statystyki

Jak pracodawca może ukarać pracownika

autor: Bartłomiej Raczkowski24.04.2008, 03:00

Pracodawca ma prawo nakładać na pracowników kary porządkowe. Może jednak to robić tylko w ściśle określonych sytuacjach. Za jakie przewinienia pracownik może zostać ukarany w ten sposób. Czy pracodawca może ukarać pracownika w dowolnym czasie?

Reklama


Reklama


Kodeks pracy wymienia trzy kary porządkowe. Są to kara upomnienia, nagany oraz kara pieniężna. Pierwsze dwie kary mogą zostać nałożone za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, przyjętego w zakładzie pracy sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności.

Kara pieniężna, jako kara najsurowsza, może zostać nałożona jedynie za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Nie można nakładać kar za inne przewinienia niż wymienione powyżej. W szczególności pracodawca nie może nakładać kar porządkowych za nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych, np. za opóźnienia w raportowaniu czy niewystarczającą sprzedaż.

Wysokość kary pieniężnej za jedno przekroczenie, jak też za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Wszystkie kary nałożone w danym miesiącu nie mogą przekraczać dziesiątej części wynagrodzenia pracownika przypadającego mu do wypłaty. Wpływy z tytułu kar pracodawca przeznacza na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

Kara nie może zostać nałożona po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o przewinieniu pracownika i po upływie trzech miesięcy od dopuszczenia się tego przewinienia. Przed jej nałożeniem konieczne jest wysłuchanie pracownika. O nałożeniu kary należy zawiadomić pracownika na piśmie wskazując szczegółowo, jakie przewinienie zostało ukarane wraz z informacją o prawie do zgłoszenia sprzeciwu i terminie na jego wniesienie. Odpis zawiadomienia należy złożyć do akt osobowych pracownika.

Pracownik może następnie w ciągu siedmiu dni złożyć swój sprzeciw, a pracodawca decyduje o jego uwzględnieniu lub odrzuceniu po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Jeżeli pracodawca będzie milczał przez 14 dni od dnia wniesienia sprzeciwu, uznaje się, że sprzeciw został przez niego uwzględniony. Dopiero jeśli pracodawca sprzeciw odrzuci, pracownik może wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • leon(2008-04-24 09:56) Odpowiedz 00

  Jeśli tylko to było powodem to uważam, że nie miał racji. Tym bardziej że polecenie zostało wykonane więc nie ma mowy o jakiej szkodzie.

 • kasia(2008-11-15 12:46) Odpowiedz 00

  czy firma ma prawo pobierac kary pieniezne za to ze czuc w pomieszczeniu słuzbowym zapach papierosów nie chwytajac pracownika na paleniu?

 • marcin(2008-11-12 18:15) Odpowiedz 00

  a czy moze pracodawca odciągnąć podwyzke ze stawki godzinowej za nie udzielenie odpowiedzi na pytanie l

 • asasello(2008-10-28 16:12) Odpowiedz 00

  a co zrobić, gdy pracownik za spóźnienie na spotkanie w firmie finansowej otzrymuje karę trzydziestu "pompek"? czy to jest dopuszczalne w świetle prawa?

 • j(2008-10-26 09:11) Odpowiedz 00

  Jestem kierowcą zawodowym,

 • ???(2008-10-25 17:01) Odpowiedz 00

  W naszej firmie dwie zmiany dostały kare nagany z art. 108 kp. Wszyscy podpisali gdyż nikt nie wiedział o czym mówi ten art. a mianowicie chodzi o spożywanie alkoholu i nieprzestrzeganie przepisów bhp. A tak naprawdę mają do nas zarzuty że zbyt dużo przychodzi reklamacji i że za dużo zużywamy materiałów przy produkcji. Firma zajmuje się produkcją plandek, a my pracujemy na malarni, wię im chodzi oto, że za dużo używamy rozpuszczalnika, ścierki którymi myjemy sita (oczywiście używany jest do tego rozpuszczalnik, bo wodą nie da się umyć- niestety) powinny być używane kilka razy, chociaż po pierwszym razie są sztywne itd. Koniec końcem czy właśnie za coś takiego powinniśmy dostać karę nagany- wydaje mi sie że nie. Co mozna w tej sytuacji zrobić? Jeżeli zgłosimy sprzeciw to jak on ma być poprawnie napisany, aby pracodawca nie mógł go odrzucić, bo tak naprawdę w tej firmie nie obowiązuje Kodeks Pracy.

 • autorka.(2008-04-24 13:56) Odpowiedz 00

  Inspekcja nie ma uprawnień przeprowadzania dochodzenia, czy przyczyna wypowiedzenia jest prawdziwa.Skoro pracodawca spełnił wszystkie wymogi kodeksowe niezbędne przy wypowiedzeniu, to tylko sąd może się odnieść do przyczyny i cofnąć wypowiedzenie.

 • aa(2008-04-24 13:04) Odpowiedz 00

  inspekcja pracy,oddział której powininen pan odwiedzić,w odpowiedni sposób wesprze pana,nie radziłbym zostawiać tak tego zdarzenia,które jest niewątpliwie naruszeniem prawa pracy.

 • Tepsiak(2008-04-24 09:49) Odpowiedz 00

  Po 35 latach nienagannej pracy w TP SA otrzymałem wypowiedzenie z pracy.
  Jako powód podano nie wykonanie polecenia w wyznaczonym terminie. Polecenie zostało wykonane z 1 dniowym spóźnieniem z powodów niezależnych odemnie. Nadmieniam, że polecenie dotyczyło zdobycia informacji. Czy pracodawca miał rację i czy nie chodziło o pozbycie się starego pracownika?

 • Kristof(2011-09-08 09:45) Odpowiedz 00

  Czy pracodawca może ukarać pracownika karą pieniężną za nieobecność w pracy,którą pracownik wcześniej zgłosił ?

 • magic(2011-11-18 13:52) Odpowiedz 00

  czy można mnie ukarać dyscyplinarnie gdy jestem na L-4

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane