statystyki

Dawca krwi ma prawo do płatnego zwolnienia z pracy

autor: Dominika Sikora07.07.2008, 03:00

Honorowemu dawcy krwi przysługuje nie tylko dzień wolny od pracy w dniu oddania krwi, ale także prawo korzystania poza kolejnością z badań ambulatoryjnych.

Reklama


Reklama


W Polsce co roku około 0,5 mln osób oddaje krew. Krwiodawstwo funkcjonuje na zasadach dobrowolności i bezpłatności. Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi osobie, która oddała bezpłatnie krew i zostało to zarejestrowane przez np. regionalne centrum krwiodawstwa, przysługuje tytuł honorowego dawcy krwi. Osoby te mają prawo do określonych przywilejów.

Przede wszystkim przysługuje im zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W dniu pobrania krwi mogą one również skorzystać z posiłków regeneracyjnych o wartości kalorycznej 4,5 tys. kalorii (tj. osiem czekolad). Honorowi dawcy mają również uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń w publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz w aptekach. Dawcom rzadkich grup krwi oraz osobom, które przed pobraniem krwi zostały poddane zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje także ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi.

Krwiodawcom z Warszawy, którzy oddali 15 litrów krwi (kobiety) i 18 litrów krwi w przypadku mężczyzn, przysługuje na podstawie wpisu w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi poświadczonego pieczątką z regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub oddziału terenowego prawo do bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji miejskiej.

Honorowi dawcy krwi ponownie uzyskali również możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew od podstawy opodatkowania.

Dawcy krwi po oddaniu odpowiedniej jej ilości zyskują tytuł i odznakę Zasłużonego Dawcy Krwi. Osobie, która odda co najmniej 20 litrów krwi lub innych równoważnych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka Honorowego Dawcy Krwi-Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Odznaczenia te nadaje minister zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • ;) maruda(2012-07-13 09:00) Odpowiedz 00

  Cytuję fragment powyższego artykułu: -"Honorowi dawcy mają również uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń w publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz w aptekach." - Przykre, że w dniu publikacji autorka wprowadza czytelników w błąd! Podstawą prawną tego fragmentu był art. 10 Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.
  (Dz. U. z dnia 11 września 1997 r.). Jednak został on uchylony przez art. 6 Ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - (Dz. U. z dnia 14 września 2007 r.)! 10 miesięcy później ukazuje się ten artykuł...gratulacje.
  Sam jestem zasłużonym honorowym dawcą, ale coraz mniej motywacji pozostaje... co ustawodawca chciał zaoszczędzić? Aha i jeszcze ta klauzula przed oddaniem krwi, że wyrażam zgodę na sprzedaż swojej krwi innym podmiotom medycznym!! Jeszcze na nas państwowa służba zdrowia zarabia!
  Mimo wszystko - pozdrawiam

 • Basia(2009-08-28 18:47) Odpowiedz 00

  to Prawda należy się cały dzień ja oddaje krew i Przy rejestracij informuje że potrzebuje zaświadczenie do zakładu pracy i otrzymuje bez problemu daje nie raz takie zaświadczenie pracodawcy i jest ok nawet jak twoja krew nie nadaje się do oddania to też otrzymasz takie zaświadczenie tylko naj lepiej upomnij się sam

 • attttttt(2011-10-10 15:32) Odpowiedz 00

  czy jeżeli oddam krew do południa to jestem zwolniony z wykonywania pracy na nocce mimo tego że na zaświadczeniu wpisane są godziny zwolnienia od pracy w godzinach od 07.00-15.00?

 • zfrustrowany zasłużony honorowy dawca krwi(2011-08-10 16:30) Odpowiedz 00

  Mam 64 lata. Przestało mnie już bawić krwiodawstwo. Jak jesteś młody, zdrowy i hojnie się dajesz doić to jesteś super ale jak nazbierasz lat i dolegliwości to wszyscy mają cię w d... dużym poważaniu. Dzięki systematycznemu oddawaniu nazbierało mi się około 36 litrów oddanej krwi oraz nadciśnienie tętnicze a z tym cukrzyca, wylew krwi do mózgu, zawał a w końcu zaćma. Na lewe oko nie widzę wcale a na prawe ledwo ledwo koniczna jest natychmiastowa operacja na oba oczy ale nie tak szybko. Zarejestrowany jestem w Głogowie na oddziale okulistycznym gdzie wyznaczono mi kolejkę na 8 lipca 2014 roku. Jak doczekam do tej daty to się chyba udam z pomocą białej laski. Nie ma Boże pomyłuj . Czekaj . I gdzie te przywileje dla Zasłużonych ? Chyba że aleja zasłużonych na cmentarzu komunalnym.

 • bzzz(2011-06-17 09:41) Odpowiedz 00

  anka - nie przedłuży Ci się urlop wypoczynkowy, bo nie ma podstaw prawnych do tego. Pracodawca ma obowiązek udzielenia zwolnieina od pracy pracownikowi, który oddał w danym dniu krew. Skoro nie pracowałaś w tym dniu (byłaś na urlopie wypoczynkowym), to pracodawca nie musi Cię zwalniać od świadczenia pracy, bo na urlopie wypoczynkowym się jej jak wiadomo nie świadczy

 • anka(2010-07-14 17:07) Odpowiedz 00

  jestem na urlopie wypoczynkowym oddałam krew czy wydłuży mi się urlop o jeden dzień ?

 • bla bla(2010-05-13 20:33) Odpowiedz 00

  ja mam taki problem. moj pracodawca szuka na mnie przepisow by zmusic mnie do oddawania krwi w moim wolnym czasie a nie w czasie pracy. czy moze to zrobic??? ja pracuje w systemie cztero brygadowym i nie jestem pewien czy moze on mnie zmusic do tego czy nie. zna ktos przepisy w tym zakresie??

 • Myślący-dojrzały(2010-03-04 22:53) Odpowiedz 00

  Ciekawostką jest Basia i Piotrek. Z tego samego IP nadają jedno po drugim. Pewnie komp w stacji krwiodawstwa z darmowym dostępem do neta. coś nie wierzę. Chyba jakaś ściema... Dzieciaki chcą dobrze, ale nie myślą jeszcze...

 • Myślący-dojrzały(2010-03-04 22:35) Odpowiedz 00

  No ja już z 8 litrów oddałem, ale przestałem. Teraz sam działalność prowadzę i nie mam na to czasu. A pracodawcca czyli ja mi nie wypłaci za dzień wolny. To też zasrana dykryminacja ludzi na działalności... A do tego się naczytałem, że osoba przyzwyczajająca organizm do nadprodukcji krwi (bo systematycznie oddaje) ma problemy jak przestanie. Co odczułem krwotokami z nosa... A gdybym miał z 50 lat? Może jakieś wewnętrzne by nie wytrzymały? Większość krwi do mózgu idzie, może jakiś wylew by groził? Ja tak czy inaczej już podziękuję... Pozdrawiam

 • Gac(2009-09-03 16:18) Odpowiedz 00

  W dniu w którym oddaje się krew należy się dzień wolny od pracy po to aby zregenerować siły - jeśli ktoś kiedykolwiek oddał krew to pewnie to rozumie.

 • Ewa(2009-08-28 19:01) Odpowiedz 00

  oddaje krew i unas jest oddawanie od 8-do 11 tylko i idzie szybki dostaje zaświadczenie do zakładu pracy kawe batona lub wafelka i skład czekolad i zwrot za dojazd do placówki jak jest uwas

 • Piotrek(2009-08-28 18:53) Odpowiedz 00

  Ja oddałem już 14 litrów i myśl że moja krew pomogła komuś napędza mechanizm mojego życia ...nie mogłem oddawać krew przez 5 lat bo miałem problemy z wątrobą ale teraz byłem i jest ok i moge nadal pomagać innym ludziom

 • adam(2009-08-11 05:39) Odpowiedz 00

  gdy ide oddac krew
  ale zostaje niedopuszczony do oddania
  i nie stawiam sie do pracy na czas
  jak moge sie usprwiedliwic
  prosze o szybka odpowiedz

 • ;) skruszony maruda(2012-07-13 09:50) Odpowiedz 00

  W tym miejscu bardzo przepraszam Autorkę artykułu za ocenę jej kompetencji przedstawioną w moim wcześniejszym komentarzu. Zweryfikowałem stan prawny zagadnienia zbyt pobieżnie, gdyż zapisy o korzystaniu poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach przez Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi zostały usunięte z ustawy o publicznej służbie krwi ale pojawiły się w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - art. 47c.
  Co do opinii odnośnie zgody na sprzedawanie mojej krwi moje stanowisko nie zmieniło się.
  Optymizmu życzę :) Pozdrawiam!

 • Ciekawska(2008-07-07 10:46) Odpowiedz 00

  Przepisy mówią o "czasie oznaczonym przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi", a nie o całym dniu. Gdzie jest napisane, że przysługuje cały dzień ???

 • Grażyna B(2008-07-07 13:03) Odpowiedz 00

  Dlaczego w moim mieście w Przychodni Lekarskiej w Pieniężnie nie honorują mojej książeczki Honorowego Dawcy Krwi i twierdzą że nic mi się nie należy poza kolejnością. Muszę byż Zasłużonym Dawcą Krwi dopiero będę mogła się ubiegać o korzystanie poza kolejnością z badań ambulatoryjnych. Żeby stać się Zasłużonym to przecież trzeba być najpierw Honorowym Dawcą Krwi, pielęgniarki tego nie rozumią i się śmieją z tego

 • Larcenaturus(2008-07-07 13:42) Odpowiedz 00

  Pani Grażyno, przyznaję Pani rację. W realiach funkcjonowania naszej publicznej służby zdrowia, korzystanie poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń jest po prostu fikcją.

 • Larcenaturus(2008-07-07 13:38) Odpowiedz 00

  Pogląd, iż honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie z całego dnia pracy, nie wynika z przepisów, a wyłącznie z utrwalonej przez lata praktyki. Wykorzystywane jest to m.in. przez policjantów, którzy nie mają prawa do strajku, ale mogą w ten sposób legalnie powstrzymać się od pracy, z prawem do wynagrodzenia. Krwiodawstwo nie ma więc tak do końca wymiaru honorowego, a koszty przerzucono w części na pracodawców. Przykład: firma budowlana zatrudnia 100 pracowników, z czego ok. 30 to honorowi dawcy krwi. Każdy w ciągu roku oddaje krew 4 - 6 razy. Przysługujące im w dniach oddania krwi zwolnienie od pracy (w całym dniu) przekłada się po stronie pracodawcy na wymierne koszty.

 • Grażyna(2008-07-07 13:09) Odpowiedz 00

  Wszędzie się mówi, o dniu wolnym płatnym,oraz korzystaniu z poza kolejnością z badań ambulatoryjnych dla Honorowych Dawców Krwi tylko gdzie jest napisana na to podstawa prawna, bo człowiek musi sam się tłumaczyć że coś się należy, tak jakby chciał coś wydrzeć od pracodawcy.

 • Ania(2008-07-07 15:02) Odpowiedz 00

  " czas oznaczony przez stację krwiodawstwa" - mam skojarzenie raczej z terminem-datą. Co do dnia wolnego powszechnie przyjętego - mam watpliwości. . Jest to nadużywane przez pracowników

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane