stronami zainteresowanymi.

"Prace nad przygotowaniem ustawy o systemie emerytalnym służb mundurowych trwają. W tej chwili są przygotowane wstępne założenia w MSWiA i odbywają się dyskusje, rozmowy ze związkami zawodowymi, wszystkimi zainteresowanymi formacjami służb, tak, aby wypracować dobre rozwiązania" - podkreślił Rapacki.

W jego ocenie, konferencja PiS dotycząca reformy służb mundurowych jest przedwczesna. "W wydaniu PiS-u to akurat populistycznie brzmi. To za czasów PiS z samej policji odeszło ponad 13 tys. policjantów, gdzieś ok. 3-4 tys. więcej, niż standardowo w tych latach powinno odejść" - zaznaczył.

"Gdybyśmy czekali z tą dyskusją, to z pewnością okazałoby się, że za jakiś moment mielibyśmy do czynienia z odebraniem uprawnień, które dotąd mają funkcjonariusze służb, bo nikt by nie podniósł argumentów przeciwko i nikt by nie protestował" - odpowiedział Zieliński.