statystyki

Urząd pracy płaci za szkolenie i staż

autor: Paweł Jakubczak21.04.2009, 03:00; Aktualizacja: 21.04.2009, 08:27
  • Wyślij
  • Drukuj

Wszyscy bezrobotni, pracownicy po ukończeniu 45 lat i niektóre osoby poszukujące pracy mogą za pieniądze z Funduszu Pracy przekwalifikować się i dzięki temu znaleźć nowe zatrudnienie.





Osoba, która straciła pracę, może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Mając taki status, może zdobyć nowe kwalifikacje i znaleźć zatrudnienie za pieniądze z Funduszu Pracy. Starosta zapłaci za jej szkolenie na zewnętrznym kursie albo u pracodawcy. Osoba taka może jednak stracić te uprawnienia wraz z utratą statusu bezrobotnego. Stanie się tak, jeśli nie zgłosi się w terminie (bez uzasadnionej przyczyny) na wezwanie urzędu pracy w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy proponowanej pomocy (np. szkolenia lub stażu). Pozbawienie statusu bezrobotnego nastąpi na 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, na 180 dni w przypadku drugiej, a na 270 dni - trzeciej i każdej kolejnej.

Starosta może też sfinansować szkolenie pracowników, którzy ukończyli 45 lat, i niektórych osób poszukujących pracy.

Dla bezrobotnych szkolenia i studia

Od 1 lutego tego roku obowiązują nowe przepisy o szkoleniach dla bezrobotnych. Jeśli starosta wyrazi zgodę na szkolenie zaproponowane przez bezrobotnego, zapłaci za nie maksymalnie ponad 9 tys. zł (trzy średnie płace). Jeśli to urząd pracy skieruje go na szkolenie, wtedy poniesie pełne jego koszty, nawet jeśli okażą się wyższe niż 9 tys. zł.

Szkolenie finansowane przez starostę z Funduszu Pracy odbywa się w formie kursu, realizowanego według planu nauczania obejmującego przeciętnie nie mniej niż 30 godzin zegarowych w tygodniu. Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 12 miesięcy. W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nawet do 24 miesięcy.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: Obserwator z IP: 79.184.178.* (2009-04-21 22:53)

    Te zewnetrzne kursy to jedno złodziejstwo - wykładowcy na tych kursach mimo że dostają pieniądze na konto w połowie muszą oddać orgaznizatorowi takiego kursu w gotówce ,a on sie dzieli z Urzędem Pracy a dokładnie z tymi co zlecają, jak się niezgodzisz to cię wywalą. Mechanizm prosty jak to w Polsce.

  • 2: maria z IP: 212.191.70.* (2009-04-23 12:42)

    Ciekawostka że 3 średnie płace wynoszą 9tys. Pracuję w Łodzi na uczelni i jakoś nie mam tych 3tys.

  • 3: gosc z IP: 79.163.8.* (2009-04-24 08:22)

    W urzedzie Pracy to tylko tak ladnie wygląda Po pierwsze to szkolenia sa po znajomosci bo ani stary ani mlody nie moze cierpliwie zniesc tego wszystkiego co sie dzieje na NIECALEJ Ten urzad to powinno sie zlikwidowac na scronisko dla bezdomnych DYR MUP i tak mlodziez zniecheca i nie przyznaje dotacij na dzalalnosc a wedlug rozeznan na takie szkolenie trzeba czekac w nieskonczonosc A dotacje wedlug wypowiedzi dyr to jest to za duze ryzyko przedsiewczosci i bez ustawy trzeba szukac lokalu czy lokal sie nadaje gdzie ponosi sie koszty a potem trzeba szukac nastepnego a potem wyrejestrowuje z urzedu bo jest juz nie bezrobotna bo juz trzyma sie p dyr ustaw ze skoro firma jest zarejestrowana to mozna i trzeba wyrejestrowac bez opsobistego wstawiennictwa Najlepiej sprawdzic komu ona te dotacje przyznaje spokojna 17 i taniec brzucha sex CSZOL

  • 4: JP śląsk z IP: 83.242.70.* (2009-04-24 14:29)

    ja zrobiłem taki kurs na ładowarko -koparki i co i ggggg chcąc podjąć pracę w tym zawodzie jest prawie w 99% nie możliwe z jednego względu każdy pracodawca wymaga stażu co najmniej 1 roku pracy i najlepiej aby były jeszcze uprawnienia na inne maszyny budowlane oczywiście ze stażem rocznym to tak jak jest potrzebny młody w wieku 25 lat z wyższym wykształceniem i 3 letnią praktyka tylko jest problem kiedy miał to zdobyć chyba po rodzicach jak to było ze ZBOWIDEM

  • 5: brak słów z IP: 217.113.233.* (2009-05-11 09:20)

    Zgadzam się .Kursy z Urzędu Pracy nic nie warte,tylko marnowanie środków.

  • 6: 20lat z IP: 83.19.33.* (2009-05-12 18:14)

    Nie dostalem sie na kurs. Oczywiscie nie mam znajomych w urzedach. Coz zarobie, zrobie go za wlasne i wylot. Panstwo ma mlodych w ...

  • 7: karolina z IP: 77.252.18.* (2009-08-28 14:05)

    ja mam 24 late i skonczylam szkole srednia (ekonomistka) . zapisalam sie na bezrobotne i dostalam staż w urzedzie skarbowym... jestem zadowolona z tego :D i jak narazie nie nazekam na nich !

  • 8: winner z IP: 79.191.143.* (2011-05-19 17:55)

    jak moze dostac pracę w urzędzie skarbowym osoba która pisze nazekam a nie narzekam.masakra.takich mamy wlasnie urzędasów nieuków