Kiedy przysługuje zasiłek, a kiedy dodatek pielęgnacyjny

autor: Aneta Maj16.04.2008, 03:00

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia przysługujące na podstawie innych ustaw i po spełnieniu ściśle określonych w nich warunków. Inny jest organ ustalający prawo do tych świadczeń i ich płatnik. Uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego nie może otrzymać zasiłku pielęgnacyjnego.

reklama


reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • Ola(2008-05-09 08:19) Odpowiedz 00

    do: 2,3,9,11,12 proszę b.proszę zastanowić się na kogo się głosuje, dzisiaj się żalicie? za pózno !!!! NIKT WAM NIE POMOŻE!! i nikt was nie wysłuch, nie zrozumie,afera rozporkowa jest na pierwszych stronach gazet i stron inter.a nie los ludzi pokrzywdzonych.

  • grazyna(2009-02-11 11:22) Odpowiedz 00

    jestem rodzina zastepcza i prawnym opiekunem dla mojej wnuczki dostaje z cpr 1254 zl zabrali polowe zasilku pielegnacyjnego reszte ma wyplacac urzad do spraw rodzinnych twierdza ze nic sie nalezy mojej niepelnosprawnej wnuczce babcia grazyna

  • belinda(2014-05-25 20:51) Odpowiedz 00

    do starego emeryta,.A w takim razie na co ja placilam zus przez cale swoje zicie zawodowe.Bo mi sie wydawalo ze wlasnie w cek\lu zabezpieczenia na starosc i choroby,

  • radziu(2014-06-04 10:31) Odpowiedz 00

    a mnie dydol swedzi place 200 za godzine sa chetne?radziu

  • mmm(2014-11-12 22:53) Odpowiedz 00

    no i nastał 2014 - zasiłek nadal 153, dodatek ponad 200 zł, i co dalej?

  • 163 zł??? Jakaż to szokująca kwota!!!!!!!!!!(2008-04-16 08:36) Odpowiedz 00

    A jaką miesięczną usługę pielęgnacyjną można dzisiaj kupić za 163zł ???????????
    Decydenci ustawy muszą koniecznie podać zainteresowanym adresy tak taniej opieki pielęgnacyjnej!!!!
    Za opiekę pielęgnacyjną teraz żądają po 10-15 zł za godzinę! Czyżby więc osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji wymagała tej opieki jedynie przez 10-15 godzin miesięcznie??? Bowiem z rachunku tak właśnie wychodzi!
    I przypadkiem niech mi nikt nie ośmieli się wpierać, że jest jeszcze renta czy emerytura. Bo tej starcza jedynie na życie w ubustwie lub biedzie!!! Dlatego ludzie starzy nie mogą mieć opiekunki. Ich zwyczajnie na to nie stać!! I muszą się męczyć życiem. Nie żyjąc jak człowiek, lecz wegetując jak roślinka! O to postarali się nasi decydenci! Za walkę o kraj i jego odbudowanie na swoich barkach ze zgliszcz wojennych. Pozostał im jeno garb....

  • henio52(2009-02-25 20:51) Odpowiedz 00

    mam pytanie,czy otrzymujac zasilek pielegnacyjny mozna otrzymac rowniez dodatek pielegnacyjny, dziekuje

  • GINA(2009-02-25 22:16) Odpowiedz 00

    odpowiedź:
    1. dla henia52 - nie można pobierać jednocześnie i zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego, albo jedno, albo drugie,
    2. dla Elżbiety - możesz zlożyć wniosek do ZUS o dodatek pielęgnacyjny, który będzie wypłacany przy emeryturze, jeśli lekarz orzecznik orzeknie całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, wówczas musisz zrezygnować z zasiłku pielęgnacyjnego

  • Barbara(2009-02-05 17:43) Odpowiedz 00

    Co mam zrobić , jestem po leczeniu raka szyjki macicy przeszłam radioterapię ,chemioterapię , brachyterapię-do wewnątrz narządów rodnych, było bardzo ciężko i nadal nie wesoło .Pan dr.orzecznik orzekł niepełnosprawność umiarkowana z niezdolnością do pracy, oprócz tego leczę się na nadciśnienie i nie otrzymałam żadnego dodatku opiekuńczego ani zasiłku opiekuńczego co mam z tym fantem zrobić gdzie się udać . Proszę o poradę prawną.

  • Mariusz(2008-10-14 14:51) Odpowiedz 00

    Jedno wielkie oszustwo rządu.Rewaloryzacja miała być w pażdzzzierniku 2008.Jest ??? - Nie ma !!!.Jak im ufać? nigdy więcej ludzi w rząsdzie z obecnej ekipy !!!

  • BIEDNYPOLAK(2009-02-02 06:47) Odpowiedz 00

    Witam wszystkich!!!
    Mój ojciec ma stwardnienie rozsiane mama tez jest schorowana chciał bym im pomóc ale muszę pracowac ja i moja dziewczyna mamy dójkę dzieci wiec pieniazki sa potrzebne wiec albo jedno albo drugie a ja chciałbym pogodzic obie te sprawy
    i mam pytanie jesli zamieszkal bym z rodzicami i pomagal im moge liczyc na jakas pomoc finansowa z panstwa?Wiadomo rodzicom powinno sie pomoc bez wzgledu na pieniadze ale niestety mam taka sytuacje nie inna .
    Prosze o odpowiedz i POZDRAWIAM WSZYSTKICH

  • Elżbieta(2009-02-08 17:49) Odpowiedz 00

    Mam emeryturę w ZUS a zasiłek pielęgnacyjny wyplaca mi MoPS i kwota tego zasiłku jest mniejsza niż kwota zasiłku w zus dlaczego tak jest. Czy moge ubiegać się o zaiłek w ZUS . Mam orzeczoną niepełnosprawność w stopmiu znacznym na stałe.

  • Stanisław Panczocha Bytów(2009-01-13 15:00) Odpowiedz 00

    Cała ta zabawa z zasiłkami lub dodatkami pielęgnacyjnymi to właściwie fokcja brak jest zróżnicowania co to stopnia niepelnosprawności co powoduje, że osoby całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymują taka sama kwotę jak te, które są w lepszym stanie. Podejście do osób niepełnosprawnych to nie tylko problem zasiłków pielęgnacyjnych ale kompleksowych rozwiązań prawnych, gdyż obecnie często w różnych instytucjach słyszy się ze nie można czegoś załatwić bo takie jest prawo. Pytam więc kto to prawo ustanawia, ktoś nam je przywozi z Paryża, może z Moskwy. Posłowie nic nie robią tylko też mówią, że faktycznie prawo jest złe.Jest je4dnak nadzieja w tym, że może zabrzmi to bardzo negatywnie ale nikt nigdy nie wie co go w życiu spotka, czy sam nie będzie na wózku. Myślę, że jedyne rzowiązanie to ogólny sprzeciw niepelnosprawnych i ich rodzin, czas wprowadzić przyjazne przepisy ale nie tylko "gadac". Wiem co mówię, bo jestem ojcem dorołego niemowlaka .

  • BIEDNYPOLAK(2009-02-02 06:52) Odpowiedz 00

    a jesli chodzi o te opiekunki z agencji to ciekaw jestem czy juz ktos korzystal z takiej opieki jesli tak to pewnie wie jaka milutka to jest obsluga
    "jaka placa taka praca"

  • BOBO(2008-11-06 11:30) Odpowiedz 00

    Czy oriętuje się ktoś z Was w sprawie spłaty zasiłku pielęgnacyjnego. Nie wiedziałem - nie interesowałem się tym, że mogę go otrzymać. Dzięki za podpowiedź.

  • Aleks(2009-02-01 19:25) Odpowiedz 00

    Mam pytanie kto pobiera dodatek pielęgnacyjny opiekun czy chory?

  • Karatan(2008-05-18 00:15) Odpowiedz 00

    Jestem przeciw zabieraniem zasiłków pielęgnacyjnych osobom niepełnosprawnym!!!sama jestem niepełnosprawna bez prawa do renty ponieważ żałosny ZUS w raz sądem orzekli mnie że nie jestem sprawna do pracy a sprawna żeby dostać rentę dostał mi zasiłek jeśli mi go zabiorą to co mam samobójstwo popełnić bo za co mam kupić sobie leki a choruję od dzieciństwa przez lekarzy.I co państwo płaci za kształcenie lekarzy daje im co rusz podwyżki a nam odbierają głupie renty i marne pary złote i zasiłki !!!tak dbacie o takich jak my jesteśmy skrzywdzeni przez lekarzy a oni dostają podwyżki.My nie mamy na chleb a im na kolejne auto dajecie.A ja też płaciłam podatek na ten i kraj a co mam teraz jako osoba niepełnosprawna nic żadnej pomocy ze strony państwa.Państwo daje Tym co mają a Ci co nie mają by im jeszcze zabrała.żyjemy w tym kraju w ubóstwie bo nasi rządzący zamiast dbać o swoje obywatelstwo a szczególnie najbardziej niepełnosprawnych .Do Irlandii nam daleko żeby nas zrobić w Polsce !!!!

  • Marzena(2008-05-03 19:04) Odpowiedz 00

    Zalosne jest to zeby osobom niepelnosprawnym nie zapewnic godziwych warunkow zycia.Mialy byc podwyzki zasilkow pielegnacyjnych w zaleznosci od stopnia niepelnosprawnosci.Ci co zaluja takim ludziom niech sie zastanowia ze i oni tez moga kiedys dolaczyc do tej grupy ludzi wegetujacych.

  • czarna(2009-10-29 15:28) Odpowiedz 00

    Moja córeczka ma 2 latka i waży 30 kg.jeszcze nie wiadomo z czego wynika jej waga,robione są ciągle nowe badania.Ponadto ciągle choruje ,jak nie płuca to oskrzela.Wtakiej sytuacji nie moge podjąc pracy a mam jeszcze dwoje dzieci dzięki Bogu zdrowe.Złożyłam wniosek,jutro mam komisje.Może ktoś się orientuje w takich sytuacjach,czy zostanie mi przyznany ten zasiłek?Mam cichutką nadzieje że tak