statystyki

Kiedy pracownik ma prawo do odszkodowania za brak świadectwa pracy

autor: Bartłomiej Raczkowski23.04.2009, 13:55; Aktualizacja: 23.04.2009, 13:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Czy jeśli nie wypełni tego obowiązku, pracownikowi przysługuje odszkodowanie?

Świadectwo pracy jest niezwykle ważnym dokumentem. Pozwala ustalić uprawnienia pracownika ze stosunku pracy i z ubezpieczenia społecznego. Treść świadectwa rzutuje też na możliwość znalezienia kolejnego zatrudnienia. Dlatego też pracodawca, który przez niewydanie lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy spowodował, że pracownik nie może znaleźć pracy, będzie odpowiedzialny za naprawienie tej szkody, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Zgodnie z art. 99 k.p. pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie to powinno stanowić równowartość wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy spowodowany zachowaniem pracodawcy, nie dłuższy jednak niż sześć tygodni. Chodzi tu o wynagrodzenie, jakie pracownik mógłby otrzymywać, a nie o to, które dostawał od poprzedniego pracodawcy.

Pracownik ubiegający się o odszkodowanie musi wykazać przed sądem, że pracodawca nie wydał mu świadectwa pracy na czas lub wydał mu je niewłaściwe. Świadectwo pracy powinno być wydane w dniu, kiedy ustał stosunek pracy. Jeśli nie jest to możliwe pracodawca powinien w ciągu siedmiu dni przesłać świadectwo pocztą lub w inny sposób dostarczyć pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie. Termin ten tylko wyjątkowo może ulec przesunięciu, np. gdy pracodawca nie zna aktualnego adresu pracownika. Artykuł 97 par. 2 k.p. oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydania i prostowania wskazują niezbędne elementy treści świadectwa pracy. Jeśli pracodawca pominie któryś z tych elementów bądź poda w świadectwie informacje niezgodne z prawdą, mamy do czynienia z niewłaściwie wydanym świadectwem.

Po drugie, pracownik będzie musiał wykazać, iż doznał szkody właśnie w postaci braku zatrudnienia oraz że istnieje związek przyczynowy pomiędzy niespełnieniem obowiązku przez pracodawcę a powstałą szkodą, a zatem, że brak zatrudnienia był normalnym skutkiem niewydania lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Innymi słowy, że nowy potencjalny pracodawca odmówił mu zatrudnienia z powodu braku świadectwa pracy. Istotne jest, że pracownik, który nie domagał się od pracodawcy wydania lub sprostowania świadectwa pracy, może otrzymać niższe odszkodowanie, gdyż sam przyczynił się do pogorszenia swej sytuacji, jako osoby poszukującej pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 11

 • 1: Jabollo z IP: 76.73.57.* (2015-02-21 15:47)

  Powszechne w STRABAGu jest łamanie praw pracowników. Tylko, że wszystkie takie przypadki są tuszowane, łacznie z próbami targnięcia się na własne życie, bo tam mobbing to standard. Dla poprawy humoru kupują sobie później tytuły dla najlepszego pracodawcy.

 • 2: Anika z IP: 89.77.56.* (2013-03-18 19:31)

  Witam
  Pracowałam w sieci żabka, dostałam ustne wypowiedzenie, że z powodu małych dochodów rezygnuje z jednego pracownika i daje mi okres wypowiedzenia dwa tygodnie, 22 lutego zakończyłam pracę. Kiedy zgłosiłam się 10 marca po wypłatę, odliczyła mi 200 zł na straty w żabce, bo zrobiła remanent i ma dużo braki. Świadectwa pracy nie dostałam do dziś, dostałam sms jaka będzie treść świadectwa ( pisząc w skrócie podchodzi mi to pod dyscyplinarkę). Co z tym zrobić?. Powiedziała mi że czeka na potwierdzenia jakiś faktur czemu ma takie braki. Co za czasy, nie wiem co teraz, żeby mi tylko nie założyła sprawy odnośnie strat. :(.

 • 3: Joasia z IP: 87.204.37.* (2013-03-09 22:23)

  Ja mam jeszcze lepiej bo wygrałam w sądzie pracy z pracodawcą sprostowanie świadectwa pracy w 2007 roku i do tej pory nie otrzymałam prawidłowego świadectw . dowiedziałam się że można starać się o odszkodowanie i będę walczyć może to coś da .

 • 4: Aneta z IP: 31.11.146.* (2013-02-27 15:52)

  To ja chyba was wszystkich przebijam. Mianowicie nie pracuję od sierpnia 2010 roku a do tej pory nie dostałam świadectwa pracy. Mało tego pracodawca nie wyrejestrował mnie z ZUS i nie rozwiązał ze mną umowy o pracę a na dodatek kilka miesięcy temu zamknął działalność. Rok temu Inspekcja Pracy zobowiązała go do załatwienia tej sprawy i nic. Nie wiem gdzie się jeszcze moge udać aby to załatawić. Nie mogłam zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Inni pracodawcy nie chcą problemów z naliczaniem ZUS-u bo nie wiedzą jak mnie właściwie liczyć. Bo niby pracuję ale nie pracuję. I bądź tu człowieku mądry. Ponad 2,5 roku czekam i nic. nadmienię, że ja wysłałąm rozwiązanie umowy o pracę ale pracodawca go nie odebrał. I co teraz???

 • 5: 889 z IP: 46.134.132.* (2011-11-15 12:07)

  -00

 • 6: Kamil z IP: 46.134.132.* (2011-11-15 11:59)

  A co ja mógł bym zrobić otrzymałem od pracodawcy rozliczenie oraz Rozwiązanie umowy o prace na mocy porozumienia się stron .z dniem 22.07.2011 nie otrzymałem świadectwa pracy gdyż miał je wysłać Pocztą nie uczynił tego do dnia dzisiejszego po ówczesnym kilkakrotnym dzwonieniu .. . i co ja mam zrobić z pracodawcą??

 • 7: poziom156 z IP: 83.26.167.* (2011-10-19 13:09)

  ja mam lepiej zakończyłemn prace 20 wrzesnia i do tej pory nie dostałem świadectwa pracy ani nie moge dodzwonic do osoby która za to jest odpowiedzialna

 • 8: szef1 z IP: 83.0.26.* (2011-01-11 19:26)

  Witam będąc w szkole zawodowej podpisałem umowę jako pracownik młodociany i odbywałem praktyki zawodowe za co otrzymywałem wynagrodzenie po skończeniu szkoły zawodowej poszedłem do innej pracy. Na dzień dzisiejszy chciałbym aby zaliczyli mi te trzy lata do stażu pracy ale nie mam świadectwa pracy. Mam tylko umowę o pracę i świadectwo skończenia szkoły zawodowej. Czy na podstawie umowy o prace i świadectwa ze szkoły zawodowej zaliczą mi te trzy lata do stażu pracy , jeżeli tak to proszę o akty prawne którymi mogę się podeprzeć. Z góry bardzo dziękuje.

 • 9: dorotkaxk z IP: 93.105.129.* (2010-05-06 10:14)

  nie dostalam swiadectwa pracy dzis mija 7 dni na dostarczenie mi tego dokumentu rozwiazalam umowe za porozumieniem stron pan dal mi do podpisania dokumenty i powiedzial ze sie ze mna rozliczyl:(
  pracodawca nie wypłaca mi pensji ,okradziono na
  mojej zmianie sklep nie dosyć ze nie zgodził się
  na zgłoszenie tego na Policje(nie zabezpieczony
  sklep bez monitoringu ) to po tym jak wylądowałam
  w szpitalu oświadczył,ze zabierze moje chorobowe
  na poczet tej kradzieży.
  przez pół roku pracowałam za najwięcej 300zl bo
  wciaz wymyślał jakieś "braki".Co zrobić??? Poszlam do nich po dokumenty wezwali policje ze ich starasze.Prosze mi pomoc nie mam pieniedzy na adwokata.czy ja jeszcze moge cos zrobic?
  w Inspekcji paracy powiedziano mi ze jak pdpisalam ze wzielam pieniazki to juz nic nie zrobie.POMCY

 • 10: Olo z IP: 93.105.221.* (2010-01-07 15:44)

  W Komputronik S.A. jest jeszcze gorzej. Tam wogóle nie chcą mi wydać świadectwa za kilka solidnie przepracowanych lat pracy. Mija już 7 tygodni od mojego zwolnienia, wysłałem dwa pisma, dzwoniłem i echo.
  Skorzystam z tej porady. Nie dostałem z tego powodu pracy, nie mogę się zarejestrować jako bezrobotny.
  Padaczka i dla mnie MASAKRA