statystyki

Chorym pracownikom ZUS nie będzie zaniżał pensji

autor: Paweł Jakubczak, Bartosz Marczuk07.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 07.08.2008, 10:52

Do dziś mogą do ZUS zgłaszać reklamacje pracownicy, którym zakład odmówił wypłaty wyższego zasiłku chorobowego. Firmy będą naliczać pracownikom zasiłki chorobowe i wynagrodzenie za czas choroby ze wszystkimi składnikami płacy. Pracownicy mogą upominać się w firmach i ZUS o zwrot zaniżonych wynagrodzeń i zasiłków nawet do trzech lat wstecz.

Reklama


Reklama


Dotychczasowa praktyka ZUS powodowała, że pracownicy w czasie zwolnienia lekarskiego otrzymywali zaniżone wynagrodzenie za czas choroby lub zaniżone zasiłki chorobowe. W tym czasie nie otrzymywali często pensji lub świadczenia z ZUS, które odpowiadały wcześniej otrzymanemu wynagrodzeniu, od którego odprowadzali do ZUS składki chorobowe. To dlatego, że ZUS w wielu przypadkach nie zgadzał się, aby do tzw. podstawy wymiaru zasiłku, od której zależy jego wysokość, zgłaszać wszystkie składniki wynagrodzenia, tj. oprócz podstawowej pensji na przykład premie.

Tę praktykę za niezgodną z prawem uznał Trybunał Konstytucyjny. W efekcie pracownicy powinni otrzymywać w okresie zwolnienia świadczenia odpowiadające ich płacy i opłaconym składkom, a ci, którzy w wyniku dotychczasowej praktyki stracili, mogą upomnieć się w firmach i ZUS o zwrot pieniędzy.

Chroniony pracownik

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.). Przesądza on o tym, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, które - na podstawie postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu (mogą to być także umowy o pracę w firmach, gdzie nie ma obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) - nie są zmniejszane za okres pobierania zasiłku.

Intencją ustawodawcy było więc to, że jeśli pracownik otrzymuje od firmy - co ma zagwarantowane na przykład w regulaminie wynagradzania - za czas przebywania na zwolnieniu premie, to ZUS wypłaca mu zasiłek obliczany wyłącznie od podstawowej pensji. Podobnie może robić pracodawca, który finansuje do 33 dni w roku wynagrodzenie za czas choroby pracownika. Zatrudniony nic więc na tym nie traci, bo otrzymuje z ZUS zasiłek obliczony od pensji, a od pracodawcy premię.

W drugą stronę przepis ten miał działać tak, że jeśli w regulaminie jest zapis o tym, że dodatkowych składników pensji w okresie zwolnienia pracownik nie otrzymuje, to ZUS wypłaca mu zasiłek (lub pracodawca wynagrodzenie) od całości wynagrodzenia, od którego odprowadził składkę chorobową. Także w tym przypadku pracownik nic nie traci.

ZUS zabrania

W praktyce jednak ZUS przyjmował, że jeśli firma w przepisach płacowych nie wskazuje jednoznacznie, że wypłaci pracownikowi za okres choroby premię lub gdy w ogóle w danej firmie nie ma uregulowań w tym zakresie, pracodawcy nie wolno zgłosić do ZUS pracownika ze wszystkimi składnikami wynagrodzenia. Zgłaszał go wyłącznie z podstawową pensją. W efekcie pracownik opłacał składkę do ZUS od pensji i premii, a w okresie zwolnienia otrzymywał wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy obliczony wyłącznie od podstawowej pensji. Tę praktykę TK uznał w wyroku ogłoszonym 24 czerwca (sygn. akt SK 16/06, opublikowany 7 lipca 2008 r. w Dzienniku Ustaw nr 119, poz. 771) za niezgodną z konstytucją.

- Od 7 lipca przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych trzeba więc uwzględniać wszystkie składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe - mówi Dorota Twardo, specjalista ds. kadr i płac.

Wyjątek stanowią tylko te składniki, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku. Musi to jednak jednoznacznie wynikać z obowiązujących u pracodawcy przepisów płacowych.

Wznowienie postępowania

Konsekwencją wyroku TK jest to, że pracownik, który już wcześniej dopominał się w firmie lub w ZUS o wyższe świadczenie za czas choroby, może domagać się od zakładu lub sądu (jeśli sprawa tam trafiła) ponownego przeliczenia. Chodzi o osoby, w stosunku do których ZUS wydał niekorzystne decyzje, a sąd orzeczenie.

- Mogą one w ciągu jednego miesiąca od opublikowania wyroku TK, czyli do dzisiaj, złożyć wniosek w ZUS o wznowienie postępowania przez ten organ rentowy - mówi Dorota Twardo.

Wynika to z art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli natomiast zapadł już prawomocny wyrok sądu, to pracownik może do 7 października 2008 r., czyli w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyroku TK, złożyć skargę o wznowienie postępowania do sądu, który wydał orzeczenie (art. 407 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego).

Trzy lata wstecz

Przeliczenia zasiłku chorobowego będą mogli domagać się również ci pracownicy, którzy dotychczas nie występowali do ZUS, pracodawcy lub sądu o podwyższenie kwoty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby.

Zgodnie z art. 67 ust. 4 ustawy zasiłkowej mogą oni w ciągu trzech lat złożyć wniosek do ZUS o ustalenie podstawy wymiaru świadczenia.

- Trzyletni termin liczy się od ostatniego dnia, za który wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek przysługują - mówi Agnieszka Lechman-Filipiak z Linklaters.

Zdaniem Magdaleny Chmary z departamentu ubezpieczeń społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do uzyskania wyrównania zasiłków wystarczy jeden wniosek złożony płatnikowi zasiłków (pracodawcy lub jednostce terytorialnej ZUS), dotyczący wszystkich pobieranych w tym okresie zasiłków oraz wynagrodzenia za czas choroby określonego w art. 92 kodeksu pracy.

- Nie trzeba składać odrębnego wniosku do każdego wypłacanego w tym czasie zasiłku lub wynagrodzenia za czas choroby - mówi Magdaleny Chmara.

Pracownicy mogą dochodzić także od swoich pracodawców wyrównania wynagrodzenia chorobowego.

- Jeśli zwolnienia nie przekroczyły w ciągu trzech ostatnich lat 33 dni w danym roku, podstawę takiego roszczenia stanowią art. 94 i 291 kodeksu pracy - mówi Dorota Twardo.

Przeliczenie bez wniosku

Firmy muszą też z urzędu przeliczyć wynagrodzenia chorobowe wypłacane pracownikowi po 7 lipca 2008 r.

- Analogicznie ZUS postąpi w odniesieniu do zasiłków chorobowych wypłacanych po tej dacie - mówi Dorota Twardo.

Tłumaczy, że dotyczy to również tych pracowników, którzy zaczęli chorować przed 7 lipca 2008 r., a termin końcowy choroby upływa po tej dacie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • ANGI(2008-12-15 19:01) Odpowiedz 00

  Huta Irena ,również żle naliczała chorobowe,lecz nie chcą wyrównywać twierdzą,że wszystko jest ok.A wcale tak nie jest,bo dlaczego dzisiaj przy tym samym zarobku więcej dostaje się kasy

 • Andrzej(2008-08-11 15:29) Odpowiedz 00

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący takiej praktyki wypłacania zasiłków i wynagrodzeń chorobowych wziął się ze skargi prywatnej osoby (pewnej pani), która nie chciała zgodzić się z takim płaceniem jej za chorobowe. Praktyka ta od wielulat była powszechnie znana, ponieważ dotyczyła codziennie znacznej części pracowników. PYTANIE - GDZIE WTYM CZASIE BYLI : ZWIĄZKI ZAWODOWE, RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH, PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY, PROKURATORZY I INNI RÓŻNI "OBROŃCY LUDU".

 • amelka04(2009-05-04 06:17) Odpowiedz 00

  Ile powinno mi sie wyplacic zasilku opiekunczego za ores 14 dni jesli pracuje na czas okreslony a na umowie brutto mam 1126 zl . tzn teraz chyba wiecej bo od tego roku poszla srednia krajowa ale sama nie wiem jak to sie ma czy mam wieksza czy nie, w kazdym razie od tej stawki ile wyniesie dziekuje

 • filozus(2008-08-07 07:43) Odpowiedz 00

  ZUS PAŃSTWEM (BEZPRAWIA) W PAŃSTWIE
  Dyrektor oddziału ZUS we Wrocławiu Antoni Malaka i szef prawników tegoż oddziału ZUS Zbigniew Rak przyłapani na okłamywaniu swoich warszawskich zwierzchników i sądu. Oszukiwali, by zatuszować sabotowanie polityki prozatrudnieniowej rządu i bezprawne represjonowanie bezrobotnego za jego aktywność zawodową. Wpisz w wyszukiwarce: Bloger Adam Kłykow i czytaj „ZUS – szczyt głupoty”. Coś ze świata absurdu, legislacyjne polish jokes.
  Wszystkich niezainteresowanych przepraszam za te powtórki, ale dopóki na prawniczy debilizm urzędników ZUS nie reagują nadzorujące tę instytucję Kancelaria Premiera oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - dopóty mam zamiar być tą kroplą, która drąży skałę...

 • czytelnik GP(2008-08-07 08:00) Odpowiedz 00

  ile czsu potrzeba redakcji i organom władzy na komentarz, który od dłuższego czasu pisze filozus na łamach GP, w wyborczej jeden"bzdet"
  wywołuje panikę w CBŚ, ABW,Unii, USA,Rosji,Pitery, Palikota, jeśli to pomówienie filozus powinien odpowiedzieć zgodnie z prawem ,jesli to prawda nich szlak trafi to prawo i ten... !!!

 • filozus(2008-08-07 08:11) Odpowiedz 00

  Czytelnikowi GP dziękuję za jego wpis. Na moje, Adama Kłykowa, doniesienia reaguje na razie tylko prokuratura, gdzie występuję w charakterze pokrzywdzonego. Rząd kieruje zarzuty wobec ZUS-u do... ZUS-u, który powtarza pokrętne "wyjaśnienia" i ściemnia sprawę jak może. A dziennikarze Gazety Prawnej, ze szczególnym wyróżnieniem red. Bartosza Marczuka, udają, że nie potrafią czytać i pisać...

 • KK(2008-08-07 15:11) Odpowiedz 00

  Czy może mi ktoś powiedziedzieć czy przepis ten dotyczy również osoby które po utracie pracy były jeszcze na zwolnieniu lekarskim. Miałam pensję 5600 zł brutto bedąc na chorobowym uległa likwidacji placówka w której pracowałam. ZUS obciął mi chorobowe o 3000zł

 • Andrzeju masz rację -to samo pytanie dotyczy KRUSU(2008-08-11 22:45) Odpowiedz 00

  szczególnie dla bogatych Pawlaków i SAWICKICH?.

 • ak(2008-08-07 08:16) Odpowiedz 00

  Dlaczego o to wyrównanie trzeba się ubiegać, a nie następuje to z urzędu ? Co za paranoja ? Widać znów liczą na to, że o zwroty upomni się tylko część pokrzywdzonych.

 • Krypa53(2008-08-11 12:37) Odpowiedz 00

  Wszysko by było Ok gdyby było jasno powiedziane, że wszystkie składniki płacowe które podlegaja wliczeniu do podstawy ubezpieczenia chorobowego wliczają się do podstawy chorobowego. W dalszym ciągu z powyższego artukułu wynika, że składki będą pobierane od każdego składnika płacowego, ale nie wszystkie będą wliczane do podstawy.
  I gdzie ta zgodność z Konstytucją?
  Fajne mamy orzecznictwo i genialnych interpretatorów prawa!

 • A dlaczego ZUS automatycznie nie odda co(2008-08-14 09:08) Odpowiedz 00

  zle naliczał? -bo to Państwo do prawa ,nie mówiąc o uczciwości ma jeszcze daleko. Sprawą powinien zająć się PROKURATOR !

 • Ela(2008-12-13 20:51) Odpowiedz 00

  nie otrzymałam zwrot chorobowego za okres 3 lat jestem na drugiej grupie i czesto choruje niewiem dlaczego przeciesz z premi regulowanej odciagali za chorobowe prosze o skontrolowanie mego zakładu TABEMAX Białe Błota ul.Betonowa 1 dziekuje

 • Pokrzywdzona przez ZUS(2008-08-14 16:27) Odpowiedz 00

  Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego ZUS nie respektuje wyroku. Dnia 07.07.08 r. złożyłam wniosek do ZUS o prawidłowe wyliczenie moich świadczeń ZUS i zwrot należnej różnicy wraz z odsetkami. Niestety oczywistą sprawę przedłuża się bo Departament Zasiłków Centrali ZUS w Warszawie nie przekazał wytycznych w tej sprawie.To skandal, że urzędnicy ZUS z naszych podatków(również płaconych przeze mnie) będą wypłacać odsetki zwłoki, wynikające z ich nieudolność i opieszałość. Oczywiście w piśmie skierowanym do mnie nie podano kiedy Departament Zasiłków ZUS będzie łaskawy zająć stanowisko. Pewnie kombinuje jak nie wypłacać należnych świaczeń. Zgadzam się, że sprawą powinien zająć się Prokurator.

 • mała(2008-08-21 13:32) Odpowiedz 00

  podaję wzór pisma:
  "Wnioskuję o ponowne ustalenie podstawy wymiaru i wyrównanie wypłaconych wynagrodzeń za czas choroby i zasiłków przysługujących z ubezpieczenia chorobowego wraz z odsetkami zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24.06.2008r."
  Taki wniosek wystarczy złożyć w mojej firmie.

 • JANUSZ(2008-08-19 19:17) Odpowiedz 00

  powinno być prosto i czytelnie. 4O LAT PRACY I PORZąDNA EMERYTURA .KTO TO WIDZIAł ,POSłOWIE I ARTYśCI WCZESNIEJSZA EMERYTURA A INNI MAJą O LSCE PRCOWAć PRZY MASZYNACH ABSURD HEY

 • zzz(2008-08-20 08:48) Odpowiedz 00

  To jak ma wygladąc takie pismo do ZUS, mój maż chorował cały ubiegły rok, czy otrzyma dopłatę do zasiłku chorobowego a potem rehabilitacyjnego- to już chyba z zakładu pracy.

 • kalina(2008-09-14 23:58) Odpowiedz 00

  teraz pracodawca moze zrobic to co chce ma takie prawa a ty masz siedziec cicho bo na twoje miejsce jest kilka osob mnie to zwolnil po 3latach poniewaz powaznie zachorowalam i jakosc wrocilam do pracy zrezygnowalam zasilku rehabitacyjnego i po dwoch miesiach powiedzial dowidzenia i co mozna tak zalatwic

 • ewa(2008-08-10 18:57) Odpowiedz 00

  te wnioski mozna było składać tylko do 7 sierpnia ? czy można je składać dalej?

 • ASU(2008-11-05 10:44) Odpowiedz 00

  Ja złożyłam wniosek już ponad miesiąc temu a dziś usłyszałam że i tak nie będzie wyrównania bo ZUS napisał jakieś wyjaśnienie i u nas było w porządku ale nie jestem pewna -czy ktoś wie gdzie to można sprawdzić

 • zzzz(2008-08-24 20:27) Odpowiedz 00

  Dziękuję, przekaże mężowi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane