statystyki

Żłobki poszukują wykształconych opiekunek

autor: Michalina Topolewska23.03.2009, 10:55; Aktualizacja: 23.03.2009, 11:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoba, która chce pracować z małymi dziećmi, musi skończyć specjalne kursy, w tym medyczny oraz mieć wyrobioną książeczkę zdrowia sanepidu





Zawód opiekunki do żłobka cieszy się coraz większą popularnością.

Osoba, która chciałaby pracować jako opiekunka najmłodszych dzieci, musi mieć odpowiednie wykształcenie. Naukę na kierunku opiekunka dziecięca prowadzi wiele szkół medycznych.

- Zajęcia trwają dwa lata i kończą się egzaminem oraz uzyskaniem dyplomu. Słuchaczki odbywają też obowiązkowe praktyki w żłobkach - mówi Krystyna Grabiec, dyrektor Szkoły Policealnej nr 3 Samorządu Województwa Łódzkiego.

Ale pracować w żłobku można także po ukończeniu kierunku opiekuna medycznego. W tym przypadku nauka trwa dwa semestry i daje przygotowanie do pracy również w domach pomocy społecznej. Większość właścicieli żłobków preferuje jednak kandydatów do pracy z wyższym wykształceniem pedagogicznym.

- Na zatrudnienie mogą liczyć też pielęgniarki po szkołach pielęgniarskich z uprawnieniami do wykonywania zawodu, które mają doświadczenie w pracy z dziećmi - dodaje Weronika Traczewska z Klubu Krasnolutkowo z Warszawy.

Osoba, która chce pracować w żłobku musi też mieć ważną pracowniczą książeczkę zdrowia sanepidu. Oznacza to wykonanie wielu badań sanitarno-epidemiologicznych. Ich koszt to 65 zł. Niektóre żłobki wysyłają swoje opiekunki także na kursy pierwszej pomocy pediatrycznej.

W pracy opiekunki ważna jest cierpliwość i podzielność uwagi. Średnie zarobki opiekunek w żłobkach wynoszą 1,4-1,8 tys. zł.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 12

  • 1: ika z IP: 83.6.81.* (2009-04-04 21:51)

    sprostowanie :dodaje Weronika Traczewska z Klubu Krasnolkowo z Warszawy.

  • 2: ika z IP: 83.6.81.* (2009-04-04 21:51)

    sprostowanie :dodaje Weronika Traczewska z Klubu Krasnalkowo z Warszawy.

  • 3: neovia z IP: 83.20.26.* (2009-11-17 14:37)

    ...A ja pracuje w żłobku w Pabianicach jako opiekunka i zarabiam 1000zł (z małym hakiem) na rękę...śmiech normalnie...za taką odpowiedziałność nad małym dzieckiem!!!. nie wspomne już że na grupie jesteśmy w 3,a dzieci jest ful!!l.tzn na jedna opiekunkę przypada10 dzieci, a POWINNO 5!!

  • 4: opiekunka z IP: 84.10.163.* (2010-09-22 00:29)

    Zgadza się, zarobki są poprostu śmieszne i nie mamy karty jak nauczyciele więc mamy tylko normalny urlop i pracujemy nie 5 a 7,35h. Uważam, że odpowiedzialność jest olbrzymia ale kierownicy żłobków w ogóle nie biorą pod uwagę wydolności opiekunek, mają sobie poradzić i już i nie ważne ile jest dzieci na jedną opiekunkę. Zastanawiam się dlaczego nikt tego nie kontroluje, a właściwie wiem, po prostu tak jest wygodniej, żłobki istnieją,opiekunki opadają z sił, urlop muszą trzymać na miesiąc wakacyjny...dlatego też zmieniam zawód bo któż by chciał tak się utyrać za taką kasę, a matką Teresą niestety nie jestem, też mam rodzinę. Niedługo dojdzie do tego, że w żłobkach pracowały będą wyłącznie osoby świeżo po studiach aby nabyć jako takie doświadczenie. Ta żenada musi się skończyć, mam nadzieję, że tak jak ja znajdzie się rzesza opiekunek które nie zgodzą się na nowe warunki pracy i niech rząd tego kraju robi co chce z dniem 1 stycznia 2011, może wtedy choć jedna osoba z góry zainteresuje się warunkami i trudnością wykonywania takiego zawodu w obładowanej po brzegi placówce. A co do studentek po pedagogice nie chce generalizować ale część z nich świeżo po szkole nie umie wykorzystać nabytej wiedzy w praktyce a tu nie powinno być miejsca na naukę bo dzieci to nie zabawki.

  • 5: opiekunka z IP: 89.228.238.* (2010-10-29 18:41)

    Jestem własnie wspomnianą w opinii czwartej studentką po pedagogice i nie uważam że nie umiem wykorzystać swojej wiedzy. Dzieki stażowi odbytemu w żłobku ukazałam swoje umiejętności pedagogiczne i otrzymałam po stażu oferte pracy nadal jako opiekunka, także nie wszyscy nie umieją wykorzytsac wiedzy i umiejetności, wystarczy chcieć .Co do zarobków zgadzam sie- są głodowe i śmieszne, dla ludzi bez potrzeb!

  • 6: Agnieszka z IP: 77.255.21.* (2010-12-08 21:37)

    nie wiem czy wyzsze wykszczałceniem panie sa opanowane wolałaby moje dziecko Pilnowała kobieta z zamiłowania do dzieci a nie papieraek

  • 7: Agnieszka z IP: 77.255.21.* (2010-12-08 21:37)

    nie wiem czy wyzsze wykszczałceniem panie sa opanowane wolałaby moje dziecko Pilnowała kobieta z zamiłowania do dzieci a nie papieraek

  • 8: Justi z IP: 46.113.222.* (2011-07-16 17:01)

    Zgadzam się z wypowiedzią p.Agnieszki.Przecież salowe oprócz swojej pracy wykonują jeszcze pracę opiekunki.Więc też spędzają z dziećmi dużo czasu.Nie wykształcenie jest ważne,tylko to czy dana osoba ma podejście do dzieci,duża cierpliwość , dużo ciepła i zamiłowania.No i nie dosyć że robią dwie funkcje to zarabiają mniej.Gdzie tu sprawiedliwość.

  • 9: DYPLOMOWANA OPIEKUNKA DZIECIECA Z KUJAWSKO POMORSK z IP: 77.253.49.* (2011-10-08 15:21)

    JAKO OPIEKUNKA DYPLOMOWANA PRACUJE JUZ 35 LAT ZA 1200ZL MIESIECZNIE Z WYSLUGA LAT GDYBY NIE WSLUGA BYLO BY MNIEJ SMIESZNE JEST TO ZE OBOK W SALI PRACUJE NAUCZYCIELKA Z GRUPA 3 4 LATKOW KTORA POWIELA WSZYSTKIE ZABAWY CO NASZE ZA TRZYKROTNA MOJA PENSJE SZLAK CZLOWIEKA TRAFIA JAK SIE NA TO PATRZY OSTATNIO DOWIEDZIALYSMY SIE ZE NIE NALEZA NAM SIE REKAWICE OCHRONNE DO MYCIA OKICHANYCH DZIECI TO KOSZMAR KTO SIE ZAINTERESUJE WRESZCIE SYTUACJA OPIEKUNEK DZIECIECYCH WARTO NADMIENIC ZE DZIECI BEDACE W ZLOBKU NABYWAJA WIELE UMIEJETNOSCI I SAMODZIELNOSCI IDAC DO PRZEDSZKOLA TYLKO NIECH KTOS POMYSLI KTO ICH DO TEGO PRZYGOTOWAL

  • 10: magda z IP: 89.78.91.* (2011-10-24 12:38)

    wg ustawy z 4 kwietnia trzzeba skonczyc kurs 280 godzin lub miec udokumentowane 2 lata pracy z dzieckiem. ja pracowalam jako opiekunka ale na czarno wiec nici i zostaje mi zrobik kurs 280 godzin , ale w wawie nie ma takich kursów a cena...troszke za dóza. jak ktos wie gdzie w wawie mozna zrobic ten kurs to prosze dac znac. w necie nic znaleac nie moge. pzdr

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie