W 2007 roku 51 proc. zatrudnionych w biurach pracowników pracowała w warunkach zagrażających ich zdrowiu.

Zaledwie 2 proc. stanowisk biurowych w Polsce to w pełni bezpieczne miejsca pracy. W ubiegłym roku było takich stanowisk o połowę mniej. 47 proc. miejsc pracy (w 2006 roku 42 proc.) spełnia częściowo wymogi ergonomii, a 51 proc. (w zeszłym roku 57 proc.) narusza je w sposób zdecydowany. Tak wynika z badań bezpieczeństwa i ergonomiczności komputerowych stanowisk pracy Ergotest.
- Nieznaczna poprawa warunków pracy w porównaniu z poprzednim rokiem wynika z większej dbałości o BHP. Mimo to sytuacja pracowników biur wciąż jest bardzo zła - podkreśla Marcin Babski z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Najbezpieczniejsze stanowiska pracy zapewniają przedsiębiorstwa małe (do sześciu pracowników) oraz duże (powyżej 50 zatrudnionych). W tych firmach stanowiska zagrażające zdrowiu pracownika stanowią mniej niż połowę wszystkich miejsc pracy. Najgorzej jest w firmach średniej wielkości, zatrudniających od 5 do 50 pracowników.
W warunkach zagrażających zdrowiu pracuje 62 proc. zatrudnionych w tego typu przedsiębiorstwach.
Lepszymi pracodawcami są firmy prywatne. Zagrożenie utratą zdrowia wzrasta bowiem w przypadku zatrudnienia w administracji państwowej i spółek Skarbu Państwa. Tam większości zasad ergonomii nie spełnia odpowiednio 56 proc. i 54 proc. stanowisk pracy.
ŁUKASZ GUZA