statystyki

Leśnicy pracują bez ochrony przed kleszczami

autor: Łukasz Guza02.05.2008, 03:00

W ubiegłym roku 90 proc. firm zajmujących się leśnictwem nie zapewniło pracownikom szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowych.

Reklama


Reklama


Ponad 1,8 tys. pracowników zatrudnionych w leśnictwie pracowało w ubiegłym roku bez badań stwierdzających boreliozę (chorobę zakaźną wywoływaną przez kleszcze). Firmy zajmujące się leśnictwem nie zapewniły też szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowych dla 1,7 tys. osób. Tak wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w 334 zakładach usług leśnych (ZUL) oraz 15 nadleśnictwach, do których dotarła GP.

- Szczepionka przeciw boreliozie kosztuje około 50 zł. Nie są to wysokie koszty, więc wiele osób przychodzi do nas i sami płacą za szczepienie - mówi Magdalena Mieszkowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Eidemiologicznej we Wrocławiu.

Pracujący w leśnictwie są obecnie najbardziej narażoną na choroby zawodowe grupą pracowniczą w Polsce. Z danych łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera wynika, że w ich przypadku ryzyko zapadnięcia na chorobę zawodową jest 20 razy wyższe niż średnia dla wszystkich pracowników. Aż 88 proc. tych osób zatrudnionych w leśnictwie, u których stwierdzona zostaje choroba zawodowa, cierpi na choroby pasożytnicze lub zakaźne.

Kontrole PIP wykazały, że pracodawcy zajmujący się leśnictwem nie tylko nie zapewniają pracownikom badań oraz szczepień, ale także środków ochrony indywidualnej (czyli np. odzieży roboczej). W co piątej firmie pracownicy nie używali np. spodni z wkładką przeciwprzecięciową, a w co dziesiątej - obuwia ochronnego.

Firmy łamią także przepisy bhp w trakcie wycinania oraz transportowania drewna. W ubiegłym roku była to główna przyczyna 11 śmiertelnych i ciężkich wypadków przy pozyskiwaniu tego surowca. Na terenie strefy zagrożenia podczas ścinania i obalania drzew często przebywały nieuprawnione osoby. Spośród ofiar wspomnianych wypadków tylko pięć osób było pracownikami ZUL lub nadleśnictwa. Pozostali to m.in. podwykonawcy, osoby kupujące drewno lub pomagające pracownikom przy wycinaniu drzew bez wiedzy pracodawców.

Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że w ostatnich latach podstawowym problemem pracodawców zajmujących się leśnictwem jest brak wykwalifikowanych pracowników do prac leśnych, zwłaszcza przy pozyskaniu drewna. Powodem jest migracja osób najbardziej wykwalifikowanych, z długoletnim doświadczeniem zawodowym do lepiej opłacanej pracy za granicą. PIP podkreśla, że dochodzi już do sytuacji, że nie tylko firmy, ale także administracja Lasów Państwowych przyjmuje lokalnych rolników i bezrobotnych do pracy na czarno pod pozorem pozyskania drewna na własny użytek, towarzyszenia leśnikom w ramach pomocy sąsiedzkiej, a nawet odrabiania długów.

1,7 tys. pracowników skontrolowanych firm zajmujących się leśnictwem pracowało bez szczepień ochronnych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • kretek(2008-05-04 20:22) Odpowiedz 00

  kompromitacja .....

 • Tadeusz .(2008-05-03 08:36) Odpowiedz 00

  Chętnie kupie tę szczepionkę .

 • reni(2008-05-03 08:18) Odpowiedz 00

  Na boreliozę nie ma szczepionki, takim stwierdzeniem wprowadza się ludzi w błąd!
  Proszę o sprostowanie błędnego opisu

 • bb(2008-05-05 19:40) Odpowiedz 00

  Proponuję "rozsądny", żebyś się wybrał do wrocławskiego Sanepidu i sam się przekonał czy zaszczepią Cię przeciwko boreliozie czy tylko przeciwko KZM.

 • rozsądny(2008-05-04 22:50) Odpowiedz 00

  Słuchajcie, kto lepiej wie czy jest szczepionka na boreliozę, p.Magdalena Mieszkowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Eidemiologicznej we Wrocławiu, czy paru ********* na necie?
  Skoro mówi, że szczepią to szczepią. Nie?

 • bb(2008-05-04 19:47) Odpowiedz 00

  O matko kochana, ale kompromitacja z tą szczepionką!

 • miska(2008-05-03 20:05) Odpowiedz 00

  Czy można się zaszczepić przeciwko boreliozie?
  Obecnie nie ma szczepionki na boreliozę dla człowieka.

  W przeszłości była dostępna, ale została wycofana. Jakkolwiek oficjalnie podano, ze wycofano szczepionkę z powodu braku zainteresowania nią na rynku, to nieoficjalnie mówi się, że szczepionka w istocie zarażała boreliozą a osobom poszkodowanym wypłacono milionowe odszkodowania jednocześnie zobowiązując je do milczenia. Wszystko dlatego, że naukowcy nie uwzględnili istnienia zarodników boreliozy, które przechodziły przez mikrofiltry przy produkcji szczepionki.

  Nowe szczepionki, które pojawią się za kilka lat powinny uwzględniać doświadczenia z przeszłości i co za tym idzie być bezpieczniejsze. Kilka ośrodków na świecie intensywnie pracuje nad wyprodukowaniem nowej, efektywnej szczepionki (między innymi ośrodek w USA i Czechach), ale upłynie zapewne jeszcze wiele lat zanim takowa ukaże się na rynku.

 • xyz(2008-05-03 09:11) Odpowiedz 00

  nie ma szczepionki na borelioze! ale bzdury! i to jeszcze w takiej gazecie.....

 • elunia555(2008-05-03 02:07) Odpowiedz 00

  Nie ma szczepionki na boreliozę i nigdy nie było w Polsce.Amerykanie mieli, ale szybko się wycofali ze szczepień i oczywiście szczepionkę.

  Jak może tego nie wiedzieć p.Magdalena Mieszkowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Eidemiologicznej we Wrocławiu.

 • kleszcz(2008-05-02 22:27) Odpowiedz 00

  na boreliozę nie ma jeszcze szczepionki. PROSZę to sprostować

 • marylapila(2011-03-28 22:19) Odpowiedz 00

  Pan "rozsądny" nie ma pojęcia o czym mówi. NIE MA!!! szczepionki na boreliozę. Szczepimy się przeciw pokleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionka ta kosztuje aktualnia ca 140 zł.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane