Zwalniany pracownik ma prawo do odprawy

autor: Łukasz Guza28.03.2009, 03:00

W lutym wskaźnik bezrobocia wzrósł do 10,9 proc. Zwalniani pracownicy mogą odwołać się od decyzji pracodawcy do sądu i domagać się odpraw, jeśli stracili pracę nie z własnej winy.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Komentarze (16)

  • bubus0406@wp.pl(2017-01-05 12:34) Zgłoś naruszenie 10

    Zakład pracy zwolnił mnie z przyczyn niezależnych ponieważ długo chorowalam .bylam na zasiłku rehabilitacyjnym a teraz dostalam rentę czasową. Mam pytanie czy należy mi się odprawa rentowa oraz nagroda ? Zaklad pracy zatrudnia 60 osób a mój staż pracy to 33 lata z czego 11 lat w ostaniej pracy. Poproszę o odpowiedź

    Odpowiedz
  • pracownik(2009-04-20 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Witam.Niecaly miesiac temu moj pracodawca wreczyl mi rozwiazanie umowy o prace,jako jedynej w firmie(firma zatrudnia ponad 20 pracownikow),z zachowaniem trzymiesiecznego wypowiedzenia.Przyczyna wypowiedzenia jest racjonalizacja zatrudnienia-likwidacja etatu.Prosze napisac czy mam prawo do odprawy a jesli tak,to w jakiej wysokosci.Dodam,iz pracuje w firmie prawie siedem lat.Dziekuje serdacznie.

    Odpowiedz
  • Danuta Luszawska(2009-03-29 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy przestrzegać prawa i nie trzeba wygrywać na loteriach. Nic ponadto.

    Odpowiedz
  • Danuta Luszawska(2009-03-28 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Odszkodowanie przy zwolnieniu dyscyplinarnym nie sprowadza się wyłącznie do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27.11.2007 (SK 18/05) uznał art. 58 k.p. za niekonstytucyjny. Oznacza to, iż pracownik, którego pracodawca zwolnił (bezprawnmie i/lub bezzasadnie) w tym trybie ma prawo domagać się naprawienia przez pracodawcę pełnej szkody. Jednakże w tym przypadku ciężar dowodu spoczywa na pracowniku, który jest obowiązany udowodnić jaką szkodę poniósł i musi ona mieć związek przyczynowy z rozwiązaniem umowy. Pracownik może domagać się np. odprawy, nagrody jubileuszowej, dodatku stażowego, a nawet utraconego wynagrodzenia, jeżeli udowodni przed sądem, że nie mógł znaleźć zatrudnienia chociażby z uwagi na tryb rozwiązania umowy. W pozwie należy powołać się na wyrok TK, gdyż sędziowie niechętnie sobie o nim przypominają.

    Odpowiedz
  • Danuta Luszawska(2009-04-29 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    W związku z rozwiązaniem umowy z przyczyn niedotyczących pracownika (likwidacja stanowiska lub reorganizacja) przysługuje Pani odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, która winna być wypłacona najpóźniej w ostatnim dniu zatrudnienia.
    Podstawa prawna: ustawa z 13.03.2003 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 844)

    Odpowiedz
  • marzena(2009-05-27 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    witam..rok temu pracodawca zwolnił mnie,z zachowaniem dwutygodniowym wypowiedzieniem,,,rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę(art.30.1pkt2K.p. w zakładzie pracowałam 3,5roku .pracowało 80 osób.proszę napisać mi czy mam prawo do odprawy.

    Odpowiedz
  • zefir 63(2009-06-05 22:31) Zgłoś naruszenie 00

    witam. dzisiaj otrzymalem od swojego szefa rozwiazanie umowyo prace za wypowiedzeniem z powodu likwidacji stanowiska pracy. w tej firmie pracuje juz ponad 12 lat-bez zadnych przerw-nigdy nie chorowalem i nigdy nie bylem ukarany-a wrecz przeciwnie bylem wyrozniany premiami-a teraz oprocz utraty pracy stwierdzikem w domu na spokojnie ,ze w wypowiedzeniu jest wzmian-ka o pozostlym urlopie jaki mi sie nalezy-a konkretnie 10 dni zamiast 16-tu,kto-re mi sie naleza pred odejsciem,nie wiem czy nie bede musial w tej sprawie odwolywac sie do sadu pracy-bo na slowo-gdyby takowe padlo mozna im wierzyc.jesli ktos moglby wyjasnic mi te sprawe-to bardzo prosze-a p[rzy okazji chcialbym sie dowiedziec czy na poszukiwanie pracy nalezy sie 2 dni czy 3 dni-bo oni twierdza ze tylko 2.

    Odpowiedz
  • Mariola;)(2009-06-26 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    Wiatam. Zostalam zwolniona z pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy , ktore wykonywalam i jest u nas zatrudnionych na stale 12 pracownikow lacznie ze mna ,ale jest zatrudniownych na sezon tak zwane roboty publiczne zatrudnione na okres 5mies 12 osob od 04.05.09 . Czy nalezy mi sie odprawa ? dostalam wypowiedzenie 30.04.09r. Z gory dziekuje za odpowiedz .

    Odpowiedz
  • Barbara(2009-08-14 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Witam .Umowe mam na czas okreslony do 2010 roku .Wczoraj kierownik wreczyl mi kartke na ktorej pisze ze rozwiazuje ze mna umowe z 2 tygodniowym wypowiedzeniem .Czy nalezy mi sie odprawa .Pracuje od czerwca 2008 roku .

    Odpowiedz
  • KAT(2009-09-16 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Witam. Mam następujące pytanie.Pracuje ponad rok i czy należy mi się odprawa jeśli pracodawca nie zatrudnia 20 osób?? Jak tak to ile ona może wynieść?? Wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy.

    Odpowiedz
  • bogus57(2009-10-28 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    A jak wygląda sprawa odprawy gdy firma zatrudnia np.dwóch pracownikow

    Odpowiedz
  • dana(2009-12-02 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Mój mąż został poinformowany o rozwiązaniu z nim umowy opracę po 10 latach pracy ,umowę miał na czas nieokreślony ,z przyczyn jeszcze mu do końca mu niewiadomych,co w związku z tym ,mu się należy od pracodawcy,jakie wymówienie, i czy należy mu się odprawa pracownicza ,dodam jeszcze że zwolnienie nie jest z jego winy,

    Odpowiedz
  • siwa(2010-01-15 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem na zwolnieniu lekarskim , mój pracodawca być może szykuje dla mnie zwolnienie z pracy przepracowałam u niego 11 lat nigdy nie dostałam żadnej nagany chciałabym wiedzieć w jaki sposób i kiedy mogę być zwolniona i czy należy mi się odprawa. Mam umowę na czas nieokreślony a pracodawca nie zatrudnia 20 osób. Dziękuję

    Odpowiedz
  • Wikiror(2011-05-05 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    Witam , dostałam wypowiedzenie z pracy z winy zakładu z trzy miesięcznym wypowiedzeniem. Zakład zwolnił mnie na czas wypowiedzenia z usług świadczonej pracy. w zakładzie pracowałem 3 lata .Czy należy mi się 2 miesięczna odprawa. Proszę o odpowiedź.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2011-12-12 18:05) Zgłoś naruszenie 00

    30 listopada br. roku dostałem 3 miesięczne wypowiedzenie od pracodawcy u którego pracowałem 4 lata . Pytanie moje czy przysługuje mi odprawa u tego pracodawcy ktory zatrudnia mniej niz 20 osób

    Odpowiedz