W sprawie założeń reformy systemu emerytur mundurowych pojawiła się propozycja powołania zespołu z udziałem wiceministrów oraz przedstawicieli związków zawodowych, który ma wypracować koncepcję kompromisu - poinformował szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Dziś przedstawiciele związków służb mundurowych zrzeszonych w Forum Związków Zawodowych omawiali kwestię reformy emerytur z wicepremierem, szefem MSWiA Grzegorzem Schetyną oraz kierownictwem resortu.

"W najbliższych dniach ministerstwo ma zaproponować tryb i zakres pracy zespołu" - powiedział Duda. Wyraził nadzieję, że ze strony rządowej pojawi się w trakcie prac zespołu "wola kompromisu".

W komunikacie wydanym przez związkowców po zakończeniu spotkania podkreślono, że "koncepcja zmiany systemu winna być przygotowana pod kierownictwem właściwych wiceministrów z udziałem przedstawicieli służb i związków zawodowych". "W innym przypadku będziemy szukać sojuszników w celu odrzucenia projektu ustawy na szczeblu Sejmu oraz Prezydenta RP" - napisali związkowcy.

Przejście na emeryturę po 25 latach

MSWiA chce wydłużenia do 25 lat czasu pracy w służbach mundurowych, po którym można przejść na emeryturę (obecnie - po 15 latach). Tych, którzy w tej chwili mają już taki staż pracy, obejmą obecne przepisy, będą mogli odejść na emeryturę na dotychczasowych zasadach. Do czerwca 2010 r. funkcjonariusze już pracujący w służbach mundurowych, ale krócej niż 15 lat, będą musieli wybrać stary lub nowy system. Nowe przepisy mają obejmować wszystkich, zaczynających pracę w służbach od 2010 r.

Jak wyjaśnił Duda, w opinii związkowców nowe zasady emerytalne powinny obowiązywać jedynie w odniesieniu do osób, które dopiero wstąpią do służby. "Powinna być utrzymana naturalna zasada niedziałania prawa wstecz" - dodał.

Duda zaznaczył, że mimo iż funkcjonariusz może przejść na emeryturę po 15 latach pracy, obecnie średnia wysługa w służbach wynosi ponad 28 lat.

W Poznaniu odbędzie się manifestacja funkcjonariuszy służb mundurowych

Szef NSZZ Policjantów poinformował także, że zgodnie z wcześniejszymi planami w piątek w Poznaniu odbędzie się manifestacja funkcjonariuszy służb mundurowych. "Manifestacja była zaplanowana już wcześniej, postulaty dotyczą nie tylko kwestii emerytur" - powiedział.

Jak wcześniej informowano, powodem manifestacji są także m.in. cięcia w budżetach służb mundurowych oraz naruszanie zasad dialogu społecznego przez stronę rządową. Podobne protesty odbyły się pod koniec lutego w Gdańsku i Krakowie.