■ Dostęp CBA do danych ZUS. Rzecznik ZUS przypomniał, że zgodnie ustawą o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym z 23 czerwca 2006 r., oprócz CBA dostęp do danych zawartych w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych i Centralnym Rejestrze Płatników mają również m.in. sądy, policja, ABW, NIK, ale też np. powiatowe centra pomocy rodzinie oraz komornicy. W opinii rzecznika różnica w dostępie, jaki będzie mieć CBA, polega wyłącznie na skróceniu czasu dostępu. Przypomniał on też, że dane, które będą udostępniane CBA, będą podlegać pełnej kontroli na bieżąco, a nie raz w miesiącu. Według niego CBA nie będzie miało dostępu do danych wrażliwych, np. o stanie zdrowia Polaków.
Więcej www.zus.pl
■ Lekarze wracajĄ do pracy. Wczoraj nad ranem podpisano porozumienie miedzy lekarzami a dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Do pracy wróciło 84 lekarzy, którzy wcześniej odeszli ze szpitala. W szpitalu w Mielcu wznowiły działalność oddziały ortopedii i rehabilitacji. Dyrekacja szpitala prowadzi negocjacje z lekarzami z pozostałych oddziałów. Porozumienia nie zawarto jeszcze m.in. w szpitalach w Końskich (woj. świętokrzyskie) oraz w szpitalach psychiatrycznych w Radomiu i Warszawie.
Więcej www.mz.gov.pl
■ Kontrakty dla szpitali. NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia mają w ciągu najbliższych tygodni ostatecznie ustalić zasady, według których będą kontraktowane świadczenia zdrowotne z zakresu szpitalnictwa na 2008 rok. Andrzej Sośnierz, prezes NFZ, proponuje pogrupowanie dotychczasowych procedur medycznych. Zamiast 1,5 tys. byłoby 450 grup obejmujących konkretne choroby i sposób ich leczenia. Propozycja ta wzbudza wiele kontrowersji. Dyrektorzy szpitali uważają, że to spowoduje, że ich kontrakty na 2008 rok będą niższe.
Więcej www.nfz.gov.pl
■ Profilaktyka coraz popularniejsza. Polki coraz chętniej korzystają z bezpłatnych badań oferowanych przez NFZ w ramach programów profilaktycznych raka piersi i raka szyjki macicy. Liczba wykonanych badań mammograficznych wzrosła z 198 tys. w I półroczu 2006 r. do 518 tys. w I półroczu tego roku. Prawie dwukrotnie zwiększyła się liczba badań cytologicznych (w I połowie 2006 r. przebadano 249 tys. kobiet, a w tym samym okresie 2007 roku 457 tys.).
Więcej www.nfz.gov.pl