statystyki

Czy można żądać od pracodawcy odszkodowania za wypadek przy pracy

autor: Agnieszka Lechman-Filipiak18.04.2008, 03:00

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługują świadczenia określone w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Świadczenia te przysługują nie od pracodawcy, lecz od ZUS. Czy można żądać od pracodawcy odszkodowania w wysokości przekraczającej wysokość świadczeń z ZUS?

reklama


reklama


Płacenie składek na ubezpieczenia wypadkowe należy do obowiązków pracodawcy jako podmiotu ponoszącego ryzyko prowadzenia zakładu pracy. Składki na ubezpieczenia wypadkowe zasilają fundusz wypadkowy, z którego wypłacane są świadczenia określone w ustawie wypadkowej, w tym jednorazowe odszkodowanie czy renta z tytułu niezdolności do pracy. W razie zaistnienia wypadku przy pracy może się okazać, że świadczenia, które pracownik otrzymał na podstawie ustawy wypadkowej od ZUS, nie pokrywają poniesionej przez pracownika szkody. W tym przypadku pracownik może żądać od pracodawcy odszkodowania uzupełniającego, na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Na taką możliwość wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok SN z 29 lipca 1998 r. II UKN 155/98). Pracodawca będzie przy tym odpowiadał za powstałą szkodę o tyle, o ile pracownik udowodni istnienie przesłanek tej odpowiedzialności. Zgodnie z art. 6 k.c. ciężar dowodu spoczywa bowiem na pracowniku. Pracownik musi zatem udowodnić istnienie szkody, związek przyczynowy pomiędzy powstaniem szkody a zdarzeniem stanowiącym wypadek przy pracy oraz - z reguły - winę pracodawcy. W przypadku wypadków przy pracy zawinionym działaniem lub zaniechaniem pracodawcy jest najczęściej naruszenie przepisów bhp. W określonych przypadkach odpowiedzialność pracodawcy może opierać się na zasadzie ryzyka, która charakteryzuje się uniezależnieniem odpowiedzialności od winy sprawcy.

W każdym wypadku odszkodowanie, jakiego może domagać się pracownik od pracodawcy na podstawie kodeksu cywilnego, ma charakter uzupełniający. Oznacza to, że pracownik może wystąpić z takim żądaniem dopiero po uzyskaniu świadczeń przysługujących na podstawie ustawy wypadkowej.

Niezależnie od świadczeń przysługujących pracownikowi na podstawie ustawy wypadkowej pracownik może żądać od pracodawcy odszkodowania na podstawie kodeksu pracy. Zgodnie z art. 2371 par. 2 k.p. pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • Kasia(2009-06-03 23:16) Odpowiedz 00

    "9: Marek z IP: 80.238.80.* (2009-02-01 10:43)

    Mam pytanie. W pazdzierniku mialem wypadek w pracy w wyniku ktorego straciłem kawałek palca. Do wypadku doszlo z winy pracodawcy gdyz nie zastosowal na maszynach odpowiednich zabezpieczen co jednoznacznie stwierdziła Inspekcja Pracy i BHP. Czy moge domagac sie od pracodowcy odszkodowania i spróbowac załatwic to polubownie? Do jakiej kwoty moge zażądac od niego odszkodowania. Wypadek mial miejsce w firmie stolarskiej w której pracowałem przejsciowo. Z zawodu jestem informatykiem. Prosze o pilną odpowiedz."
    - Miałam podobne zdarzenie, również straciłam fragment palca z winy pracodawcy. O jakie kwoty odszkodowania mogę skarżyć pracodawce? Czy gdzieś jest to ustalone? bardzo proszę o pomoc!

  • Anna(2008-04-18 09:54) Odpowiedz 00

    Czy odszkodowanie od pracodawcy na drodze cywilnej jest obciążone podatkiem? A jeżeli pracodawca był podwykonawcą,który nie miał wpływu na zabezpieczenia, wypadek zdarzył sie na budowie, na której wykonywano prace podwykonawcze. Pracownik wystąpił i uzyskał odszkodowanie od właściciela budowy - ugoda nie przed sądem, lecz za pomocą prawników stron - czy takie zadość uczynienie jest obciążone podatkiem?

  • angela(2008-04-28 18:02) Odpowiedz 00

    mam pytanie maz mial wypadek za granica na buowie nie mial ubezpieczenia grupowego a mial z zusu moze sie starac od firmy odszkodowanie prodokul ma a tego co mu zrobil krzywde za tajony zostal inny zostal podstawiony innny firma to zataila ten wypadek co teraz robic

  • Andrzej(2010-03-13 21:21) Odpowiedz 00

    W pażdzierniku 2009r miałem wypadek w pracy za granicą w wyniku czego jestem sparaliżowany.Nie mogę się doprosić od pracodawcy protokołu powypadkowego, co utrudnia mi w uzyskaniu świadczeń chorobowych, oraz renty i odszkodowania.Ile mogę jeszcze czekać na te dokumenty i czy mogę to gdzieś zgłosić żeby przyśpieszyć sprawę?

  • dbla@wp.pl(2010-07-05 15:18) Odpowiedz 00

    Witam

    W hurtowni motoryzacyjnej przytrafił się mi wypadek w pacy z półki spadł mi wahacz który złamał palec u nogi część była niedokładnie zabezpieczona uszkodzone pudełko. W jaki sposób mogę się ubiegać o odszkodowanie oraz wypłatę całej pensji ponieważ pracodawca nie chce mi wypłacić tylko to co mam na umowie.

  • Nadia(2015-12-04 19:20) Odpowiedz 00

    Witam. Uleglam wypadkowi w drodze do pracy na oblodzonym chodniku przed samym zakladem pracy stluczone mialam glowe noge i reke oraz uraz kregoslupa nadmienie tez ,ze jestem po powaznej operacji kregospa.Prosze o porade czy moge ubiegac sie o odszkodowanie od firmy, a jesli tak czy mnie zaklad nie zwolni z pracy.

  • Mirka(2015-12-04 19:16) Odpowiedz 00

    Witam. Uleglam wypadkowi w drodze do pracy na oblodzonym chodniku przed samym zakladem pracy stluczone mialam glowe noge i reke oraz uraz kregoslupa nadmienie tez ,ze jestem po powaznej operacji kregospa.Prosze o porade a jesli tak czy mnie zaklad nie zwolni z pracy.

  • Magda(2008-04-25 16:44) Odpowiedz 00

    Czy jak ja uległam wypadkowi po pracy mogę liczyć na ubezpieczenie wypadkowe od ZUS??????

  • basia(2008-05-28 14:28) Odpowiedz 00

    moj brat ulegl wypadkowi przy pracy w wyniku czego jest sparalirzowany i nie zdolny do samodzielnej egzystenci otrzymal od zus rente wypadkowom oraz odszkodoanie czy ma prawo o ubieganie sie od pracodawcy o odszkodowanie uzupelniajoce

  • iudex(2009-01-12 15:18) Odpowiedz 00

    Tak, można żądać odszkodowania za utracone korzyści. W prawie polskim obowiązuje zasada pełnej rekompensaty za szkodę. Należałoby udokumentować za pomocą np. umów, że istniała prawdopodobna możliwość zarobienia określonych pieniędzy.

    iudex@poczta.onet.pl

  • Urszula(2009-02-23 19:15) Odpowiedz 00

    Spadłam ze schodów kwiaciarni w której pracowałam,złamałam ręke i kręgosłup
    mineło już ponad pół roku jestem obolała,i odczówam silny ból kregosłupa jestem .Mam też ograniczone ruchy,zapomniałam zaznaczyć nie byłam ubespieczona zasepowałam koleżankę.tak mała przysługa.Czy koleżanka powinna wypłacić mi odszkodowanie lub zadoścuczynienie.

  • kacha pelacha(2008-04-18 15:28) Odpowiedz 00

    z tego co mi jest wiadomym odszkodowania od pracodawcy nie podlegają opodatkowaniu.

  • bob(2008-12-18 09:53) Odpowiedz 00

    Uległem wypadkowi w pracy (z winy zaniedbań pracodawcy) i z tego powodu w innej firmie nie mogłem dokończyć umów zleceń i podpisać nowych czy mogę domagać sie odszkodowania od pracodawcy za utracone wynagrodzenie

  • Marek(2009-02-01 10:43) Odpowiedz 00

    Mam pytanie. W pazdzierniku mialem wypadek w pracy w wyniku ktorego straciłem kawałek palca. Do wypadku doszlo z winy pracodawcy gdyz nie zastosowal na maszynach odpowiednich zabezpieczen co jednoznacznie stwierdziła Inspekcja Pracy i BHP. Czy moge domagac sie od pracodowcy odszkodowania i spróbowac załatwic to polubownie? Do jakiej kwoty moge zażądac od niego odszkodowania. Wypadek mial miejsce w firmie stolarskiej w której pracowałem przejsciowo. Z zawodu jestem informatykiem. Prosze o pilną odpowiedz.

  • Ala(2009-02-06 14:51) Odpowiedz 00

    W listopadzie w pracy [idąc na inny rejon pracy] przewróciłam się na chodniku. Nie mam nic złamanego, ale dotej pory jestem na zwolnieniu lekarskim. Mam problemy z kręgosłupem. Czy należy mi się odszkodowanie. Jeszcze czeka mnie tomografia komputerowa. Dziękuje za odpowiedz

  • Porada(2008-06-19 21:24) Odpowiedz 00

    Pracownik w związku z wypadek przy pracy może wnieść pozew do Sądu Pracy o odszkodowanie w rozumieniu art. 300 KP z mocy KC: art.361§ 1 i 2,art.362 ,tytuł VI czyny niedozwolone: art.415,416,417,419,422,441,442,443,444, 445,446,447,448,449, pod warunkiem że wypadek powstał z winy pracodawcy . to tyle co stanowi prawo reszta zależy od Sądu .
    Odszkodowania z mocy Wyroków są wolne od podatków .

  • agnieszka rajda(2015-11-01 14:55) Odpowiedz 00

    Witam jetem na grupie inwalidzkiej pracowalam w firmie formacja jako ochrona i w wyniku wyprowadzenia delikwenta z szpitala uszkodzil mi sie bark mialam l4 ale dyr zakladu nie przyjal go wiec chodzilam do pracy z reka na temblaku notatke sporzadzilam wiec nie reagowal firma co mi sie nalezy nawet nie interesowano sie mna co mam zrobic bol jest niemilosierny

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane