statystyki

Zwalniany pracownik ma prawo do odprawy

autor: Łukasz Guza28.03.2009, 03:00

W lutym wskaźnik bezrobocia wzrósł do 10,9 proc. Zwalniani pracownicy mogą odwołać się od decyzji pracodawcy do sądu i domagać się odpraw, jeśli stracili pracę nie z własnej winy.

Reklama


Reklama


Od początku 2009 r. liczba bezrobotnych zwiększyła się o 245 tys. osób.

Zdaniem Jana Rutkowskiego, ekonomisty Banku Światowego, główna fala kryzysu do Polski jeszcze nie dotarła, więc powinniśmy liczyć się z dalszym wzrostem bezrobocia, nawet do poziomu 14 proc.

Zwalniani pracownicy nie są bezbronni. Mogą zakwestionować wypowiedzenia umów o pracę, złożyć odwołanie od nich do sądu pracy i domagać się przywrócenia do pracy. Jeśli sami nie przyczynili się do zwolnienia, będzie przysługiwała im odprawa.

Do sądu po pracę

W ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę podwładni mogą odwołać się do sądu pracy, jeśli uznają, że pracodawca złamał przepisy dotyczące rozwiązywania stosunku pracy. Jeżeli byli zatrudnieni na czas nieokreślony lub zostali zwolnieni dyscyplinarnie, mogą odwołać się od decyzji pracodawcy także wtedy, gdy nie uzasadni on zwolnienia lub poda jego nieprawdziwą przyczynę (np. wskaże problemy ekonomiczne zamiast faktu, że pracownik jest mało wydajny lub nie przestrzega organizacji pracy).

Odwołanie składane jest w formie pozwu. Powinno zawierać oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron oraz adresy ich zamieszkania lub siedziby. W przypadku odwołań od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony podwładny może żądać odszkodowania albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeśli stosunek pracy uległ już rozwiązaniu. Pracownikom zatrudnionym na czas określony, przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Jego wysokość jest równa wynagrodzeniu za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Nie może być jednak niższe od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Wszyscy pracownicy (bez względu na rodzaj umowy o pracę) mogą domagać się od pracodawcy przywrócenia do pracy lub odszkodowania, jeśli pracodawca rozwiązał z nimi stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym. W tym przypadku odszkodowanie jest równe wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia lub za czas, do którego miała trwać umowa terminowa (nie więcej jednak niż za trzy miesiące).

Do pracodawcy po odprawę

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, musi też wypłacić odprawy pracownikom zwalnianym grupowo lub indywidualnie. W drugim przypadku odprawa przysługuje, jeśli wyłącznym powodem zwolnienia jest przyczyna niedotycząca pracownika, czyli np. problemy finansowe pracodawcy. Podwładny nie uzyska więc odprawy, jeśli przyczyną rozwiązania umowy były też okoliczności go obciążające, np. odmowa wykonywania poleceń służbowych, nieprzestrzeganie czasu pracy lub zasad bhp, niewłaściwe korzystanie z materiałów lub urządzeń służbowych itp.

Wysokość odprawy zależy od stażu pracy u ostatniego pracodawcy i jest równa:

• jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata;

• dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat;

• trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.

Więcej na temat praw zwalnianego pracownika w poniedziałek i kolejnych dniach w GP

PONIEDZIAŁEK
Kto i przez jak długo jest chroniony przed zwolnieniem - sprawdź czy należysz do osób uprzywilejowanych

WTOREK
Co firma musi zapewnić zwalnianym pracownikom – sprawdź czego możesz żądać od pracodawcy

ŚRODA
O co zwalniany pracownik może walczyć w sadzie – sprawdź czy masz szansę na wygraną i ile cię to może kosztować

CZWARTEK
Na jakie świadczenia może liczyć zwolniony pracownik - sprawdź o co możesz starać się w urzędzie pracy czy w ZUS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • pracownik(2009-04-20 14:28) Odpowiedz 00

  Witam.Niecaly miesiac temu moj pracodawca wreczyl mi rozwiazanie umowy o prace,jako jedynej w firmie(firma zatrudnia ponad 20 pracownikow),z zachowaniem trzymiesiecznego wypowiedzenia.Przyczyna wypowiedzenia jest racjonalizacja zatrudnienia-likwidacja etatu.Prosze napisac czy mam prawo do odprawy a jesli tak,to w jakiej wysokosci.Dodam,iz pracuje w firmie prawie siedem lat.Dziekuje serdacznie.

 • Danuta Luszawska(2009-03-29 18:32) Odpowiedz 00

  Wystarczy przestrzegać prawa i nie trzeba wygrywać na loteriach. Nic ponadto.

 • Danuta Luszawska(2009-03-28 11:18) Odpowiedz 00

  Odszkodowanie przy zwolnieniu dyscyplinarnym nie sprowadza się wyłącznie do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27.11.2007 (SK 18/05) uznał art. 58 k.p. za niekonstytucyjny. Oznacza to, iż pracownik, którego pracodawca zwolnił (bezprawnmie i/lub bezzasadnie) w tym trybie ma prawo domagać się naprawienia przez pracodawcę pełnej szkody. Jednakże w tym przypadku ciężar dowodu spoczywa na pracowniku, który jest obowiązany udowodnić jaką szkodę poniósł i musi ona mieć związek przyczynowy z rozwiązaniem umowy. Pracownik może domagać się np. odprawy, nagrody jubileuszowej, dodatku stażowego, a nawet utraconego wynagrodzenia, jeżeli udowodni przed sądem, że nie mógł znaleźć zatrudnienia chociażby z uwagi na tryb rozwiązania umowy. W pozwie należy powołać się na wyrok TK, gdyż sędziowie niechętnie sobie o nim przypominają.

 • cv(2009-03-28 18:31) Odpowiedz 00

  tak... najlepiej dawać każdemu zwalnianemu pracownikowi po 100tys. złotych odprawy! Ciekawe tylko kto przy takich przepisach będzie chciał kogokolwiek zatrudnić, jeżeli przy zwalnianiu pracownika musiałby wygrywać w lotto żeby wypłacić pracownikowi odprawę... trochę myślenia szanowna przedmówczyni...

 • Danuta Luszawska(2009-04-29 12:24) Odpowiedz 00

  W związku z rozwiązaniem umowy z przyczyn niedotyczących pracownika (likwidacja stanowiska lub reorganizacja) przysługuje Pani odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, która winna być wypłacona najpóźniej w ostatnim dniu zatrudnienia.
  Podstawa prawna: ustawa z 13.03.2003 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 844)

 • marzena(2009-05-27 16:53) Odpowiedz 00

  witam..rok temu pracodawca zwolnił mnie,z zachowaniem dwutygodniowym wypowiedzieniem,,,rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę(art.30.1pkt2K.p. w zakładzie pracowałam 3,5roku .pracowało 80 osób.proszę napisać mi czy mam prawo do odprawy.

 • zefir 63(2009-06-05 22:31) Odpowiedz 00

  witam. dzisiaj otrzymalem od swojego szefa rozwiazanie umowyo prace za wypowiedzeniem z powodu likwidacji stanowiska pracy. w tej firmie pracuje juz ponad 12 lat-bez zadnych przerw-nigdy nie chorowalem i nigdy nie bylem ukarany-a wrecz przeciwnie bylem wyrozniany premiami-a teraz oprocz utraty pracy stwierdzikem w domu na spokojnie ,ze w wypowiedzeniu jest wzmian-ka o pozostlym urlopie jaki mi sie nalezy-a konkretnie 10 dni zamiast 16-tu,kto-re mi sie naleza pred odejsciem,nie wiem czy nie bede musial w tej sprawie odwolywac sie do sadu pracy-bo na slowo-gdyby takowe padlo mozna im wierzyc.jesli ktos moglby wyjasnic mi te sprawe-to bardzo prosze-a p[rzy okazji chcialbym sie dowiedziec czy na poszukiwanie pracy nalezy sie 2 dni czy 3 dni-bo oni twierdza ze tylko 2.

 • Mariola;)(2009-06-26 19:34) Odpowiedz 00

  Wiatam. Zostalam zwolniona z pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy , ktore wykonywalam i jest u nas zatrudnionych na stale 12 pracownikow lacznie ze mna ,ale jest zatrudniownych na sezon tak zwane roboty publiczne zatrudnione na okres 5mies 12 osob od 04.05.09 . Czy nalezy mi sie odprawa ? dostalam wypowiedzenie 30.04.09r. Z gory dziekuje za odpowiedz .

 • Barbara(2009-08-14 10:56) Odpowiedz 00

  Witam .Umowe mam na czas okreslony do 2010 roku .Wczoraj kierownik wreczyl mi kartke na ktorej pisze ze rozwiazuje ze mna umowe z 2 tygodniowym wypowiedzeniem .Czy nalezy mi sie odprawa .Pracuje od czerwca 2008 roku .

 • KAT(2009-09-16 10:51) Odpowiedz 00

  Witam. Mam następujące pytanie.Pracuje ponad rok i czy należy mi się odprawa jeśli pracodawca nie zatrudnia 20 osób?? Jak tak to ile ona może wynieść?? Wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy.

 • bogus57(2009-10-28 11:33) Odpowiedz 00

  A jak wygląda sprawa odprawy gdy firma zatrudnia np.dwóch pracownikow

 • dana(2009-12-02 11:51) Odpowiedz 00

  Mój mąż został poinformowany o rozwiązaniu z nim umowy opracę po 10 latach pracy ,umowę miał na czas nieokreślony ,z przyczyn jeszcze mu do końca mu niewiadomych,co w związku z tym ,mu się należy od pracodawcy,jakie wymówienie, i czy należy mu się odprawa pracownicza ,dodam jeszcze że zwolnienie nie jest z jego winy,

 • siwa(2010-01-15 13:34) Odpowiedz 00

  Jestem na zwolnieniu lekarskim , mój pracodawca być może szykuje dla mnie zwolnienie z pracy przepracowałam u niego 11 lat nigdy nie dostałam żadnej nagany chciałabym wiedzieć w jaki sposób i kiedy mogę być zwolniona i czy należy mi się odprawa. Mam umowę na czas nieokreślony a pracodawca nie zatrudnia 20 osób. Dziękuję

 • Wikiror(2011-05-05 22:53) Odpowiedz 00

  Witam , dostałam wypowiedzenie z pracy z winy zakładu z trzy miesięcznym wypowiedzeniem. Zakład zwolnił mnie na czas wypowiedzenia z usług świadczonej pracy. w zakładzie pracowałem 3 lata .Czy należy mi się 2 miesięczna odprawa. Proszę o odpowiedź.

 • Andrzej(2011-12-12 18:05) Odpowiedz 00

  30 listopada br. roku dostałem 3 miesięczne wypowiedzenie od pracodawcy u którego pracowałem 4 lata . Pytanie moje czy przysługuje mi odprawa u tego pracodawcy ktory zatrudnia mniej niz 20 osób

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane