Gminy jeszcze raz rozpatrzą sprawy dotyczące przyznania zasiłku stałego, które nie zakończyły się wydaniem ostatecznej decyzji przed 30 kwietnia 2004 r.
Zasiłek stały dla osoby zdolnej do pracy, która rezygnuje z podjęcia zatrudnienia, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, nie znalazł się w obowiązującej od 1 maja 2004 r. ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 115, poz. 728). Zamiast niego w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992) jest świadczenie pielęgnacyjne, które ma podobny charakter.
W związku z tą zmianą wnioski o przyznanie tego zasiłku, które nie zakończyły się wydaniem decyzji przed 1 maja 2004 r., nie były rozpatrywane, bo przepis przejściowy ustawy o pomocy społecznej zawarty w art. 150 stanowi, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie nowej ustawy stosuje się tylko nowe przepisy.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 30 października 2007 r. uznał jednak, że artykuł ten jest niezgodny z konstytucją (sygn. akt P 28/06).
Znajdujący się obecnie w konsultacjach społecznych rządowy projekt nowelizacji ustawy przewiduje więc, że gminy będą musiały jeszcze raz rozpatrzyć wnioski złożone przed pięciu laty i przyznać zaległe wsparcie. Ta procedura będzie podejmowana z urzędu, a okres przyznania będzie zależał od tego, czy osoba występowała potem o świadczenie pielęgnacyjne. W tym przypadku wypłata zasiłku stałego będzie dotyczyć okresu między złożeniem wniosku o ten zasiłek a wniosku o świadczenie pielęgnacyjne. Natomiast w pozostałych sytuacjach za okres uprawniony, ale nie dłużej niż do 31 sierpnia 2005 r.