Ile można dorobić do wypłacanej przez ZUS emerytury albo renty

autor: Agata Rogulska28.04.2008, 03:00

Emeryci i renciści muszą wiedzieć, że osiąganie dodatkowych przychodów może wpłynąć na wysokość wypłacanego im przez ZUS świadczenia. Dlatego warto znać zasady zawieszenia oraz zmniejszenia emerytur i rent, aby dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne.

reklama


reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP
  • RybaSzczecin(2008-08-06 22:48) Odpowiedz 00

    Jurek tu już jest troszkę inaczej - będziesz rozliczany miesięcznie lub rocznie - na zasadach korzystniejszych dla Ciebie. Jeżeli rentę będziesz dostawał przez cały rok, a pracował np. od lipca to nie pękaj - dasz radę :)

  • Zbych(2008-04-29 09:49) Odpowiedz 00

    Niech p.Rogulska nie pisze bzdur ile może dorobić emeryt lub rencista , bo zarabia po 700zł bo nikt mu więcej nie zapłaci. Gdy będzie traktowany i będzie miał wszelkie prawa pracownicze , ( i tak płaci składki do ZUS i nie jest pracownikiem ) to oczym ta pani pisze ? Należy zmienić prawo pracy i wtedy niech zabiera głos o wynagrodzeniach dla rencistów i emerytów.Pracodawcy tak podpisują formę umowy jak im pasuje i tym sposobem okradany jest i pracujący i państwo, tylko ZUS się bogaci , to paranoja !!

  • Zbyszek(2009-04-07 21:01) Odpowiedz 00

    Chciałbym się dowiedzieć ile mogę dorobić do emerytury na umowie o dzieło?

  • Stach(2008-05-02 16:33) Odpowiedz 00

    Czy nagroda z wypracowanego zysku za ubiegly rok po podieciu uchwaly przez Zgromadzenie Przedstawicieli w m-cu czerwcu br.bedzie miala wplyw w przypadku przekroczenia progu na zmiejszenie lub zawieszenie emerytury. Emeryture nabylem w m-cu maju br.

  • Kierowca jan emert(2008-05-15 09:26) Odpowiedz 00

    W jaki sposob można odzyskać wielkość zarobków za lata 1960-1985 które zostały wykasowane posiadam angaże za część tych lat ale ZUS twierdzi że nie ma podstawy aby naliczyć zarobki za te lata według mnie powinno się wziąć średnią krajową za tamte lata, lata składkowe są pełne nie brakuje żadnego miesiąca takich jak ja jest bardzo wielu osobiście czuję się okradziony przez państwo i ZUS kto odpowiada za brak list płac jeżeli pozostałe dokumenty są kompletne tj.angaże i świadectwa pracy za ten okres.

  • Jurek(2008-07-25 20:18) Odpowiedz 00

    Jestem na rencie chorobowej, od czerwca podjąłem pracę dorabiam do renty 2188, zł brutto czyli 100 zł więcej niż można. Czy ZUS może mi zabrać lub zmniejszyć rentę ? ( Zaznaczam iż od września będzie to większa kwota, którą ZUS wyliczy i może się będę mieścił się w tej kwocie) Proszę o informację.Z góry dziękuję.

  • Darek(2012-11-23 21:16) Odpowiedz 00

    Jestem na rencie chorobowej .Ile moge dorobic w skali roku.Prosze o rade.