Kiedy przysługuje zasiłek, a kiedy dodatek pielęgnacyjny

autor: Aneta Maj16.04.2008, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia przysługujące na podstawie innych ustaw i po spełnieniu ściśle określonych w nich warunków. Inny jest organ ustalający prawo do tych świadczeń i ich płatnik. Uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego nie może otrzymać zasiłku pielęgnacyjnego.





  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 149

  • 11: Anna z IP: 78.8.13.* (2008-05-03 18:47)

    Kiedy osoby niepelnosprawne otrzymaja godziwa pomoc zeby mogly normalnie zyc,a nie jak do tej pory w ubostwie.

  • 12: Marzena z IP: 78.8.13.* (2008-05-03 19:04)

    Zalosne jest to zeby osobom niepelnosprawnym nie zapewnic godziwych warunkow zycia.Mialy byc podwyzki zasilkow pielegnacyjnych w zaleznosci od stopnia niepelnosprawnosci.Ci co zaluja takim ludziom niech sie zastanowia ze i oni tez moga kiedys dolaczyc do tej grupy ludzi wegetujacych.

  • 13: Ola z IP: 62.87.254.* (2008-05-09 08:19)

    do: 2,3,9,11,12 proszę b.proszę zastanowić się na kogo się głosuje, dzisiaj się żalicie? za pózno !!!! NIKT WAM NIE POMOŻE!! i nikt was nie wysłuch, nie zrozumie,afera rozporkowa jest na pierwszych stronach gazet i stron inter.a nie los ludzi pokrzywdzonych.

  • 14: Karatan z IP: 87.205.214.* (2008-05-18 00:15)

    Jestem przeciw zabieraniem zasiłków pielęgnacyjnych osobom niepełnosprawnym!!!sama jestem niepełnosprawna bez prawa do renty ponieważ żałosny ZUS w raz sądem orzekli mnie że nie jestem sprawna do pracy a sprawna żeby dostać rentę dostał mi zasiłek jeśli mi go zabiorą to co mam samobójstwo popełnić bo za co mam kupić sobie leki a choruję od dzieciństwa przez lekarzy.I co państwo płaci za kształcenie lekarzy daje im co rusz podwyżki a nam odbierają głupie renty i marne pary złote i zasiłki !!!tak dbacie o takich jak my jesteśmy skrzywdzeni przez lekarzy a oni dostają podwyżki.My nie mamy na chleb a im na kolejne auto dajecie.A ja też płaciłam podatek na ten i kraj a co mam teraz jako osoba niepełnosprawna nic żadnej pomocy ze strony państwa.Państwo daje Tym co mają a Ci co nie mają by im jeszcze zabrała.żyjemy w tym kraju w ubóstwie bo nasi rządzący zamiast dbać o swoje obywatelstwo a szczególnie najbardziej niepełnosprawnych .Do Irlandii nam daleko żeby nas zrobić w Polsce !!!!

  • 15: Karatan z IP: 87.205.214.* (2008-05-18 00:26)

    OJ Ci nasi politycy zastanówcie sie Bo nasi społeczeństwo coraz bardziej przestaje wam ufać .Obietnicami wasze nie ruszą nas do głosowania szczelnie niepełnosprawnych .Nie wiem jak Wy ale jak będą następne wybory protest pełna gębą zaprotestować temu że Nam nic nie dają a wręcz zabierają .Ludzie jeśłi na następnych wyborach któraś kaczka dostanie się na prezydenta albo premiera Polska zniknie z mapy !!!!!!!!!

  • 16: Mecenas 19.05.2008r godz.23:46 z IP: 213.192.87.* (2008-05-19 23:47)

    Zasiłki pielęgnacyjne są stanowczo za niskie.PiS obiecywal, że podniesie znacząco zasiłki na obietnicach się skończyło.Pltforma woóle na ten temat nic nie mówi.Kto za te marne 153 zł zgodzi się na opiekę a nawet sporadyczną pomoc.Myślę,że decydenci nie czują tematu ponieważ są zdrowi, i niech tak zostanie.Trzeba widzieć szerzej sprawę ludzi niepełnosprawnych oni się nie upomną są zbyt ambitni. Sprawa wymaga natychmiastowego rozwiązania. Komentarz do Andy trzeba wiedzieć co się pisze jesteś egoistką i nie wiesz co to znaczy być niepelnosprawnym ci ludzie nie chcą aby się ktoś nad nimi litował ale chcą normalnie żyć jak ludzie. Co Ci będę tłumaczył i tak tego nie zrozumiesz. Pozdrawiam wszystkich niepełnosprawnych.

  • 17: Zygmunt z IP: 194.24.244.* (2008-05-20 17:13)

    Czy jeżeli mam I grupę inwalidzką a pracuje na ,,czarno" to jak by się dowiedzieli to mi zabiorą dodatek pielęgnacyjny? Mam orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji? Proszę pomóżcie.

  • 18: NIKT z IP: 83.143.102.* (2008-05-29 19:28)

    jeżeli ktoś skonczył 75 lat otrzymuje 153 zł a jeżeli do tego jest sparalizowany zdany kompletnie na łaske i niełaske innej osoby to to ma być kwota która zapewni mu opiekę Emerytura ma wystarczyc na opłaty leki jedzenie Mam nadzieje że ustawodawców spotka taka własnie starośc Wystarczy że dotknie ich taki koniec to będzie ich kara

  • 19: z poważaniem Maria z IP: 83.26.175.* (2008-06-05 05:39)

    Jestem chora na raka płuci i po operacji serca.Dlaczego dostałam całkowitą niezdolność do pracy(znaczny stopień niepełnosprawności)a zasiłek pielęgnacyjny tylko na dwa lata,Czy uważacie że rak płuc się cofnie i wyzdrowieję-mało prawdopodobne.(całkowita niezdolność do pracy z ZUSu) Mam 61 lat.Czy na taką chorobę jak rak nie miżna przyznać zasiłek pielęgnacyjny do końca życia bo wiadomo że z rakiem płuc nie żyje się g lugo. Proszę to opublikować w gazecie prawnej i dać odpowiedż,na ten temat.

  • 20: Adam z IP: 79.189.60.* (2008-06-11 12:47)

    To jakieś chore w chorym, te przepisy. rozumiem panią bo ja też mam przyznane ne okres dwóch lat przy spastycznym zaniku mięśni. tłumacza to tym że nie mam ukończonego określonego wieku a nie zależy to od rodzaju choroby! mam też pytanie czy jeśli mam zasiłek pielęgnacyjny to czy moge starać się o dodatek pielęgnacyjny? i gdzie należy składać wniosek?

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie