statystyki

Czy można zatrudnić pracownika na dwa etaty

Tomasz Tatomir13.05.2008, 03:00; Aktualizacja: 29.10.2008, 13:09
  • Wyślij
  • Drukuj

Jeden z pracowników jest odpowiedzialny za wyszukiwanie i pozyskiwanie środków pomocowych z Unii Europejskiej. W niektórych projektach przewidziane jest wynagrodzenie dla koordynatora. Czy można więc dla realizacji tych projektów zawrzeć z jednym pracownikiem kilka oddzielnych umów o pracę?



Żaden przepis nie zabrania, aby w dwóch różnych firmach pracownik był zatrudniony na pełny etat. Zależy to od jego woli oraz predyspozycji psychicznych i fizycznych - pracownik będzie bowiem dysponował krótszym odpoczynkiem w każdej dobie.

W podstawowym systemie przy ośmiogodzinnej pracy pracownik korzysta bowiem z kodeksowej gwarancji 11-godzinnego nieprzerwanego dobowego odpoczynku (art. 132 par. 1 k.p.). Gwarantowanym czasem wolnym pracownik może dysponować dowolnie - zatem może poświęcić go na pracę u innego lub nawet u tego samego pracodawcy. Choć z takim zatrudnieniem wiążą się już pewne ograniczenia.

Nie ma większego problemu, gdy z pracownikiem zawarto dwie umowy o pracę, w taki sposób, że łączny wymiar czasu pracy z tych umów nie przekracza jednego etatu (choć i wtedy istnieje możliwość zakwestionowania takiej praktyki przez inspektora pracy ze względu próbę obejścia przepisów dotyczących pracy ponadwymiarowej lepiej wynagradzanej na podstawie art. 151 par. 5 k.p.). Poważniejsze wątpliwości mogą natomiast pojawić się, gdy dojdzie do zawarcia dwóch lub większej liczby umów w taki sposób, że łącznie obejmą one większy wymiar niż pełny etat.

W uzasadnieniu orzeczenia Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r. (I PKN 876/00, OSNP 2004/4/60) stwierdzono, że zawieranie z własnym pracownikiem dodatkowej (drugiej) umowy o pracę za normalnym wynagrodzeniem judykatura dopuszcza tylko wyjątkowo, gdy chodzi o rodzaj pracy wyraźnie inny niż uzgodniony w podstawowym czasie pracy. W przeciwnym razie mielibyśmy - zdaniem SN wyrażonym w uchwale z 12 kwietnia 1994 r. (I PZP 13/94 OSNAPiUS 1994/3/39) do czynienia z próbą obejścia przepisów o czasie pracy i wysokości wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. W uzasadnieniu tego samego orzeczenia Sąd Najwyższy stwierdza również, że przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy nawet kilku rodzajów podporządkowanej pracy, domniemanie przemawia za istnieniem jednego stosunku pracy.

Możliwe jest zatem zatrudnienie pracownika na dwóch etatach u jednego pracodawcy. Należy jednak dopilnować, aby w każdej z umów został określony inny rodzaj pracy.




Źródło:GP

Komentarze: 13

  • 1: NIEPRAWDA !!!!!!!!!! z IP: 84.234.1.* (2008-05-13 12:30)

    Niewolnictwo w Polsce już funkcjonuje zgodnie z prawem..
    Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...........(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd --- Przecież to Legalne NIEWOLNICTWO!!!!--- a gdzie swoboda gospodarcza- czyżby pracownik nie mógł dodatkowo prowadzić działalności gospodarczej po godzinach pracy bo Jan musi pozostawać do usług JAŚNIE PSIE PANA przez całą dobę. N

  • 2: NIEPRAWDA !!!!!!!!!! cd cz2 z IP: 84.234.1.* (2008-05-13 12:30)

    Niestety ten sprytny Niewolniczy przepis praktykuje się Już masowo bo pracodawcom pozwala on oszczędzać na ilości etatów osób zatrudnianych!! Czy Ktoś ma wątpliwości ze jest to początek systemu Niewolniczego w dodatku zaakceptowanego i zalegaizowanego przez SEJM RP.
    Twój pracownik-Twój niewolnik
    O ile wiem nakaz przebywania w domu (dyżur) ma stanowić w połączeniu z obrożą elektroniczną jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności.
    Tym samym nakaz przebywania w określonym miejscu pełnienia dyżuru, nawet poza zakładem pracy, trudno uznać za czas wolny pracownika za który nie należy mu się żadne godne wynagrodzenie tylko najniższe wg stawek PSEUDOLiberała kapitalisty.

  • 3: Z z IP: 81.168.254.* (2008-05-13 13:19)

    praca u danego konkretnego pracodawcy nie jest przymusem, jeśli nie akceptujemy sposobu traktowania naszego czasu pracy zawsze możemy zmienić pracodawcę ...

  • 4: W z IP: 193.24.14.* (2008-05-13 13:40)

    Do pracy nikt nikogo nie zmusi.

  • 5: Gazda z IP: 89.228.140.* (2008-05-13 23:24)

    To co się wyrabia w tym szalonym kraju to skóra cierpnie, czemu tylko dwa etaty a nie cztery u nas dureń przewyższa idiotę , pracy na umowę zlecenie czy prowadzenie działalnośći nie uznaje za pracę , a dlaczego? no bo nasi ( specjaliści) od prawa pracy tak to rozumują i nikt nie jest w stanie im tego wytłumaczyć, i według takiego rozumowania należy umożliwić pracę nawet na cztery etaty , aby nabić kabzę ZUSOwi i pracodawcy , ale cyrk nie?

  • 6: staruszka z IP: 81.168.237.* (2008-05-14 20:41)

    Branża rolnictwo i jego specjalizacje to także niewolnitwo JAWNE.Tak się czuję pracując w biurze zatrudniona na 0,5 etatu za brutto 600 z ł od 7 lat.Nikt z zarządzających nawet nie zauważył, że są jakieś zmiany w prawie pracy, przecież się zgodziłam pracować za małe pieniądze.Statut przewiduje że mogą ale nie muszą zatrudniać pracowników, a jak mi się nie podoba to mogę się pożegnać. Zasadnicze wynagrodzenie(..).Regulamin to już tylko wymuszenie i uzależnienie od wszystkich poleceń służbowych jakie tylko może wymyślać zarządzających 7 osób gdyż statut zobowiązujea nie prawo pracy, istnieje tylko prawo pracodawcy"pryncypała".Nie przestrzega się praw pracownika, ale środki unijne warte zachodu. Muszę być zadowolona, bo i tak nie otrzymam większej emerytury a mogłam jej wogóle nie doczekać.Z poważaniem do k.p.i inspektorów PIP. Nic z tego nie rozumiem...."dziwny jest ten kraj"

  • 7: BUTRYM z IP: 213.77.86.* (2008-05-16 12:22)

    Pracuję w Zakladzie pracy chronionej jest to firma zajmująca się ochroną mienia.Oczywiście jak prawie wszędzie płaci się tu najniższą krajową,ale żeby było ciekawiej po podwyżce z nowym rokiem o 190 zl ,my zarabiamy o ok.150zł mniej. Umowy o pracę mamy na pełny etat.Pracodawcy z wyliczeń natomiast wynika że etat to w zalerzności od długości miesiąca około 195 godzin.Ta reszta godzin obrywana jest z nadgodzin wykonywanych w ramach umowy zlecenia,która nigdy nie jest odnawiana ani nie wystawia się za jej wykonanie rachunku.Pomijajc fakt że my pracownicy jesteśmy okradani ,co na to Urząd Podatkowy nie mówiąc o PIPktóra powinna też przeprowadzać kontrole i sprawdzac chociazby listy obecności{ktorych nigdy nie było
    ]czy też zatrudniania ponad etat niepelnosprawnych.Kto nam produkuje takie "PRAWO"!!!!

  • 8: waza z IP: 81.190.163.* (2008-05-20 13:58)

    W tym kraju prawo pracy jest łamane na każdym kroku a zatrudniony traktowany jest przedmiot bez żadnych praw. A w Ministerstwie Pracy udają wielbłądów że niema problemu , co pazernemu ZUSowi jest na rękę i tak się to zwariowane koło toczy że normalny człowiek nie wie o co chodzi - szok!!

  • 9: I o co chodzi? z IP: 193.238.180.* (2008-05-26 05:05)

    W MPiPS rządzą organizacje pracodawców. Vide Komisja Trójstronna. Ministrowie są na chwilę kieszenie mają głębokie tak samo jak przedstawiciele pracodawców i liderów związkowych.
    Poza tym za nic nie odpowiadają. Dlatego, to pracodawcy poprzez swoje organizacje ustanawiają prawo i nikt nie ma tu nic do gadania.
    Wymiar sprawiedliwości nie działa w Polsce. Sądy są sprywatyzowane. Mafia działa na każdym kroku.
    Taki jest obraz rzeczywistości w tym kraju.

  • 10: rj z IP: 83.20.246.* (2008-06-02 15:10)

    zupełna bzdura!
    proponuję zapytać o stanowisko w tej sprawie pierwszego z brzegu inspektora PIP, albo kogoś kto ma pojęcie o KP i go rozumie. przypominam o istnieniu norm czasu pracy oraz o istnieniu art. 8 KP
    współczuję instytucjom które skorzystają z podpowiedzi zawartych w powyższym artykule.