statystyki

Pełna lista zawodów uprawniających do wcześniejszych emerytur

Bartosz Marczuk11.05.2008, 18:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Rząd Donalda Tuska prześle do konsultacji projekt ustawy o emeryturach pomostowych wraz z listą prac, których wykonywanie będzie uprawniać do wcześniejszego zakończenia pracy. GP dotarła do projektu i listy.



Wynika z nich, że prawo do emerytury w wieku o 5 lat lub nawet o 10 lat niższym niż powszechny zyskają osoby wykonujące prace w 51 zawodach. Nie ma wśród nich nauczycieli.  34 to zawody zakwalifikowane jako prace w szczególnych warunkach, a 17 jako prace o szczególnym charakterze. Do pierwszej grupy zostały zaliczone m.in. osoby wykonujące prace związane z bezpośrednią obsługą wielkich pieców i pieców stalowniczych, przy ręcznym zestawianiu surowców i ręcznym formowaniu wyrobów szklanych w hutnictwie szkła czy prace w ratownictwie morskim. Do emerytur pomostowych zyskają tez prawo nurkowie, rybacy morscy i dokerzy oraz osoby pracujące przy ręcznym układaniu asfaltu.

Do drugiej grupy zostali zaliczeni m.in. piloci statków powietrznych, nawigatorzy na statkach morskich i promach pasażersko-towarowych, piloci morscy, kontrolerzy ruchu lotniczego, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, autobusów, trolejbusów i motorniczowie tramwajów w transporcie publicznym oraz członkowie zespołów reanimacyjnych pogotowia ratunkowego.

Emerytury pomostowe będą wypłacane wyłącznie osobom urodzonym w latach 1949-1968, które pracowały w szkodliwych warunkach 15 lat, a na 1 stycznia 1999 roku mieli przepracowane 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Rząd szacuje, że będzie mieć do nich prawo 130 tys. osób, spośród 1,07 mln uprawnionych obecnie. Na ich wypłatę zostanie przeznaczone do 400 mln zł rocznie.

Powstanie też Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP), administrowany przez ZUS, który będzie otrzymywał dotację z budżetu, a od 2010 roku także składkę od firm zatrudniających osoby mające prawo do emerytur pomostowych. Wyniesie ona 3 proc. ich pensji brutto. Rocznie do FEP trafi z tego tytułu 140 mln zł.

Pełna lista 51 zawodów uprawniających do emerytur pomostowych oraz więcej informacji na ten temat w poniedziałkowej Gazecie Prawnej oraz na stronach www.gazetaprawna.pl




Źródło:GP

Komentarze: 30

  • 1: wiktor z IP: 78.8.68.* (2008-05-11 18:12)

    haha ....i co nauczyciele.. dobrze wam tak..pedziliście do urn i glosowaliście na TUSKU bez zastanowienia.. to teraz zapieprzajcie do roboty..ale juz!!!!

  • 2: ewa z IP: 78.8.68.* (2008-05-11 18:14)

    Donaldzie, teraz masz okazję porozmawiać (bo jak mówiłeś - trzeba rozmawiać), teraz masz okazję dać (bo jak mówiłeś - trzeba nie tylko rozmawiać, ale również dać). Jednym słowem - współczuję ci Donald, z drugiej jednak strony - pchałeś się do władzy, więc wiadro do ręki i nalewaj do wszystkich koryt.

  • 3: olga z IP: 83.6.228.* (2008-05-11 18:31)

    Jednym słowem, wierna gwardia wyborcza - nauczyciele, została wycyckana.

  • 4: 54 latka z IP: 213.227.67.* (2008-05-11 18:51)

    Nie rozumiem czy te 15 lat w szkodliwych trzeba mieć do 01.01.1999 czy do kiedy?Pracowałam do 2005 w szkodliwych i mam na to papiery.Pytałam w ZUS-ie oni tego też nie wiedzą.

  • 5: ezana 1954 z IP: 62.69.217.* (2008-05-11 18:58)

    A co z osobami które mają przepracowane 35 lat składkowych i więcej? Nie ma o nich ani słowa? Czy one za karę mają pracowaź aż do śmierci na tych którzy przepracowali 20 i 25 lat? Jak się daje smarkaczom emeryturę to dajcie też tym którzy mają tych lat aż w nadmiarze. Będę pisać do TK bo jak można tak okradać ludzi. Tusk aby cię ..............

  • 6: 50+ z IP: 213.227.67.* (2008-05-11 19:08)

    Mam podobną sytuację.Kiedy w 2005 nowy właściciel zmodernizował zakład przyjął do pracy młodych a starej załodze wręczano wypowiedzenia.Zostaliśmy wyrzuceni po ponad 30 latach pracy jak stare zreumatyzowane śmieci.Większość do dziś jest bez pracy i bez prawa do zasiłku.Też mamy papiery na szkodliwe do 2005.Co na to ZZ?

  • 7: Rozumiem że dotyczyć z IP: 84.234.1.* (2008-05-11 19:10)

    to będzie tych co dopiero rozpoczną prace a nie tych co przepracowali już po 25lat bo oni spełnili świadczenie.

  • 8: czytelniczka z IP: 83.18.64.* (2008-05-11 19:17)

    Szanowny Panie Prezydencie, jest Pan Moim Prezydentem, ponieważ na Pana głosowałam i na partię Pańskiego brata, teraz zwracam się do pana niech Pan zaprotestuje przeciw temu co robi Tusk z ludźmi o dużym stażu pracy i zawetuje te nowe plany ustawy emerytalnej, a zmęczonym polskim kobietom po 50+ pozwoli przejść na emeryturę od 55 roku życia, tym samy zwolnią sie miejsca pracy dla młodych, którzy masowo uciekają do pracy za granicę.

  • 9: 54/33 z IP: 213.227.67.* (2008-05-11 19:19)

    Z niewolnika nie ma pracownika niech więc odchodzą na emerytuty te osoby które mają długi staż składkowy30K/35M.Dlaczego wydłuża się wiek emerytalny a nie okres składkowy?.Komu będzie opłacało się pracować legalnie skoro do emerytury potrzeba 20 i 25 lat.Proste ludzie będą pracować w szarej strefie za większe pieniądze, udawać bezrobotnych, zatrudniać się od czasu do czasu na rok dwa
    lata, byleby uzbierać te 20-25 lat.To jest jakaś niedorzeczność.Za te i inne buble prawne powinni zapłacić ich twórcy a nie my.Myśmy już swoje opłacili.A swoja drogą te ZUS-y, KRUS-y bez uszczelnienia będą żródłem bez dna.Całe wypłaty do śmierci nam będą zabierać a na wypłaty emerytur jak nie ma tak nie będzie.Bajzel podobnie jest z NFZ.

  • 10: LW-34 lata składkowe z IP: 213.227.67.* (2008-05-11 19:34)

    Zamiast kosztownego programu 50+ zainwestujcie w program " Powrót ludzi do kraju". Będzie bardzo opłacalny i dla państwa i dla ludzi.Wyjeżdżając za chlebem poniżają się i poniewierają za pracą,będąc tańszą siłą roboczą wzbogacają inne państwa.Oni tęsknią za Polską.W kraju przez wyjazdy rozwody, dramaty rodzinne.Nie po to kształcili się w Polsce by usługiwać bogatszym za granicą.Nam starym, zmęczonym dajcie żyć - wnukom się przydamy bo przedszkoli brak i drogie a nasze córki i synowe chcą urodzić przed 30 i pracować...w kraju.Naszym kraju.