Wydatki na dojazd lekarza do pacjenta środkami komunikacji miejskiej lub taksówką można zaliczyć do kosztów podatkowych tylko pod warunkiem, że zostaną potwierdzone dokumentami.
Lekarz internista prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług zdrowotnych, która obejmuje m.in. wizyty domowe u pacjentów. Podatek dochodowy opłacany jest na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według skali podatkowej. Lekarz dojeżdża do pacjentów korzystając z komunikacji podmiejskiej i taksówki. Dowodem poniesienia wydatku na taki przejazd jest bilet lub paragon fiskalny. W takim przypadku do rozważenia pozostaje następująca kwestia: czy wydatki na przejazdy z gabinetu do pacjenta i z powrotem mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
Z przepisów ustawy o PIT wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które jednocześnie nie zostały wymienione w katalogu negatywnym, tj. w ustawowym wykazie kosztów nieuznawanych za koszty podatkowe. Nie można zapominać, że do uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu niezbędne jest jego prawidłowe udokumentowanie. W tym przypadku zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podstawowym dokumentem jest faktura dotycząca poniesienia wydatku zaliczanego do kosztów.
Z przepisów o VAT wynika zaś, że za fakturę uznaje się również bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, jeżeli zawierają następujące dane: nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy, numer i datę wystawienia biletu, odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku.
Z przepisów tych wynika więc, że bilet komunikacji miejskiej, zawierający wymienione dane, i dokumentujący poniesienie wydatku na dojazd do pacjenta, będzie podstawą zapisu w księdze. Przepisy nie dopuszczają natomiast dokumentowania paragonem fiskalnym wydatków na dojazd do pacjenta. Korzystający z taksówki lekarz może jednak żądać wystawienia faktury zamiast paragonu fiskalnego. Dopiero faktura (rachunek) może stanowić podstawę zaliczenia takich wydatków do kosztów.
JAK TO ZROBIĆ...
Czy zakup pralki jest kosztem
PROBLEM: Czy w przypadku specjalistycznej praktyki lekarskiej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup pralki?
ROZWIĄZANIE: Zdaniem organów podatkowych wydatki na pranie odzieży osobistej (np. zakup pralki) nie mają wpływu na wielkość osiąganego przychodu z działalności gospodarczej, dlatego nie można ich zaliczyć do kosztów. Nie zachodzi bowiem związek przyczynowo-skutkowy między nimi a powstaniem przychodu z działalności gospodarczej. Pralka jest urządzeniem ułatwiającym utrzymanie schludnego wyglądu każdej osobie funkcjonującej w życiu społecznym, nie tylko prowadzącej działalność gospodarczą. Dlatego należy uznać, że zaliczenie takiego wydatku do kosztów jest ryzykowne i w większości przypadków zakończy się sporem z fiskusem. W orzecznictwie sądów administracyjnych przeważa jednak pogląd, że w takich przypadkach jak opisany w pytaniu zakup pralki można zaliczyć w koszty.