Na liście zawodów, które miały stracić prawo do wcześniejszej emerytury znaleźli się nauczyciele. Związek Nauczycielstwa Polskiego próbował przekonać rząd Donalda Tuska, aby ta grupa zawodowa zyskała możliwość do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Jednak mimo różnego rodzaju nacisków rząd się nie ugiął. Nauczyciele nie zostali zaliczeni do zawodów wykonujących prace w szczególnym charakterze.

Już wydawało się, że sprawa wcześniejszych emerytur jest całkowicie przegrana. Jednak weto prezydenta do emerytury pomostowych spowodowało, że nauczyciele znów wrócili do gry. Koalicja rządowa nie mogła odrzucić weta prezydenta bez pomocy Klubu Lewicy. I stało się. Po wielu targach i kłótniach posłowie PO, PSL i Lewicy wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przygotowali projekt ustawy. Jednak Klub PO z powodów ideologicznych nie zgodził się, aby w nazwie pojawiły się wcześniejsze emerytury. To spowodowało, że pojawiła się przedziwna nazwa ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Przez prawie pięć miesięcy posłowie z próbowali ustalić, czy takie świadczenia mają wynosić 80 czy 100 proc. emerytury pomostowej. Kiedy już się wydawało, że sejmowym komisjom udało się wypracować ustawę zadawalającą nauczycieli, posłowie w czasie drugiego czytania zgłosili poprawkę, która przywracała projekt od punktu wyjścia. Nauczyciele mają jednak powody do zadowolenia. Mimo stanowiska PO, Sejm uchwalił ustawę w wersji najbardziej korzystnej dla nauczycieli.

Jeszcze przez 24 lata nauczyciele zatrudnieni w szkołach i przedszkolach będą mogli przechodzić na wygasające świadczenia kompensacyjne. Prawo do nowych świadczeń będą mieć nauczyciele, którzy w latach 2009 – 2014 bez względu na płeć ukończą 55 lat. W kolejnych latach wiek uprawniający do przechodzenia będzie zależał od płci. Do 2024 roku kobiety będą mogły wcześniej kończyć aktywność zawodową.

W przypadku mężczyzn wiek uprawniający do skorzystania ze świadczenia kompensacyjnego będzie wydłużany o rok co dwa lata. Ostatni nauczyciele będą mogli przejść na wcześniejsze emerytury w 2032 roku. Osoby składające wnioski o przyznanie takich świadczeń będą musiały legitymować się 30 – letnim okresem składkowym i nieskładkowym w tym 20 lat pracy w szkołach na 1/2 etatu. Wysokość świadczenia będzie wynosić 100 proc. emerytury pomostowej.

Jedyną łyżką dziegciu w tej ogromnej beczce miodu jest to, że nauczyciel, który będzie chciał wrócić do szkoły straci prawo do tego świadczenia. Jednak nauczyciele i tak mają powody do zadowolenia. Uzyskali więcej niż sądzili.