statystyki

Płaca minimalna wzrośnie do 1276 zł brutto w 2009 r.

16.07.2008, 09:02; Aktualizacja: 16.07.2008, 14:58
  • Wyślij
  • Drukuj

Wynagrodzenie minimalne w 2009 roku wyniesie 1276 zł brutto, czyli 40,0% wysokości przeciętnej pensji, wynika z wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka. Taką kwotę zaakceptowała obradująca we wtorek Komisja Trójstronna.



„Wynagrodzenie minimalne od 2009 r. wyniesie 1276 zł brutto, czyli 40,0% wysokości przeciętnej pensji. Na taką kwotę zgodziły się wszystkie strony dialogu społecznego” - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie resortu gospodarki.

Podczas posiedzenia Komisji uczestnicy spotkania ustalili również, że do końca tygodnia strona społeczna wypracuje wspólne stanowisko w sprawie uchylenia ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców, podano także.

Resort poinformował, że kwota 1276 zł została zaproponowana przez stronę rządową w trakcie dyskusji. Propozycja została poparta zarówno przez pracodawców, jak i związki zawodowe. Oznacza to, że płaca minimalna wzrośnie o 13,3%.

Płaca minimalna będzie nieco wyższa niż pierwotnie zakładano

Ostatecznie więc płaca minimalna będzie nieco wyższa niż pierwotnie zakładano. W połowie czerwca rząd przyjął bowiem propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 roku, przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej w kwocie 1204 zł, czyli o 6,9% wyższego niż w roku 2008.

Wcześniej przedsiębiorcy współtworzący Komisję Trójstronną przedstawili wspólne stanowisko "w sprawie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, u przedsiębiorców oraz w sprawie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w 2009 roku". Oczekiwali oni nieco mniejszego wzrostu płacy minimalnej - o 5,9%.







  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:ISB
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 36

  • 1: niepelnosprawny lezacy po udarach. z IP: 77.252.50.* (2008-07-16 09:46)

    ja mam rente 1 grupy razem z dodatkiem pielegnacyjnym w wysokosci 670 pln i co na takie guwniane uposazenie panowie z sejmu ano nic bo oni takich jak ja maja w d.... polska jest i byla krajem w kturym nie da sie zyc zbiorowe glodzenie rencistuw i niepelnosprawnych tych prawdziwych.

  • 2: Powiedzmy prawdę -- z IP: 84.234.1.* (2008-07-16 09:58)

    -pieniędzy na EMERYTURY nie ma ,PRZEZ PO czyli byłą UW.!!. Wprowadzenie przez nich minimalnej płacy dla wszystkich bez względu na zawód doprowadziło, że od takiej odprowadzane są składki na ZUS a więc też minimalne i dlatego pieniędzy w ZUSie nie ma . Prezesi nie odprowadzają składek ,wolą ukrywać wysokie dochody,oni mają Was gdzieś ,gdyż wiedzą, że to złodziejski system i wyjeżdżają na wakacyjne SAFARI tam tracić swoje pieniądze

  • 3: st z IP: 83.23.180.* (2008-07-16 12:20)

    ok.950zł netto kwota bardzo zblizona do koszyka socjalnego ,poniżej którego zaczyna się wykluczenie spoleczne, wystarczy na przeżycie,
    koszyk socjalny powstaje z najnizszych cen, konkretna osoba nie skorzysta z najtanszych cen bo najtańsza żywność jest na terenach rolniczych, najtanszy węgiel na Śląsku etc.
    Osoby ustalajace progi testowo powiny żyć za te pienadze przez pół roku.

  • 4: W 2009 roku to Pawlaka......... z IP: 84.234.1.* (2008-07-16 14:38)

    już nie będzie ............. a może niech napisze co mu wzrośnie w 3000roku.
    Średnia to jest wówczas gdy On je szynkę a reszta ludu chlebuś --wszyscy średnio jedzą chleb z szynką.

  • 5: Kuba z IP: 84.234.1.* (2008-07-16 14:45)

    A kiedy KRUSem się pan zajmie--he?

  • 6: 49 rocznik z IP: 78.154.75.* (2008-07-16 15:10)

    Mam pytanie.Czy Zw.Zawodowe mają służyć do akceptacji i popierania decyzji
    BCC,Lewiatanów czy innych "pseudorzadowych" krwiopijców?
    Czy zw.zaw.mają bronić interesów ludzi pracy?

  • 7: bb z IP: 83.9.26.* (2008-07-16 16:40)

    Każdy z was narzeka na płacę minimalna. OK. Nich więc każdy z was założy działalność i zatrudni pracownika za większą płacę niż minimalna. OK.?

  • 8: Zula z IP: 85.128.84.* (2008-07-16 20:58)

    zasadnicza 800zł+600zł premii+4soboty w nadgodzinach tj.320zł +bhp145zł =zarobek netto 1200zł,czy pracodawca płaci mi sprawiedliwie?Uażam że nie...bo za co by jeżdził na wczasy cztery razy do roku i tyle samo razy zmienia samochód.Ja muszę rok oszczędzać by pojechać na urlop do rodziny,a o wczasach moge tylko pomażyć lub pojeżdzić polcem po mapie.Jeśli pracodawcy skąpią pracownikom podnieść zarobki to niech zlikfidują swoje firmy...nie widzę tu żadnego problemu.To my robole napełniamy kieszenie pracodawcom a oni ...zacierają rączki ile to zysku mają.Większa część przepisów jest po stronie pracodawcy,niż po stronie pracownika.Przez takiego pracodawcę ile dostanę za 5lat emerytury?A życie,opłaty idą w górę kilka razy w roku.Wcalę nie dziwię się młodym ludziom,że wyjeżdżają za granicę za lupszym życiem.

  • 9: Polski pracownik z IP: 87.207.157.* (2008-07-16 21:54)

    Ja sie pytam czyje interesy reprezentuja polske związki zawodowe?

  • 10: Alutka z IP: 78.8.103.* (2008-07-17 13:04)

    Wzrośnie o 72zł brutto, czyli ok. 30 zł netto. to dziennie o 1zł.

    Ciesz się POLAKU będziesz jadł suchą bułkę dziennie więcej!!!

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie