Ile można dorobić do wypłacanej przez ZUS emerytury albo renty

autor: Agata Rogulska28.04.2008, 03:00

Emeryci i renciści muszą wiedzieć, że osiąganie dodatkowych przychodów może wpłynąć na wysokość wypłacanego im przez ZUS świadczenia. Dlatego warto znać zasady zawieszenia oraz zmniejszenia emerytur i rent, aby dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Komentarze (29)

  • Kierowca jan emert(2008-05-15 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    W jaki sposob można odzyskać wielkość zarobków za lata 1960-1985 które zostały wykasowane posiadam angaże za część tych lat ale ZUS twierdzi że nie ma podstawy aby naliczyć zarobki za te lata według mnie powinno się wziąć średnią krajową za tamte lata, lata składkowe są pełne nie brakuje żadnego miesiąca takich jak ja jest bardzo wielu osobiście czuję się okradziony przez państwo i ZUS kto odpowiada za brak list płac jeżeli pozostałe dokumenty są kompletne tj.angaże i świadectwa pracy za ten okres.

    Odpowiedz
  • Jurek(2008-07-25 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem na rencie chorobowej, od czerwca podjąłem pracę dorabiam do renty 2188, zł brutto czyli 100 zł więcej niż można. Czy ZUS może mi zabrać lub zmniejszyć rentę ? ( Zaznaczam iż od września będzie to większa kwota, którą ZUS wyliczy i może się będę mieścił się w tej kwocie) Proszę o informację.Z góry dziękuję.

    Odpowiedz
  • RybaSzczecin(2008-08-06 22:48) Zgłoś naruszenie 00

    Jurek tu już jest troszkę inaczej - będziesz rozliczany miesięcznie lub rocznie - na zasadach korzystniejszych dla Ciebie. Jeżeli rentę będziesz dostawał przez cały rok, a pracował np. od lipca to nie pękaj - dasz radę :)

    Odpowiedz
  • Tomek(2008-11-17 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem na rencie chorobowej zarabiam 1900 zl netto miesięcznie wiem o tym że mogę zarobić ponad 2000 brutto w zależności od miesiąca renty mam 882zl brutto. Jak to się ma do lącznej sumy ze świadczeniem to jest 3836 zl i do 130%
    średniej krajowej. Proszę o informacje. Z góry dziękuje

    Odpowiedz
  • krzysztofberger@wp.pl(2008-12-12 02:40) Zgłoś naruszenie 00

    Od 4-rech lat pobieram rentę rodzinną po zmarłym mężu i dalej pracuję.W dniu 16 01.2010 r. nabędę praw do przejścia na pełną emeryturę, czy po przyznaniu mi przez ZUS emerytury, będę mogła dalej pobierać rentę rodzinną i swoją emeryturę. Bardzo proszę o odpowiedź na podany adres E-mail, gdyż nie bardzo umię poruszać się po Internecie - krzysztofberger@wp.pl
    Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem: Aurelia

    Odpowiedz
  • emerytka(2008-12-30 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Czy dalej beda progi i bariery, mialo byc juz normalnie ,Palikot ma racje znieśc glupie obwrowania i zakazy. Tusk iPawlak obiecaliscie ? emeryci irencisci pamietaja.

    Odpowiedz
  • Neptun_1720(2009-01-30 15:08) Zgłoś naruszenie 01

    Powiedzcie mi ilr można dorobić aby nie spowodować obniżenia emerytury gdy wysokość emerytury przykładowo wynosi netto 2500 zł miesięcznie. Z poważaniem

    Odpowiedz