Od 2010 r. od pensji wszystkich pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym będą odprowadzane składki na ubezpieczenie wypadkowe - zdecydował w piątek Sejm, przyjmując poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Obecnie pracodawca musi odprowadzać składki na ubezpieczenie wypadkowe od pensji pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Nie ma natomiast takiego obowiązku w stosunku do pracujących poza siedzibą firmy np. na umowę zlecenie lub o dzieło.

Efektem przyjętej poprawki Senatu będzie konieczność płacenia przez pracodawców składek na ubezpieczenie wypadkowe nie tylko od pensji pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także pracujących na zlecenie. Nie będzie to natomiast konieczne np. w wypadku umów o dzieło, od których odprowadzany jest tylko podatek dochodowy PIT.

Druga z przyjętych w piątek przez Sejm poprawek Senatu dotyczy obowiązku płacenia składek emerytalno-rentowych przez kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych.

Obecnie składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe opłaca za takie kobiety państwo, licząc je od kwoty zasiłku. Jeżeli jednak podejmą one pracę zarobkową będąc na urlopie, państwo przestaje odprowadzać za nie składki. Od tego momentu kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym musi płacić składki sama, od swoich zarobków. Takie przepisy obowiązują od 1 stycznia 1999 r.

Ponieważ wiele kobiet składek nie płaciło, popadły one w wielotysięczne długi wobec ZUS.

Kobiety pobierające zasiłek macierzyński lub wychowawczy zawsze będą miały liczone składki emerytalno-rentowe od kwoty pobieranego zasiłku

Zgodnie z przyjętą w piątek przez posłów senacką poprawką, po wejściu w życie nowelizacji ustawy, tj. po 1 stycznia 2010 r., długi te zostaną im umorzone.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje również, że kobiety pobierające zasiłek macierzyński lub wychowawczy zawsze będą miały liczone składki emerytalno-rentowe od kwoty pobieranego zasiłku, niezależnie od tego czy dodatkowo pracują, czy nie.

Nowelizacja usuwa także przepis ograniczający do 30 dni możliwość złożenia do ZUS wniosku o dobrowolne kontynuowanie płacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Przewiduje ona, że osoba, która np. straciła zatrudnienie na umowę o pracę, ale kontynuuje je np. w formie umowy o dzieło czy samozatrudnienia, będzie mogła zgłosić chęć dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno- rentowego w dowolnym terminie.

Nowela zostanie teraz skierowana do podpisu przez prezydenta.