statystyki

Rząd: 66 a nie 51 zawodów uprawnionych do wcześniejszych emerytur

autor: Bartosz Marczuk19.06.2008, 15:11; Aktualizacja: 19.06.2008, 18:49
  • Wyślij
  • Drukuj

Rząd przesłał powtórnie do konsultacji projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Poszerzył z 51 do 66 listę prac uprawniających do tych świadczeń. Nadal nie ma wśród nich nauczycieli.



Projekt - tak jak jego poprzednia wersja - zakłada, że prawo do emerytur pomostowych zyskają osoby:

• urodzone w l. 1949-1968
• posiadające 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni) ogólnego stażu ubezpieczeniowego
• posiadające co najmniej 15 lat stażu pracy w tzw. szkodliwych warunkach (są one określone w projekcie).

Emerytury pomostowe mają objąć około 150 tys. osób spośród 1,1 mln uprawnionych obecnie do przechodzenia na wcześniejsze emerytury ze względu na pracę w tzw. szkodliwych warunkach. Projektem w sierpniu ma się zająć rząd, a we wrześniu ma trafić pod obrady Sejmu.



  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 25

  • 1: emeryt? z IP: 192.168.32.* (2008-06-19 16:47)

    super, to mam emeryturę

  • 2: 26 latek z IP: 213.192.75.* (2008-06-19 17:33)

    uważam, że rząd powinien sprawę emerytur pomostowych załatwić poprzez referendum. To my zdecydujmy czy chcemy by tak dystrybuowano naszą kasę.
    Rządowi trudniej odmówić, ja nie będę miał z tym problemu.
    Jeśli pracuje się w cieżkich warunkach to proszę sobie wynegocjować wyższą pensję od tych co pracują w zwyklych warunkach. A nie oczekiwać prawa do nierobstwa na koszt reszty spoleczenstwa.


    ludzie obijają się od 1 do 20 roku zycia a pozniej od (55 kobiety) 60 roku do 80 lat. a więc połowę życia nie pracujemy. wiekszosc ludzi nie jest w stanie pozwolic sobie na urlop przez 6 miesiecy w roku a my oczekujemy tego od calego spoleczenstwa. system jest chory.

  • 3: Jan Nowak z IP: 213.155.170.* (2008-06-19 18:15)

    Prawie 60-cio latek,pracuję 42 lata w warunkach szczegulnych, wykonując rózne zawody nipbezpieczne-cięrzkie [fizyczny energetyk] ciągle w tym zawodzie. A piszą ciągle to samo w kółko -nie należy się emerytura =napiszcie wkącu nie ma emerytur są dorzywotnie i koniec.................................. ............

  • 4: rex z IP: 195.225.245.* (2008-06-19 18:16)

    Najbardziej się zdziwilem przy poz. 10 załacznika nr 2 - operatorzy reaktorów jadrowych, mozna jeszcze dopisac do tej listy zawodów kosmonautów pracujących na orbitach

  • 5: kobiety 1954 z IP: 79.185.168.* (2008-06-19 18:18)

    ZWĄZKI ZAODOWE opzz
    APELUJĄ DO WAS KOBIETY, ROCZNIK 1954
    DLACZEGO KOBIETY Z W/W ROCZNIKA SPONIEWIERANO?
    Domagamy się sprawidliwości społecznej!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Czym rózni się rocz. 1953 nod rocznika 1954>
    Nie zapomnimy nigdy tej niesprawiedliwości

  • 6: figa z IP: 89.174.238.* (2008-06-19 18:38)

    dlaczego nie liczą sie lata pracy,a wy zmuszacie ludzi żeby pracowali do śmierci. to zlikwidować przywileje żołnierzom,policjantom ,górnikom,jak równo to równo,a nie jakieś ochłapy[pomostówy] 600zł

  • 7: 58latek z IP: 77.65.166.* (2008-06-19 20:15)

    do 26latka : taki jak ty z poglądami smarkacza wypali się w wieku 45lat.zapamietaj! i co wtedy z tobą będzie?

  • 8: Kobieta-rocznik 1956 z IP: 87.199.17.* (2008-06-19 20:22)

    Kobiety! a o nas znów ZAPOMNIANO!!! o rocznikach 1954,1955,1956 ! Nie rozumiem jak tak można, powiedzieć że to są "złe" ROCZNIKI którym NIC się nie należy . Czy kobieta z rocznika 1953r "więcej" stała w kolejkach, niż ta z 1954 ,1955, czy z 1956 ?, co to za prawo!

  • 9: kobieta 1954 z IP: 81.190.143.* (2008-06-19 21:03)

    Powinno uwzględnić się też tych,którzy w 1998r.mieli przepracowane 20/K,25/M.Większość osób nie zapisała się do OFE ,licząc że w wieku 55/K,60/M będą mogli przejść na emeryturę.Do kapitału początkowego nie można było uzyskać danych o zarobkach,więc jest zaniżony.Nie dosyć,że rząd zmusza nas do pracy o 5 lat dłużej,to jeszcze emerytura liczona wg kapitału zgromadzonego będzie poniżej minimum socjalnego.

  • 10: 56 rocznik z IP: 83.26.81.* (2008-06-19 21:09)

    Aco z osobami pracującymi po 8 godzin przy komputerach. Ządamy zaliczenia tej grupy do pracy w warunkach uciążliwych. Co dzieje się z naszymi oczami niemalże co roku zmieniamy szkła korygujące wzrok na mocniejsze .Czy Pani Fedak chce nas wysłać na emeryturę gdy będziemy chodzili z białymi laskami.Jeszcze raz podkreślam emerytura za staż pracy jednakowy kobieta 35lat nie odpuścimy.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie