statystyki

Dawca krwi ma prawo do płatnego zwolnienia z pracy

autor: Dominika Sikora07.07.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Honorowemu dawcy krwi przysługuje nie tylko dzień wolny od pracy w dniu oddania krwi, ale także prawo korzystania poza kolejnością z badań ambulatoryjnych.

reklamareklama


W Polsce co roku około 0,5 mln osób oddaje krew. Krwiodawstwo funkcjonuje na zasadach dobrowolności i bezpłatności. Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi osobie, która oddała bezpłatnie krew i zostało to zarejestrowane przez np. regionalne centrum krwiodawstwa, przysługuje tytuł honorowego dawcy krwi. Osoby te mają prawo do określonych przywilejów.

Przede wszystkim przysługuje im zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W dniu pobrania krwi mogą one również skorzystać z posiłków regeneracyjnych o wartości kalorycznej 4,5 tys. kalorii (tj. osiem czekolad). Honorowi dawcy mają również uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń w publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz w aptekach. Dawcom rzadkich grup krwi oraz osobom, które przed pobraniem krwi zostały poddane zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje także ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi.

Krwiodawcom z Warszawy, którzy oddali 15 litrów krwi (kobiety) i 18 litrów krwi w przypadku mężczyzn, przysługuje na podstawie wpisu w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi poświadczonego pieczątką z regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub oddziału terenowego prawo do bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji miejskiej.

Honorowi dawcy krwi ponownie uzyskali również możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew od podstawy opodatkowania.

Dawcy krwi po oddaniu odpowiedniej jej ilości zyskują tytuł i odznakę Zasłużonego Dawcy Krwi. Osobie, która odda co najmniej 20 litrów krwi lub innych równoważnych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka Honorowego Dawcy Krwi-Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Odznaczenia te nadaje minister zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 26

 • 1: Ciekawska z IP: 217.98.90.* (2008-07-07 10:46)

  Przepisy mówią o "czasie oznaczonym przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi", a nie o całym dniu. Gdzie jest napisane, że przysługuje cały dzień ???

 • 2: Grażyna B z IP: 212.160.105.* (2008-07-07 13:03)

  Dlaczego w moim mieście w Przychodni Lekarskiej w Pieniężnie nie honorują mojej książeczki Honorowego Dawcy Krwi i twierdzą że nic mi się nie należy poza kolejnością. Muszę byż Zasłużonym Dawcą Krwi dopiero będę mogła się ubiegać o korzystanie poza kolejnością z badań ambulatoryjnych. Żeby stać się Zasłużonym to przecież trzeba być najpierw Honorowym Dawcą Krwi, pielęgniarki tego nie rozumią i się śmieją z tego

 • 3: Grażyna z IP: 212.160.105.* (2008-07-07 13:09)

  Wszędzie się mówi, o dniu wolnym płatnym,oraz korzystaniu z poza kolejnością z badań ambulatoryjnych dla Honorowych Dawców Krwi tylko gdzie jest napisana na to podstawa prawna, bo człowiek musi sam się tłumaczyć że coś się należy, tak jakby chciał coś wydrzeć od pracodawcy.

 • 4: Larcenaturus z IP: 83.6.75.* (2008-07-07 13:38)

  Pogląd, iż honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie z całego dnia pracy, nie wynika z przepisów, a wyłącznie z utrwalonej przez lata praktyki. Wykorzystywane jest to m.in. przez policjantów, którzy nie mają prawa do strajku, ale mogą w ten sposób legalnie powstrzymać się od pracy, z prawem do wynagrodzenia. Krwiodawstwo nie ma więc tak do końca wymiaru honorowego, a koszty przerzucono w części na pracodawców. Przykład: firma budowlana zatrudnia 100 pracowników, z czego ok. 30 to honorowi dawcy krwi. Każdy w ciągu roku oddaje krew 4 - 6 razy. Przysługujące im w dniach oddania krwi zwolnienie od pracy (w całym dniu) przekłada się po stronie pracodawcy na wymierne koszty.

 • 5: Larcenaturus z IP: 83.6.75.* (2008-07-07 13:42)

  Pani Grażyno, przyznaję Pani rację. W realiach funkcjonowania naszej publicznej służby zdrowia, korzystanie poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń jest po prostu fikcją.

 • 6: Ania z IP: 81.15.171.* (2008-07-07 15:02)

  " czas oznaczony przez stację krwiodawstwa" - mam skojarzenie raczej z terminem-datą. Co do dnia wolnego powszechnie przyjętego - mam watpliwości. . Jest to nadużywane przez pracowników

 • 7: 0+ z IP: 80.55.236.* (2008-07-07 17:15)

  honorowe oddawanie powinno być honorowe, ja oddaję ją przed lub po pracy, nie mówię nic pracodawcy, nie korzystam z żadnych ulg, ponieważ traktuję oddawanie krwi jako swój obowiązek

 • 8: Grażyna B z IP: 212.160.105.* (2008-07-08 14:34)

  Jeżeli ma Pan możliwość żeby iść i oddać krew to , to powinno być świętym obowiązkiem, a jeżeli ja jadę 30 km. robię to w ramach swego urlopu bądż przy okazji bo jadę do lekarza z dzieckiem, to takie przypadki powinny byż uwzględniane po okazaniu Legitymacji HDK a nie głupi uśmiech na tważy pani w rejestracji że są tylko honorowani zasłużeni dawcy, bo takich jest dużo. Zapytałam si ę tej Pani czy też oddaje krew oznajmiła mi że nie, to dlaczego służba zdrowia jest załatwiana poza kolejnością, przecierz to jest tylko ich praca za którą dostają pieniądze a na badania ambulatoryjne niech wezmą sobie dzień urlopu i stoją w kolejce bo takich też jest dużo. Mam grupę krwi A1RH(-) cde , jest rzadkością i moim obowiązkiem jest ją oddać regularnie i to robię bez problemu i nigdy nie korzystałam z dnia wolnego, a czekolady oddawałam dzieciom w przedszkolu, a taka Pani pielęgniarka bez żadnych skrupułów prowadzi swoją siostrę lub znajomą bez kolejki bo to służba zdrowia i to jest O.K. ?

 • 9: alfonso z IP: 89.171.186.* (2008-10-16 15:43)

  Do Larcenaturus - nie wypowiadaj sie na tematy, o których niemasz zielonego pojęcia i "utrwal sobie praktykę" jednak patrzenia w przepisy - twoja wypowiedź świadczy tylko jaki jesteś malutki i debilowaty. O to fakty

  O tym że honorowemu krwiodawcy przysługuje dzień wolny przesądza
  "Ustawa o publicznej służbie krwi - Art. 9. 1. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:1) zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach".

  § 2. 1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia

 • 10: IREK z IP: 83.12.147.* (2008-12-04 11:05)

  a jeżeli pracuje od 6 rano i nie pujde do pracy a oddam krew dopiero o 8 to mam i tak cały dzień wolny??Pracodawca upiera sie ze zwolnienie za oddanie krwi przysługuje dopiero po oddaniu krwi, a za te dwie godziny przed nie chce mi zapłacić...proszę o szybka odpowiedz

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama