Kiedy przysługuje zasiłek, a kiedy dodatek pielęgnacyjny

autor: Aneta Maj16.04.2008, 03:00

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia przysługujące na podstawie innych ustaw i po spełnieniu ściśle określonych w nich warunków. Inny jest organ ustalający prawo do tych świadczeń i ich płatnik. Uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego nie może otrzymać zasiłku pielęgnacyjnego.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Komentarze (157)

  • Mecenas 19.05.2008r godz.23:46(2008-05-19 23:47) Zgłoś naruszenie 00

    Zasiłki pielęgnacyjne są stanowczo za niskie.PiS obiecywal, że podniesie znacząco zasiłki na obietnicach się skończyło.Pltforma woóle na ten temat nic nie mówi.Kto za te marne 153 zł zgodzi się na opiekę a nawet sporadyczną pomoc.Myślę,że decydenci nie czują tematu ponieważ są zdrowi, i niech tak zostanie.Trzeba widzieć szerzej sprawę ludzi niepełnosprawnych oni się nie upomną są zbyt ambitni. Sprawa wymaga natychmiastowego rozwiązania. Komentarz do Andy trzeba wiedzieć co się pisze jesteś egoistką i nie wiesz co to znaczy być niepelnosprawnym ci ludzie nie chcą aby się ktoś nad nimi litował ale chcą normalnie żyć jak ludzie. Co Ci będę tłumaczył i tak tego nie zrozumiesz. Pozdrawiam wszystkich niepełnosprawnych.

    Odpowiedz
  • Karatan(2008-05-18 00:26) Zgłoś naruszenie 00

    OJ Ci nasi politycy zastanówcie sie Bo nasi społeczeństwo coraz bardziej przestaje wam ufać .Obietnicami wasze nie ruszą nas do głosowania szczelnie niepełnosprawnych .Nie wiem jak Wy ale jak będą następne wybory protest pełna gębą zaprotestować temu że Nam nic nie dają a wręcz zabierają .Ludzie jeśłi na następnych wyborach któraś kaczka dostanie się na prezydenta albo premiera Polska zniknie z mapy !!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Karatan(2008-05-18 00:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem przeciw zabieraniem zasiłków pielęgnacyjnych osobom niepełnosprawnym!!!sama jestem niepełnosprawna bez prawa do renty ponieważ żałosny ZUS w raz sądem orzekli mnie że nie jestem sprawna do pracy a sprawna żeby dostać rentę dostał mi zasiłek jeśli mi go zabiorą to co mam samobójstwo popełnić bo za co mam kupić sobie leki a choruję od dzieciństwa przez lekarzy.I co państwo płaci za kształcenie lekarzy daje im co rusz podwyżki a nam odbierają głupie renty i marne pary złote i zasiłki !!!tak dbacie o takich jak my jesteśmy skrzywdzeni przez lekarzy a oni dostają podwyżki.My nie mamy na chleb a im na kolejne auto dajecie.A ja też płaciłam podatek na ten i kraj a co mam teraz jako osoba niepełnosprawna nic żadnej pomocy ze strony państwa.Państwo daje Tym co mają a Ci co nie mają by im jeszcze zabrała.żyjemy w tym kraju w ubóstwie bo nasi rządzący zamiast dbać o swoje obywatelstwo a szczególnie najbardziej niepełnosprawnych .Do Irlandii nam daleko żeby nas zrobić w Polsce !!!!

    Odpowiedz
  • Ola(2008-05-09 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    do: 2,3,9,11,12 proszę b.proszę zastanowić się na kogo się głosuje, dzisiaj się żalicie? za pózno !!!! NIKT WAM NIE POMOŻE!! i nikt was nie wysłuch, nie zrozumie,afera rozporkowa jest na pierwszych stronach gazet i stron inter.a nie los ludzi pokrzywdzonych.

    Odpowiedz
  • Marzena(2008-05-03 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Zalosne jest to zeby osobom niepelnosprawnym nie zapewnic godziwych warunkow zycia.Mialy byc podwyzki zasilkow pielegnacyjnych w zaleznosci od stopnia niepelnosprawnosci.Ci co zaluja takim ludziom niech sie zastanowia ze i oni tez moga kiedys dolaczyc do tej grupy ludzi wegetujacych.

    Odpowiedz
  • Anna(2008-05-03 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy osoby niepelnosprawne otrzymaja godziwa pomoc zeby mogly normalnie zyc,a nie jak do tej pory w ubostwie.

    Odpowiedz
  • ewa(2008-04-29 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    godzina pracy opiekunki z agencij to 3 zl na godzine ,osoby chore korzystajace z takich agencij ,placa zaleznie od dochodu od 0,40 wzwyz

    Odpowiedz
  • LIDIA(2008-04-28 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    Czy wogule jest przewidziana podwyżka na niepełnosprawne dziecko? Przecież to kpina 153zł,oni wogule sobie nie zdają sobie sprawy jakie to są wydatki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Marek(2008-04-16 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Anda... chora to Ty jesteś... już całkowicie pozbyłaś się swego człowieczeństwa... Przemysl to... bo jeszcze możesz się zmienić!

    Odpowiedz
  • wojtek 1 grupa lezacy.(2008-04-16 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    karol w twoim przyoadku spokojnie mozesz listonoszowi dac kziazke wplat i niech ja wezmie sobie na pamiatke byc spokojny i nie plac bo szkoda twoich pieniedzy przeznacz je na leki powyzsze watpliwosci rozwieje portal prawa osub niepelnosprawnych.pozdrawiam jestem lezacy paraliz po 2 udarach.

    Odpowiedz
  • emeryt(2008-04-16 19:09) Zgłoś naruszenie 00

    Podpowiedż dla andy.
    Jeżeli uważasz że taki dodatek pielęgnacyjny nie należy się, choć osoby te ukończyły 75 lat to przemawia przez Ciebie zawiść i zazdrość. Są to bardzo brzydkie cechy człowieka, powinnaś się takiego rozumowania wstydzić.

    Odpowiedz
  • anda(2008-04-16 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO OSOBA KTORA MA 75 LAT I JEST np. zdrowa i ma wysoka emeryture otrzymuje dodatek z urzedu.To jest chore !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Karol(2008-04-16 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Mam rętę Całkowicie nie zdolny do pracy. Czy mam prawo nie płacić abonamentu telewizyjnego.H

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny 1 gr.(2008-04-16 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    obiecali godne podwyzki dodatkuw pielegnacyjnych w zaleznosci od stopnia niepelnosprawnosci a tu co znowu oszukali niepelnosprawnych do wyboruw juz blisko a wtedy to my wam zaplacimy za to oszustwo glosujac na kogos innego.dbaja tylko o swoje tylki oni tez beda chorzy a wtedy przypomni im sie zlo kture wyrzadzili nam niepelnosprawnym.

    Odpowiedz
  • 163 zł??? Jakaż to szokująca kwota!!!!!!!!!!(2008-04-16 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    A jaką miesięczną usługę pielęgnacyjną można dzisiaj kupić za 163zł ???????????
    Decydenci ustawy muszą koniecznie podać zainteresowanym adresy tak taniej opieki pielęgnacyjnej!!!!
    Za opiekę pielęgnacyjną teraz żądają po 10-15 zł za godzinę! Czyżby więc osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji wymagała tej opieki jedynie przez 10-15 godzin miesięcznie??? Bowiem z rachunku tak właśnie wychodzi!
    I przypadkiem niech mi nikt nie ośmieli się wpierać, że jest jeszcze renta czy emerytura. Bo tej starcza jedynie na życie w ubustwie lub biedzie!!! Dlatego ludzie starzy nie mogą mieć opiekunki. Ich zwyczajnie na to nie stać!! I muszą się męczyć życiem. Nie żyjąc jak człowiek, lecz wegetując jak roślinka! O to postarali się nasi decydenci! Za walkę o kraj i jego odbudowanie na swoich barkach ze zgliszcz wojennych. Pozostał im jeno garb....

    Odpowiedz
  • dziadek(2008-04-16 06:18) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego wysokości tych zasiłków są różne ? Zasiłek - 153,- złote; dodatek - 163,- złote.

    Odpowiedz