Pracodawcy chcą, aby pomoc na zatrudnianie osób niepełnosprawnych obejmowała także koszty administracyjne i związane z dokumentacją pracowniczą.
Od 2009 roku w Polsce będzie obowiązywał nowy system pomocy za zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Każdy pracodawca otrzyma maksymalnie 75 proc. kosztów zatrudnienia takiej osoby. Firmy nie będą już składać odrębnych wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń i refundację składek do ZUS. Tak wynika z projektu nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, które od przyszłego roku zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie KE nr 2204. Rząd już przygotowuje się do wprowadzenia nowych rozwiązań w życie.
Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych domagają się, aby publiczna pomoc obejmowała wszystkie koszty zatrudnienia tych osób, a nie tylko płace i składki ZUS. Dlatego w ramach konsultacji społecznych Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) skierowała do KE własne propozycję. Chce, aby firmy miały możliwość ubiegania się o zwrot kosztów administracyjnych związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych i wynikających z obowiązkowego przechowywania dokumentacji pracowniczej.
- Byłaby to dla firm dodatkowa zachęta do zatrudniania niepełnosprawnych - mówi Jan Zając, prezes POPON.
Organizacja chce także, aby status zakładu pracy chronionej mogło otrzymać przedsiębiorstwo, którego co najmniej 40 proc. pracowników posiada orzeczenie o niepełnosprawności, a nie 50 proc., jak ustaliła w projekcie Komisja.