statystyki

Czy można zwolnić pracownika na chorobowym

05.09.2007, 15:49; Aktualizacja: 13.02.2008, 13:54
  • Wyślij
  • Drukuj
Od miesiąca przebywam na zwolnieniu lekarskim. W czasie zwolnienia otrzymałem z zakładu pracy listem poleconym pismo informujące o zwolnieniu mnie z pracy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracownika z art. 52 k.p. Abstrahując od przyczyn zwolnienia mnie z pracy, proszę o informację, czy pracodawca w ogóle mógł mnie zwolnić w trakcie zwolnienia?




Trudno oceniać decyzje pracodawcy, nie znając szczegółów sprawy, a zwłaszcza jej konkretnej podstawy prawnej i uzasadnienia. Z formalnego punktu widzenia nie ma jednak przeszkód, aby w trybie art. 52 k.p. rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim. Artykuł 52 stanowi w par. 1, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  •  naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  •  popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  •  zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

W myśl art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Z przepisu tego wynika zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom nieobecnym w pracy z usprawiedliwionych przyczyn (min. korzystających ze zwolnienia lekarskiego), nie zakazuje się jednak rozwiązywania z nimi stosunku pracy bez wypowiedzenia, jeżeli zachodzą ku temu przesłanki. Należy dodać, że zgodnie z art. 56 k.p., pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 264 par. 2 k.p.).

MACIEJ TELEC

legislator w Kancelarii Senatu

PODSTAWA PRAWNA

■  Art. 41, art. 52, art. 56, art. 264 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1976 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 12

  • 1: Tobi z IP: 89.76.34.* (2008-12-29 20:38)

    jestem na chorobowym a moja firma jest na skraju ogłoszenia upadłości wielu pracowników już otrzymało zwolnienia, moje putanie czy w takiej sytuacji gdzie zakład ogłasza upadłość pracodawca może mi dać wypowiedzenie w trakcie trwania mojego zwolnienia lekarskiego..

  • 2: Remigisz z IP: 83.27.200.* (2009-01-12 21:03)

    Jestem na zwolnieniu lekarskim z tytułu wypadku przy pracy,mam złamaną nogę.Pracodawca zwleka ze spisaniem protokołu wypadkowego,wkrótce minie miesiąc od zdarzenia.Wcześniej jednak miałem być zwolniony tzn.przed wypadkiem ,zostało wypisane wypowiedzenie przez pracodawcę,ale nie podpisał tego wtedy,ani pracodawca,ani ja,zastanawiał się z jaką datą,a teraz otrzymałem świadectwo pracy,że zostałem zwolniony.Czy tak można?,a co z moim odszkodowaniem,czy sam powinienem poinformować ZUS o wypadku.Pomóżcie.

  • 3: Renata z IP: 80.54.146.* (2009-02-10 19:03)

    Od czterech lat jestem pracownikiem sklepu spozywczego . Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim od dwóch miesięcy , ale chcialabym się zwolnić z tej pracy. Czy mogę na zwolnieniu złożyć wypowiedzenie, proszę o jakieś porady.

  • 4: rafal z IP: 79.184.181.* (2009-03-23 18:49)

    lepiej jest wrócić do pracy i wystawić wypowiedzenie.

  • 5: basia z IP: 83.7.24.* (2009-04-09 15:37)

    mam umowę o pracę do sierpnia jestem na zwolnieniu czy pracodawca może mnie zwolnić przed końcem umowy proszę o poradę

  • 6: ????? z IP: 86.155.98.* (2009-12-05 13:38)

    Witaj Remigisz skontaktuj sie z firma o odszkodowania znajdziesz tam w internecie oni tobie wszystko wytlumacza wszystkie porady masz za darmo powodzenia.

  • 7: Krystian z IP: 87.96.61.* (2010-06-24 11:33)

    jestem na zwolnieniu lekarskim poniewaz słyszałem ze pracodawca będzie wręczał wypowiedzenia umowy o pracę czy nie podpisójąc tego pisma będąc na zwolnieniu lekarskim pracodawca ma prawo mnie zwolnicz pracy

  • 8: bea z IP: 62.141.248.* (2012-03-18 19:40)

    tak może jeśli firma jest na skraju bankructwa lub splajtuje firma zgłasza do zusu o upadłości i osoby dostają świadectwa pracy rozwiązania umowy z przyczyn upadłości a osoby które są na zwolnieniach muszą dalsze zwolnienia przesyłać do zusu po wypełnieniu formularzy które otrzymamy w zusie

  • 9: VV z IP: 80.50.71.* (2012-04-13 10:24)

    Renata oczywiście, że możesz wypowiedzieć umowę, taki zakaz ma tylko pracodawca.

  • 10: WŁADEK z IP: 79.189.8.* (2012-04-13 12:00)

    A jeśli jestem na zwolnieniu już trzeci miesiąc i będę chorował aż 182 dni , a potem złożę wniosek na rentę .To czy pracodawca może mnie zwolnić - zatrudniony jestem od 10-04-2007 r na czas nieokreślony i wiem że z moją chorobą otzrymam rentę.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie