statystyki

Od stycznia renty będą wyliczane na podstawie kapitału zgromadzonego na emeryturę

autor: Bartosz Marczuk23.05.2008, 03:00

Od nowego roku zmieni się sposób ustalania wysokości rent z tytułu niezdolności do pracy. Będą zależeć od wysokości zgromadzonego w ZUS kapitału na emeryturę.

reklama


reklama


ZMIANA PRAWA

Rząd zajmie się dzisiaj przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektem ustawy zmieniającym od stycznia 2009 r. sposób obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie są one wyliczane, podobnie jak emerytury, głównie na podstawie stażu ubezpieczeniowego. Ich wysokość zależy też od obowiązującej kwoty bazowej, a także od tzw. stażu hipotetycznego. ZUS wylicza go dla osoby, która nie ma ukończonych 60 lat i nie legitymuje się 25 latami okresów składkowych i nieskładkowych.

- Zachowanie starego sposobu obliczania rent, przy jednoczesnej zmianie mechanizmu wyliczania emerytur, mogłoby powodować, że byłyby one wyższe niż emerytury - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Wysokość przyznawanych od nowego roku rent - dotyczy to wyłącznie osób urodzonych po 1948 roku, które na 1 stycznia 2009 r. nie będą mieć prawa do renty - będzie zależeć od tego, ile kapitału na emeryturę (składki oraz kapitał początkowy) zgromadzi taka osoba.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późń. zm.) przewiduje, że w przypadku osób, które są członkami OFE, kwota składek będzie podlegać podwyższeniu - tak jakby osoby te wpłacały całą składkę na emeryturę do ZUS, a nie przekazywały jej część (7,3 proc. z ogólnej wysokości 19,52 proc.) do OFE. Chodzi o to, aby rencista, który jest członkiem OFE, nie miał niższego świadczenia od tego, który do II filara nie należy.

Przy obliczaniu renty ZUS uzupełni staż ubezpieczeniowy ubiegającej się o nią osoby do 30 lat lub - w zależności od tego co będzie wcześniej - do momentu, kiedy skończy ona 60 lat. Jeśli więc o rentę będzie ubiegać się 40-letnia osoba, legitymująca się 20 latami stażu, ZUS doda do niego 10 lat i uzupełni jej kapitał emerytalny o kwotę, jaką wpłaciłaby przez te 10 lat pracy. Tak wyliczona wartość zostanie podzielona przez tzw. dalsze trwanie życia 60-letniej osoby (według wspólnych tablic dla obojga płci). Obecnie wynosi ono 245 miesięcy.

Jeśli więc 40-letni ubezpieczony przepracuje na przykład 20 lat i na koncie emerytalnym uzbiera 200 tys. zł, ZUS uzupełni jego kapitał o kolejne 100 tys. zł i kwotę 300 tys. podzieli przez 245. Wynik tej operacji, tj. 1224 zł, będzie stanowić wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wyniesie 75 proc. tej wartości. Jeśli ktoś nie osiągnie minimalnej renty, będzie ona uzupełniona przez ZUS.

Okres otrzymywania renty nie będzie uszczuplał kapitału zgromadzonego na emeryturę. Przyszli renciści będą też podlegać okresowi przejściowemu między starym a nowym systemem. W latach 2009-2014 tylko część renty będzie obliczana na nowych zasadach. W 2009 roku będzie to 20 proc., a w kolejnych latach udział ten będzie wzrastał. W 2013 roku ma osiągnąć 80 proc.

Resort pracy chce też znieść od nowego roku tzw. limity dorabiania dla rencistów. Ich świadczenia nie będą więc już przez ZUS zmniejszane i zawieszane, jeśli osiągną dodatkowy przychód w wysokości odpowiednio 70 proc. i 130 proc. średniej płacy. Obecnie kwoty te wynoszą 2029,90 zł i 3769,80 zł.

- To krok w dobrym kierunku, ale rząd powinien też znieść limity dorabiania dla emerytów i osób otrzymujących zasiłki i świadczenia przedemerytalne - mówi Bogna Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Tłumaczy, że ich utrzymywanie jest bezcelowe, bo firmy coraz bardziej narzekają na brak rąk do pracy, a prawdziwym rezerwuarem siły roboczej są osoby w wieku przedemerytalnym.

1,4 mln osób otrzymuje obecnie z ZUS renty z tytułu niezdolności do pracy

1112 zł wynosi przeciętna wysokość renty

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • hera(2009-02-19 09:48) Odpowiedz 00

    rencista naprawde chory nie powinien pracowac ja mam rente chorobowa i nawet nie moge marzyc o pracy a po 34 latach pracy wysokosc mojej renty netto jest 640 zloty

  • zew(2008-05-23 13:03) Odpowiedz 00

    wogóle dlaczego renciści i emeryci mają dorabiać, pierwsi są chorzy więc nie powinni, a drudzy mają swoje lata i często dziesiąt lat pracy za sobą, dlaczego więc mają dorabiać.Albo jest się na rencie czy emeryturze albo pracuje. Proponuję zamiast liberalizować zaostrzyć prawo i zabronić pracy pod groźbą utraty świadczeń, ale za to dać renty i emerytury w godziwej, umożliwiającej godne życie kwocie

  • Janek(2008-07-11 08:10) Odpowiedz 00

    popieram wszystkich rencistów mam 41 lat od urodzenia choruje na padaczkie przeszłem trzy operacje na głowe teraz mam pół plastikowej ze względu na padaczkie otrzymywałem rente socjalną rok temu zmarła moja matka która miała emeryturę otrzymałem rente rodzinna dla czego renta socjalna nie dośc że jest niska została obniżona?

  • maciek(2008-05-23 08:20) Odpowiedz 00

    Może mi ktoś wytłumaczyć skąd wzięło się te nieszczęsne "245" miesięcy dalszego życia osoby 60-letniej?
    Dlaczego wspólne i jednakowe dla obu płci? Przecież statystyki mówią coś innego.
    Ponieważ NASZA WŁADZA taki miała pomysł -prawdopodobnie z KOSMOSU-Ż Y C Z Ę wszystkim robotnikom dożycia 80 lat-bo tak ustaliła NASZA WŁADZA!!!!!!!!!!!!!!!

  • filozus(2008-05-23 11:08) Odpowiedz 00

    Bezprawie ZUS, na które nie reaguje m.in. red. Marczuk. Wpisz w wyszukiwarce: Bloger Adam Kłykow i czytaj "ZUS - szczyt głupoty"

  • przygłup(2008-05-23 11:07) Odpowiedz 00

    a o co chodzi?

  • NADGODZINY a EMERYTALNY staż.(2008-05-23 11:30) Odpowiedz 00

    .. czy zgłosiłeś do ZUSu czas pracy w nadgodzinach tj. w soboty ,niedziele ,święta?-bez dni zamiennie wolnych!-masz prawo żądać aby czas ten był doliczony do emerytalnego stażu pracy bo ZUS odlicza każdy bezpłatny urlop,zmniejsza wymiar o chorobowe, a w Polsce obowiązuje ZASADA RÓWNOŚCI PODMIOTÓW WOBEC PRAWA!Wielu strażaków,pracowników elektrowni,pracowników kolei i transportu,lekarzy i pracowników medycznych ,górników- te dni przepracowało ponad limit -jako dni planowe przez PZPR lub byli przymuszani.!!!.

  • NADGODZINY a(2008-05-23 11:31) Odpowiedz 00

    W swojej 30 letniej karierze zawodowej przepracowałem około 1000 dni w nadgodzinach nadliczbowych bez dni zamiennie wolnych. . Jeżeli ZUS odliczył mi 14 dni urlopu bezpłatnego i kilka dni strajku z tamtych lat w ramach obliczania kapitału początkowego ,zmniejszył także wymiar o chorobowe ,to powinien mi doliczyć na zasadach równości wobec prawa 1000dni nadgodzin- tak jest uczciwie i sprawiedliwie. Czy WAM zaliczą NADGODZINY to do stażu pracy , czy nie zostajecie oszukani -rozważci

  • BB(2008-05-23 11:50) Odpowiedz 00

    Ja rozumiem , że renty i emerytury są naprawdę "głodowe" i z tego , jedemu w gospodarstwie domowym świadczeniobiorcy żyć praktycznie się nie uda. Ja sama mam rentę od pażdziernika ub. roku ale DO PRACY SIĘ NIE NADAJĘ! Z tego co widziałam w ZUSie na komisjach lekarskich to wydaje mi się, że WIĘKSZOŚĆ z tych rencistów, to bardziej lub mniej ale ludzie chorujacy. Wg mnie rencista skoro jest chory nie powinien pracować. Sa przypadki, że ludzie naprawdę bardzo chorzy są pozbawieni renty a tacy (znam kilku!) , którzy wiele lat temu "załatwili" sobie renty na stałe , pracuja jak woły ! Czegoś tu nie pojmuję. Taki rencista "na stałe" to powinien byc przynajmniej raz na dwa lata przebadany przez ZUS i wtedy wyszłoby szydło z worka. Znalazło by sie troche kasy dla tych, którzy tej renty naprawde potrzebują.

  • Małgośka42(2008-05-23 12:04) Odpowiedz 00

    Rencista to człowiek który Nie może pracować ze względu na stan zdrowia !!! To dlaczego Polskie prawo pozwala mu dorabiać czy raczej zarabiać kto kogo oszukuje ??Jeżeli jestem chora nie mogę pracować pobieram rentę to w tym czasie mam się leczyć kurować a nie Pracować ! Gdzie logika naszego kochanego Państwa że ktoś może celowo oszukiwać by mieć i rentę i pracę a co z tymi którzy pracy i renty nie mają ???

  • Ewka11(2008-05-23 12:33) Odpowiedz 00

    Nie rozumiem, dlaczego renciści będą mogli od przyszłego roku dorabiać ile zechcą.Dostali renty ze względu na zły stan zdrowia, więc nie mogą pracować.Natomiast renty rodzinne zostają bez zmian. Osoby, które mają przyznane prawo do renty rodzinnej, pomimo,że renta ta jest niewielka mają limit w dorabianiu. Czy to jest uczciwe? Co za debil to wymyślił?

  • ezana(2008-05-23 21:22) Odpowiedz 00

    9: zew
    Bo takie są kwoty, że płakać się chce, To tylko w Polsce jest możliwe,

  • nika12(2008-12-22 19:09) Odpowiedz 00

    Jestem osobą chorą pobierającą rentę od 12 lat , po 30 latach pracy w kwocie 545 zł może ktoś mi powie jak z takiej kwoty można się utrzymać oraz wykupić lekarstwa po prostu jestem zmuszona żeby sobie dorabiać pragnę nadmienić iż nie posiadam renty na stałe gdyż lekarze orzecznicy stwierdzili iż jestem za młoda

  • rencista z 35 letnim stażem pracy(2008-06-06 08:41) Odpowiedz 00

    To wszystko jest chore. Rząd chce za wszelką cenę oszczędzać na emerytach i rencistach, ludziach którzy całe życie zawodowe płacili characz państwu , a teraz jak są starzy lub chorzy wygania się ich przymusowo do pracy, dając takie świadczenia że nikt nie jest w stanie się za to utrzymać. Niech poszukają oszczędności gdzie indziej a nie kosztem tych grup.

  • anna(2008-06-16 08:57) Odpowiedz 00

    szkoda slow jak znam zycie rencisci zawsze byli na glodowych jalmuznach..a teraz juz calkowicie rzad chce ich wykonczyc bo jak mozna przezyc za 468 zl na miesiac?? dziennie wynosi mi 15,60....a gdzie oplaty leki ? moze niech pomysla i dadza recepte na PRZETRWANIE--i mamy odpowiedz skad sie biora bezdomni czemu odbieraja sobie zycie..bo jak mozna egzystowac za 15 zl dziennie na litosc boska otrzasnijcie sie rzadowcy WY--na sniadanie wydajecie krocie na ubior auta i wogole a moze wezcie przyklad z zachodnich panstw i zobaczcie jakie sa renty emerytury ? stac ich na wakacje wyjazdy zreszta wiecie dobrze i wiadomo ze koryta sie trzyma kzdy kto ma dobrze i to ma byc demokracja wstydze sie ze jestemm tak uboga i mieszkaam w zaklamanym panstwie gdzie na kazdym kroku jest korupcja machlojstwa itp...a zaklady pogrzebowe sa na kazdej ulicy prawie nekrologi dzienne mowia same za siebie..boze widzisz i nie grzmisz..nie o taka Polske walczylam marzylam i wierzylam klamstwo obluda i korupcja.

  • niepelnosprawny 1 gr.(2008-06-12 13:07) Odpowiedz 00

    debile tworza nasze prawo jezeli jestes na rencie z tytulu niepelnosprawnosci to jestes niepelnosprawny i zadna praca pisza w orzeczeniach lekarze zus to nie mozesz pracowac a dorabianie przez rencistuw jest niezgodne z prawami w uni ale polska to kraj debili tworzacych to glupie prawo.

  • oki(2008-06-19 10:12) Odpowiedz 00

    słuchając Waszych komentarzy z przykrością stwierdzam, że przemawia przez Was zwykłe chamstwo i zawiść Jestem osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim, mam sparaliżowane obie nogi i waszym zdaniem mam do śmierci siedzieć w czterech ścianach i nie pracować. Dlaczego mnie nie wolno dorabiać? Chce pomagać innym, chce się uczyć, być aktywnym zawodowo pomimo kalectwa, czy to tak wiele chce od życia? czy mam być do końca zycia pariasem bez pracy?To z tego Polacy są słynni na całym świecie z nietolerancji, małostkowości, zawiści, zaściankowości.....wstydzę się za Was.I zyczę wszystki tym którzy tutaj wpisywali się aby spotkał ich taki sam los co mnie. Może wtedy zrozumiecie znane przysłowie.....mądry Polak po szkodzie.

  • bidaażpiszczy(2008-07-07 11:41) Odpowiedz 00

    najniższa renta niższa niż zasiłek z opieki społecznej
    Nasz kraj-to BAGNO

  • bbbbbb(2008-07-06 17:05) Odpowiedz 00

    Mam 34 lata pracy Mam rentę na rękę 500 zł Nie mam sił juz pracować
    Jak za to żyć?
    Kogo to może obchodzić?

  • gabi(2008-08-28 15:50) Odpowiedz 00

    Nie urażając nikogo na logikę wydaję się że niepełnosprawni nie nadają się do pracy.Sama opiekuje się synem który ma 21 lat od 3 lat dostaje rentę ,ciesze się z tego ponieważ to 475 złotych,ale właśnie dlatego rząd odebrał mi świadczenie pielęgnacyjne bo już było za dużo .Powiem szczerze że jestem zdrowa i silna dzięki Bogu,ale niestety nie mogę pracować bo mam że tak powiem jedno życie na dwie osoby.Więc czasami osoba niepełnosprawna może być w lepszej sytuacji finansowej niż zdrowa,ale nie oszukujmy się to niektórych dziwi ,więc nie obrażajmy się,ale ludzie o niepełnosprawności mało wiedzą ,a zwłaszcza ci których to nie dotyczy.Przydałaby się jednak jakaś specjalna lekcja dla naszych parlamentarzystów,bo ich znieczulica mnie przeraża.