statystyki

Czy można żądać od pracodawcy odszkodowania za wypadek przy pracy

autor: Agnieszka Lechman-Filipiak18.04.2008, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługują świadczenia określone w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Świadczenia te przysługują nie od pracodawcy, lecz od ZUS. Czy można żądać od pracodawcy odszkodowania w wysokości przekraczającej wysokość świadczeń z ZUS?

reklama



reklama


Płacenie składek na ubezpieczenia wypadkowe należy do obowiązków pracodawcy jako podmiotu ponoszącego ryzyko prowadzenia zakładu pracy. Składki na ubezpieczenia wypadkowe zasilają fundusz wypadkowy, z którego wypłacane są świadczenia określone w ustawie wypadkowej, w tym jednorazowe odszkodowanie czy renta z tytułu niezdolności do pracy. W razie zaistnienia wypadku przy pracy może się okazać, że świadczenia, które pracownik otrzymał na podstawie ustawy wypadkowej od ZUS, nie pokrywają poniesionej przez pracownika szkody. W tym przypadku pracownik może żądać od pracodawcy odszkodowania uzupełniającego, na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Na taką możliwość wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok SN z 29 lipca 1998 r. II UKN 155/98). Pracodawca będzie przy tym odpowiadał za powstałą szkodę o tyle, o ile pracownik udowodni istnienie przesłanek tej odpowiedzialności. Zgodnie z art. 6 k.c. ciężar dowodu spoczywa bowiem na pracowniku. Pracownik musi zatem udowodnić istnienie szkody, związek przyczynowy pomiędzy powstaniem szkody a zdarzeniem stanowiącym wypadek przy pracy oraz - z reguły - winę pracodawcy. W przypadku wypadków przy pracy zawinionym działaniem lub zaniechaniem pracodawcy jest najczęściej naruszenie przepisów bhp. W określonych przypadkach odpowiedzialność pracodawcy może opierać się na zasadzie ryzyka, która charakteryzuje się uniezależnieniem odpowiedzialności od winy sprawcy.

W każdym wypadku odszkodowanie, jakiego może domagać się pracownik od pracodawcy na podstawie kodeksu cywilnego, ma charakter uzupełniający. Oznacza to, że pracownik może wystąpić z takim żądaniem dopiero po uzyskaniu świadczeń przysługujących na podstawie ustawy wypadkowej.

Niezależnie od świadczeń przysługujących pracownikowi na podstawie ustawy wypadkowej pracownik może żądać od pracodawcy odszkodowania na podstawie kodeksu pracy. Zgodnie z art. 2371 par. 2 k.p. pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: IKAR z IP: 93.159.16.* (2010-09-22 08:45)

    Wiadomość została ukryta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.

  • 2: dbla@wp.pl z IP: 83.24.215.* (2010-07-05 15:18)

    Witam

    W hurtowni motoryzacyjnej przytrafił się mi wypadek w pacy z półki spadł mi wahacz który złamał palec u nogi część była niedokładnie zabezpieczona uszkodzone pudełko. W jaki sposób mogę się ubiegać o odszkodowanie oraz wypłatę całej pensji ponieważ pracodawca nie chce mi wypłacić tylko to co mam na umowie.

  • 3: Andrzej z IP: 81.190.142.* (2010-03-13 21:21)

    W pażdzierniku 2009r miałem wypadek w pracy za granicą w wyniku czego jestem sparaliżowany.Nie mogę się doprosić od pracodawcy protokołu powypadkowego, co utrudnia mi w uzyskaniu świadczeń chorobowych, oraz renty i odszkodowania.Ile mogę jeszcze czekać na te dokumenty i czy mogę to gdzieś zgłosić żeby przyśpieszyć sprawę?

  • 4: Kasia z IP: 89.174.123.* (2009-06-03 23:16)

    "9: Marek z IP: 80.238.80.* (2009-02-01 10:43)

    Mam pytanie. W pazdzierniku mialem wypadek w pracy w wyniku ktorego straciłem kawałek palca. Do wypadku doszlo z winy pracodawcy gdyz nie zastosowal na maszynach odpowiednich zabezpieczen co jednoznacznie stwierdziła Inspekcja Pracy i BHP. Czy moge domagac sie od pracodowcy odszkodowania i spróbowac załatwic to polubownie? Do jakiej kwoty moge zażądac od niego odszkodowania. Wypadek mial miejsce w firmie stolarskiej w której pracowałem przejsciowo. Z zawodu jestem informatykiem. Prosze o pilną odpowiedz."
    - Miałam podobne zdarzenie, również straciłam fragment palca z winy pracodawcy. O jakie kwoty odszkodowania mogę skarżyć pracodawce? Czy gdzieś jest to ustalone? bardzo proszę o pomoc!

  • 5: Urszula z IP: 89.108.227.* (2009-02-23 19:15)

    Spadłam ze schodów kwiaciarni w której pracowałam,złamałam ręke i kręgosłup
    mineło już ponad pół roku jestem obolała,i odczówam silny ból kregosłupa jestem .Mam też ograniczone ruchy,zapomniałam zaznaczyć nie byłam ubespieczona zasepowałam koleżankę.tak mała przysługa.Czy koleżanka powinna wypłacić mi odszkodowanie lub zadoścuczynienie.

  • 6: Ala z IP: 89.228.88.* (2009-02-06 14:51)

    W listopadzie w pracy [idąc na inny rejon pracy] przewróciłam się na chodniku. Nie mam nic złamanego, ale dotej pory jestem na zwolnieniu lekarskim. Mam problemy z kręgosłupem. Czy należy mi się odszkodowanie. Jeszcze czeka mnie tomografia komputerowa. Dziękuje za odpowiedz

  • 7: Marek z IP: 80.238.80.* (2009-02-01 10:43)

    Mam pytanie. W pazdzierniku mialem wypadek w pracy w wyniku ktorego straciłem kawałek palca. Do wypadku doszlo z winy pracodawcy gdyz nie zastosowal na maszynach odpowiednich zabezpieczen co jednoznacznie stwierdziła Inspekcja Pracy i BHP. Czy moge domagac sie od pracodowcy odszkodowania i spróbowac załatwic to polubownie? Do jakiej kwoty moge zażądac od niego odszkodowania. Wypadek mial miejsce w firmie stolarskiej w której pracowałem przejsciowo. Z zawodu jestem informatykiem. Prosze o pilną odpowiedz.

  • 8: iudex z IP: 158.75.16.* (2009-01-12 15:18)

    Tak, można żądać odszkodowania za utracone korzyści. W prawie polskim obowiązuje zasada pełnej rekompensaty za szkodę. Należałoby udokumentować za pomocą np. umów, że istniała prawdopodobna możliwość zarobienia określonych pieniędzy.

    iudex@poczta.onet.pl

  • 9: bob z IP: 83.12.54.* (2008-12-18 09:53)

    Uległem wypadkowi w pracy (z winy zaniedbań pracodawcy) i z tego powodu w innej firmie nie mogłem dokończyć umów zleceń i podpisać nowych czy mogę domagać sie odszkodowania od pracodawcy za utracone wynagrodzenie

  • 10: Porada z IP: 83.2.218.* (2008-06-19 21:24)

    Pracownik w związku z wypadek przy pracy może wnieść pozew do Sądu Pracy o odszkodowanie w rozumieniu art. 300 KP z mocy KC: art.361§ 1 i 2,art.362 ,tytuł VI czyny niedozwolone: art.415,416,417,419,422,441,442,443,444, 445,446,447,448,449, pod warunkiem że wypadek powstał z winy pracodawcy . to tyle co stanowi prawo reszta zależy od Sądu .
    Odszkodowania z mocy Wyroków są wolne od podatków .

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie