Czy czas podróży służbowej wlicza się do czasu pracy

autor: Agnieszka Fedor27.06.2008, 03:00; Aktualizacja: 29.10.2008, 13:03

Wielu pracowników uważa, że cały czas podróży służbowej powinien być wliczany do czasu pracy, ponieważ spędzają go w pociągu albo samochodzie, nie mogąc nim swobodnie dysponować. Czy rzeczywiście czas podróży służbowej odbywanej poza czasem pracy pracownika uprawnia go do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Komentarze (36)

 • job(2008-09-04 12:31) Zgłoś naruszenie 80

  Argumentacja pani mecenas jak i SN wypowiadajacego się w tej sprawie jest bez sensu. Jeżeli jadąc z Zakopanego do Gdańska nie pozostaję w dyspozycji pracodawcy, to znaczy, że mogę robić co zechcę. Więc skoro mogę robić co zechcę, to mogę nie jechać. Więc skoro mogę nie jechac bo to mój czas i moja dyspozycja, a musze, to mamy pierwszy paradoks.
  Paradoks drugi. Pracodawca ma traktować godziny mojej podróży wypadające w czasie pracy, którą nie wykonuję bo nie pozostaje według opinii pania mec. w dyspozycji pracodawcy, jak godziny pracy. Od kiedy to orzeczenie sądu może nakładać obowiązki jak ustawa? Bo to rozwiązanie nie wynika w żaden sposób z przepisów.
  Paradoks trzeci. Skoro jadąc nie pozostaję w dyspozycji pracodawcy, a więc nie pracuję, to w zasadzie ten czas powinienem pracodawcy odpracować.
  Może wreszcie ktoś się odważy i skończy z tymi niedorzecznymi interpretacjami, mającymi pogodzić ogień z wodą. Nie da się zadowolic pracownika i pracodawcę. Ja uważam, że jeżeli nie mogę dysponować swoim czasem, to powinienm mieć za to wynagrodzenie.

  Odpowiedz
 • bzdety(2008-06-27 14:32) Zgłoś naruszenie 40

  Skad oni takich madrych ludzi biora do inerpretacjii prawa ?? Musza im duzo placic za opowiadanie takich banialuk. Z ludzi juz cakiem chca zrobic niewolnikow, aby przez 24 godz. byli do dyspozycji swojego pana (barana). Nie ich doczekanie!!
  Chyba pracownik w drodze wykonuje polecenie sluzbowe, Nie?, a nie siedzi w domu!!

  "Czas podróży służbowej nie jest jednak czasem pozostawania w dyspozycji pracodawcy w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, jako że za inne miejsce wyznaczone przez pracodawcę do wykonywania pracy uznać można co najwyżej docelowe miejsce odbywania danej podróży służbowej, a nie samą podróż. "

  A czyjeje dyspozycji jest podczas drogi sluzbowej?? Zony?? czy pracodwacy??
  Kogo polecenie wykonuje pracodawcy?? czy zony??

  Bzdety, banialuki napisane na polecenie chyba lewiatanu.

  Odpowiedz
 • rock(2008-06-27 09:20) Zgłoś naruszenie 30

  Nie w dyspozycji pracodawcy? No to w czyjej dyspozycji przebywam, jeżeli jadę z Rzeszowa do Szczecina na polecenie pracodawcy? A jeżeli pracodawca mówi mi po przyjściu do pracy, Franek idź do sklepu, pięć przecznic stąd i kup mi wałek malarski. Wtedy też za czas przejścia od pracodawcy do skelpu nie powinno być liczone jako czas pracy. Bo jak idę, to pracodawca nie jest mnie w stanie znaleźć wśród ludzi i nie pozostaję do jego dyspozycji. A może idźmy dalej. Pracodawca wyjeżdża na wczasy w Ekwadorze. Tam nie ma zasięgu jego telefon, a ja sam prowadzę sklep. To znaczy, że ponieważ pozostaję poza dyspozycją pracodawcy, bo ten za ludowe Chiny nie może wydać mi żadnej dyspozycji, to nie wlicza mi się tego okresu do czasu pracy. Interpretacja, że czas przejazdu nie jest czasem pracy jest pozbawiona elementarnych przesłanek, jest po prostu nielogiczna w stopniu najwyższym.

  Odpowiedz
 • ddd(2014-10-13 09:30) Zgłoś naruszenie 10

  Interpretacja niestety jest bardzo jednostronna. Podróż, np. samochodem, nie jest czasem wykonywania pracy w miejscu docelowym - zgadza się. Chciałbym jednak zauważyć, że nie jest także dla pracownika czasem odpoczynku, tylko jest wykonywaniem polecenia służbowego, a czymże jest praca jeśli nie wykonywaniem poleceń służbowych?

  Odpowiedz
 • zdzi(2008-06-28 06:25) Zgłoś naruszenie 10

  Czyli wg. Pani adw. jeżeli siedzę w domu pod telefonem i czekam, kiedy szef zadzwoni, że mam jechać to świadczę pracę, a jak jadę to już nie? Zatrudnił bym Panią mec. na etat i wysyłał po najodleglejszych sądach w Polsce na 5 min. sprawy, po tygodniu miałaby przepracowane 2 - 3 godz. i wypłacił wynagrodzenie za tylko te godz. pracy, może wtedy przyjęłaby właściwą interpretację! Pani chyba zapomina, że oprócz wykładni językowej są inne..., spaliśmy na studiach, wstyd!

  Odpowiedz
 • ano(2009-12-14 20:02) Zgłoś naruszenie 00

  To ciekawa interpretacja uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 23.6.2005 r., II PK 265/04 jest inne. Sąd uznał iż pracownik w tym czasie pozostaje w dyspozycji pracodawcy i nie może tym czasem swobodnie dysponować. Nie jest to jedyny wyrok SN w takiej sprawie. I jak by nie patrzeć wyroki są na korzyść pracownika (ciekawe czemu dopiero SN musi uznać rację zwykłego wyzyskiwanego pracownika)

  Odpowiedz
 • Markiz(2008-06-27 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  Ja również zupełnie się z tezą autorki nie zgadzam. Spędzanie czasu w podróży związanej z pracą jest wykonywaniem polecenia służbowego, a więc świadczeniem pracy. W związku z tym spokojnie można wiliczać ten czas do godzin nadliczbowych. I tak też się robiło w moim poprzednim miejscu pracy, gdzie podróże służbowe były jej kwintesencją. Pomyślmy też np. o handlowcach...

  Odpowiedz
 • Delegowany(2008-06-27 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  Mam duże wątpliwości dotyczące interpretacji powyższych przepisów. W pracy często wyjeżdżam w delegacje służbowe i czuję się pokrzywdzony.

  Odpowiedz
 • milicjant(2008-06-27 07:41) Zgłoś naruszenie 00

  Che Che to ja bym musial dostac wille z basenem,jako rekompensata,bylem wstretnym glina i bylem w ciaglej podrozy za wspanialymi chlopcami 3 RP.Podrozowanie bedzie intratnym zajeciem,wyszedl z pracy i dotychczas nie powrocil.jestem w podrozy sluzbowej.

  Odpowiedz
 • piecuch57@op.pl(2009-07-06 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  zawarlem umowe 3.04.2009 z dnie rozpoczecia pracy 7.04.2009 w niemczech i zeby sie tam stawic musialem wyjechac z polski 5.04.2009 niestety wypadek samochodowy nie dojechalem pracodawca twierdzi ze nie bylem w podruzy sluzbowej ale po osmiu miesiacach wydal mi karte wypadku w dzrodze do pracy,teraz twierdzi ze inspektor bhp zrobil to bez jego zgody sad przyznal pracodawcy racje a moj adwokat twierdzi ze sad zlamal prawo bo pracodawca wskazal i dzien godzine odjazdu samochodu i nie ubezpieczyl mnie

  Odpowiedz
 • Sebastian(2011-04-05 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  Często spotykam się z pracownikami którzy jeżdzą w tak zwane delegacje słóżbowe ,tylko problem polega na tym że pracodawca wykrzystuje sytuacje i pracownicy ci tak przy okazji przeworzą towar. Mam pytanie czy pracownicy , którzy zmieniają się podczas takiej podróży (trwa ona około 12 godzin) nie pozostają w dyspozycji pracodawcy?

  Odpowiedz
 • załamka(2010-03-06 17:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ja tracę 3 godz. dziennie na dojazd i przyjazd z pracy ;przewozem zakładowym; co dziennie od ponad pół roku ,nie dostaje ani grosza , nawet pół diety i to za śmieszne pieniądze ,po tych wszystkich komentarzach trudno uzyskać informacje .MORZE KTOŚ WRESZCIE NAPISZE COŚ KONKRETNIE .Morze jakaś ustawa?

  Odpowiedz
 • wracający po godzinach(2010-05-20 22:32) Zgłoś naruszenie 00

  Całkowicie błędna interpretacja - niestety Pani adwokat. Proszę nie publikować takich bzdur w sieci. Mając wyznaczony czas pracy do godz. 16.00 i wracając z podróży służbowej o 18.00 (przy czym od 16.00 już "tylko" podróżuję) pozostaję w dyspozycji pracodawcy - bo raczej nie żony, przykładowo czekającej z obiadem :) Jeśli pracodawca nie może mi zapewnić powrotu do domu w umówionych godzinach pracy, to niestety powinien ponosić koszty za tracenie przez jego pracowników ich prywatnego czasu na podróże powrotne. Logiczne, ale nie dla wszystkich.

  Odpowiedz
 • mike(2008-06-27 13:51) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby mnie pracodawca teleportował na na miejsce spotkania w innym mieście to wtedy jasne. A co gdy jadę na spotkanie do klienta pół godziny w trakcie godzin pracy? To też mam sobie to odliczyć od czasu pracy?
  Skoro robię coś na polecenie pracodawcy (jadę do innego miasta / kraju), to należy mi się za to wynagrodzenie. Nie mogę wtedy również dysponować swobodnie czasem, bo np. nie znam na tyle obcego języka, żeby móc oddawać się swoim ulubionym rozrywkom w miejscu, do którego przybyłem, moja ulubiona rozrywka nie jest tam dostępna, bądź jest zbyt droga.

  Odpowiedz
 • KRIS(2011-08-09 17:51) Zgłoś naruszenie 00

  NASZE PRZEPISY TO PARANOJA

  Odpowiedz
 • Nell(2011-08-18 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Ja latam z Łodzi do Pune w Indiach i dziwnym trafem pracodawca zawsze rezerwuje mi loty na sobote tak zebym dotarla na miejsce kolo południa w niedziele i mogla odespac w sam raz na poniedzilek rano do pracy :(
  Ponieważ firma ogranicza koszty cała podróż czasem trwa przeszło 30h bo np firma poskapia na taksowki, albo ustawia tansze loty z długim oczekiwaniem na przesiadke.
  Nie majac tak naprawde dla siebie nic z weekendow czuje si bardzo pokrzywdzona.

  Odpowiedz
 • inz.Zbigniew Burnatowski. RFN(2008-06-27 13:34) Zgłoś naruszenie 00

  Bedac bieglym sadowym przy Sadzie Wojewodzkim przez caly czas swojej pracy jako biegly mialem ustawowo czas przeznaczony na przejazd wliczany do czasu pracy i za ten czas otrzymywalem wynagrodzenie tak jak za prace na rzecz sadow, prokuratur badz policji. Jest to zasadne, gdyz np. wezwany do sadu w innej miejscowosci niz miejsce mego zamieszkania nieraz sprawa sie nie odbyla, bo np. nie stawil sie jeden ze swiadkow i wowczas sprawa trwala np. 15 minut. Ja wowczas tracac okolo pol dnia na przejazd w sumie okolo 4-5 godzin otrzymal bym wynagrodzenie za 15 minut. Nikt z bieglych na takie warunki nie chcial sie godzic, poza bieglymi, ktorzy pracowali w jakis firmach i przedsiebiorstwo im nie potracalo z pensji za czas nieobecnosci w pracy w wyniku wykonywania czynnosci sadowych lub innych organow sledczych.

  Odpowiedz
 • Delegowany 2(2013-03-03 13:05) Zgłoś naruszenie 00

  Od nas pracodawca wymaga byśmy wyjeżdżali w delegację po 15stej (podróż często około 6-8 godzin), a rano byli u klienta na usłudze serwisowej. Powrót często też jest po godzinie 15stej. Podobnie jest w wyjazdami w delegację w niedziele i powrotami w sobotę. Często tracę całą niedzielę aby dojechać do miejsca oddelegowanie, cały tydzień w pracy u klienta i powrót oczywiście w sobotę. Dzieje się tak w wielu polskich firmach gdzie poświęcamy swój prywatny czas na "Dojazd w delegacji" za marne 23zł/dobę gdzie kawa wraz z hoddogiem na autostradzie kosztuje około 15zł i jak tu nie być w plecy po takiej delegacji. Niemcy za dojazd w miejsce oddelegowania mają płacone nadgodziny i śmieją z naszych durnych przepisów!!!

  Odpowiedz
 • waldi(2013-03-12 19:27) Zgłoś naruszenie 00

  A czy pracodawca może wymagać odemnie abym celach serwisowych był w innym mieście , innym zakładzie na godzinę 7:00, aby tam być o tej godzinie muszę wyjechać o godzinie 5 rano , więc na dojazd i powrót tracę 4godz (praca od 7-15)jak to wygląda prawnie
  co do dyspozycji pracodawcy jak mnie wysyła to w czyjej dyspozycji ja jestem??? bo w swojej na pewno nie

  Odpowiedz
 • dd(2008-09-04 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  najlepiej jak podróż służbowa będzie kwalifikowana jako wycieczka krajoznawcza za którą pracodawca potrąci z pensji pracownika i z dni urlopu wypoczynkowego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane