statystyki

Ile maksymalnie można pracować w godzinach nadliczbowych

autor: Arkadiusz Sobczyk07.05.2008, 03:00

Kodeks pracy wprowadzając ograniczenia liczby godzin pracy w godzinach nadliczbowych w wymiarze dobowym, tygodniowym oraz rocznym nie określa jednak wprost wszystkich tych limitów. Jak długo maksymalnie można zatem pracować w nadgodzinach?

Reklama


Reklama


Rzeczywiście kodeks nie określa wprost dobowego limitu godzin nadliczbowych. Jest on wyznaczony pośrednio poprzez wprowadzenie zasady 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Zasada ta limituje dopuszczalny dobowy czas pracy do 13 godzin, ograniczając liczbę nadgodzin do jednej, pięciu na dobę, w zależności od obowiązującego pracownika wymiaru dobowego czasu pracy. Należy jednak wskazać, że powyższe ograniczenie nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, a także przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 132 par. 2 k.p.).

Kodeks pracy utrzymuje roczne ograniczenie liczby godzin pracy w godzinach nadliczbowych z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy na poziomie 150 godzin, na co wyraźnie wskazuje art. 151 par. 3 k.p. Liczba tych godzin może być zmodyfikowana i ustalona odrębnie w układzie zbiorowym, regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy - w umowie o pracę. Modyfikacja ta może więc polegać zarówno na zmniejszeniu, jak i na zwiększeniu limitu nadgodzin. Biorąc jednak pod uwagę wynikające z art. 131 k.p. ograniczenie liczby godzin pracy w okresach rozliczeniowych, roczna liczba nadgodzin w stosunku do pracowników innych niż zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy może teoretycznie wynosić około 416 godzin, co wynika z przemnożenia liczby tygodni oraz uwzględnienia wpływu świąt na przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy. W istocie liczba ta jest nieco większa, albowiem z uwagi na treść art. 130 k.p., i obniżenie wymiaru czasu pracy o święta państwowe przypadające na dni od poniedziałku do piątku, za nadgodziny uznaje się także czas pracy przekraczający tak obniżony wymiar. Sprawa ta jest sporna, albowiem część autorów uznaje, że praca powyżej tak obniżonego wymiaru, ale nieprzekraczająca przeciętnie 40 godzin jest pracą ponadwymiarową, ale nie ponadnormatywną. Z tego zresztą powodu niektórzy z autorów twierdzą, że praca ponadnormatywna jest opłacana wyłącznie wynagrodzeniem normalnym, ale już bez dodatków za pracę w nadgodzinach. Odnotować jednak należy także poglądy odmienne, do których się przychylam. To zaś oznacza, że liczba nadgodzin, o której wyżej mowa (416), może być zwiększona o około dodatkowe 64 godziny. Liczba ta nie jest precyzyjna, albowiem zależy od rozkładu świąt w danym roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • wlad(2008-05-12 10:57) Odpowiedz 10

  Rocznik 55 przepracowane 34 lata w tym 16 lat w warunkach szkodliwych. Pytanie: Czy obejmie mnie ustawa o zasiłkach przedemerytalnych,gdy ukończę 60-tkę.Pracuję jako palacz kotłów wysokiego ciśnienia,a wcześniej około 8 lat jako operator stacji uzdatniania wody[warunki szkodliwe:wilgoć i zimno] niestety około 10 lat temu prcodawca,[nie wiadomo w jaki sposób ]stwierdził iż nie należy nam się wypłacane szkodliwe.

 • ojo(2008-05-07 20:38) Odpowiedz 10

  Demokracja to wspólczesne niewolnictwo!

 • ojo(2013-06-13 13:32) Odpowiedz 00

  ile godzin 100,150/200/300 ile pomocy

 • ?(2008-05-07 10:09) Odpowiedz 00

  A oznacza praca ponadwymiarowa, a ponadnormatywna ?

 • Niewolnictwo w Polsce ..............(2008-05-07 10:22) Odpowiedz 00

  Niewolnictwo w Polsce już funkcjonuje zgodnie z prawem..
  Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...........(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd --- Przecież to Legalne NIEWOLNICTWO!!!!--- a gdzie swoboda gospodarcza- czyżby pracownik nie mógł dodatkowo prowadzić działalności gospodarczej po godzinach pracy bo Jan musi pozostawać do usług JAŚNIE PSIE PANA przez całą dobę. Niestety ten sprytny Niewolniczy przepis praktykuje się Już masowo bo pracodawcom pozwala on oszczęd

 • Niewolnictwo w Polsce ..............cz2(2008-05-07 10:22) Odpowiedz 00

  Już masowo bo pracodawcom pozwala on oszczędzać na ilości etatów osób zatrudnianych!! Czy Ktoś ma wątpliwości ze jest to początek systemu Niewolniczego w dodatku zaakceptowanego i zalegaizowanego przez SEJM RP.
  Twój pracownik-Twój niewolnik
  O ile wiem nakaz przebywania w domu (dyżur) ma stanowić w połączeniu z obrożą elektroniczną jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności.
  Tym samym nakaz przebywania w określonym miejscu pełnienia dyżuru, nawet poza zakładem pracy, trudno uznać za czas wolny pracownika za który nie należy mu się żadne godne wynagrodzenie tylko najniższe wg stawek PSEUDOLiberała kapitalisty.

 • KŁAMSTWO- KP to papier toaletowy...(2008-05-07 08:56) Odpowiedz 00

  Rząd zmusił LEKARZY do podpisywania Klauzul dobrowolnej zgody na dłuższy czas pracy co zamienia KODEKS PRACY w PAPIER TOALETOWY bo traktuje się go według potrzeb -- JEDNYCH się zmusza a DRUGIM zabrania jak chcą VIPowie RZĄDU.

 • skała(2009-10-10 09:54) Odpowiedz 00

  co jak odmuwiłem podęcia pracy w niedziele a zeszły miesiąc rodiłem mjak koń po17 godzin dzięnie mam dość...

 • tragedia(2011-08-24 17:34) Odpowiedz 00

  tam gdzie pracuję to są osoby co robią 60 h nadliczbowo w ciągu tygodnia tak 60 nadliczbowych w 6 dni,18h na dzień to mało czasem :(
  to jest wyzysk i okradanie człowieka !!!
  wszystkie nadgodziny są płacone 20% więcej a składka zus podstawowa
  ale nie ma wyboru bo jak nie to "wypad"

 • bacia 6(2012-05-21 17:55) Odpowiedz 00

  w miesiącu pracujemy po 230 godz w sklepie spożywczym szef twierdzi że należy pracowac 9 godz dziennie u nas rozwiązanie jest takie( w jednym tyg po 7godz w drugim 9godz a wniediele co drugą 12 i tak jest w przepisach on ich nie naciąga a zarabiam 11oo wyzysk prawda)

 • Nieznany(2016-04-02 17:21) Odpowiedz 00

  To wina Tuska.

 • Koszmar(2013-04-05 08:56) Odpowiedz 02

  Ja pracuje w markecie po siedem dziewięć dni w tygodniu potem dostaję jeden dzień wolnego i mam się cieszyć i wszystko zgodnie z kodeksem pracy , gdzie my żyjemy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane