statystyki

Szkolenie wstępne w dziedzinie bhp obowiązuje wszystkich pracowników zakładu

autor: Edmund Guzowski17.03.2009, 12:15; Aktualizacja: 17.03.2009, 12:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoba, którą pracodawca zamierza zatrudnić na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, powinna również odbyć wstępne szkolenie bhp.

Podanie do publicznej wiadomości informacji o naborze na określone stanowisko pracy ma na celu dokonanie wyboru spośród kandydatów osoby o najlepszym przygotowaniu do wykonywania danej pracy. Jest sprawą oczywistą, że osoba ta powinna posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności do wykonywania własnych zadań zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, i co należy podkreślić, na nowym dla niej stanowisku pracy w nowym zakładzie pracy.

Procedurę przeprowadzania szkolenia wstępnego bhp (zasady, cele, zakresy tematyczne, osoby uprawnione do ich przeprowadzania) określa rozporządzenie mnistra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). Obowiązek uczestniczenia w takim szkoleniu dotyczy wszystkich podejmujących pracę. Nieliczne zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w szkoleniu dotyczą wyłącznie szkoleń okresowych (par. 15 ust. 5 rozporządzenia).

W ramach instruktażu ogólnego bhp nowy pracownik służby bhp powinien być zapoznany w szczególności z przepisami i zasadami bhp obowiązującymi w danym zakładzie pracy ze względu na specyfikę jego działalności. Ma to na celu uzupełnienie jego dotychczasowej wiedzy ogólnej w tym zakresie.

Szczególne znaczenie ma również przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego bhp takiego pracownika ze względu na szeroki zakres jego przyszłych obowiązków. Zakres działania służby bhp (dotyczy to także pracowników, którym pracodawca powierza wykonywanie zadań służby bhp oraz specjalistów spoza zakładu pracy) określa par. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704 z późn. zm.). Nawet pobieżne zapoznanie się z przyszłymi obowiązkami pracowników służby bhp pozwala zrozumieć, jak ważne i trudne zadanie ma osoba przeprowadzająca szkolenie stanowiskowe bhp przyszłego pracownika służby bhp. Aby należycie pełnić funkcję kontrolną i doradczą wobec pracodawcy, musi poznać całokształt warunków pracy na poszczególnych stanowiskach pracy w tym zakładzie. Na tej podstawie będzie mogła dokonać oceny stopnia zgodności tych warunków z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa i móc ewentualnie przedstawić pracodawcy wnioski zmierzające do pełnego dostosowania tych warunków do przepisów prawa.

Każdy przypadek stwierdzenia nieprawidłowości przez organy kontroli zewnętrznej stanowi negatywne świadectwo działania tych służb. W wielu przypadkach jest to skutkiem niedostatecznej wiedzy pracowników służby bhp na temat obowiązujących przepisów prawa lub warunków pracy na konkretnych stanowiskach pracy.

Dlatego też zgodnie z par. 10, ust. 2 oraz par. 11 ust. 5 rozporządzenia szkolenie to przeprowadza osobiście pracodawca. Jest to jego obowiązek niezależnie od przyjętej procedury przyjmowania do pracy nowego pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP
Tagi:ZOZ, bhp

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

 • 1: kasia z IP: 79.184.134.* (2011-11-16 14:02)

  Czy pracownik powiniem przejść szkolenie wstępne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy drugi raz jeżeli awansowa -zmienił swoje stanowisko pracy ???.

 • 2: Uczony! z IP: 95.49.37.* (2010-01-06 19:08)

  Panie Niedouczony!
  A jednak PIP nie prowadzi takich ewidencji. Po co mieliby zaprzątac sobie głowy nowym kłopotem? I tak muszą dużo czasu poświęcać na to, by nie widzieć przekrętów w tych sprawach.

 • 3: Niedouczony z IP: 83.28.58.* (2009-10-20 15:03)

  Nie wyobrażam sobie, by PIP nie prowadziło ewidencji specjalistów ds. bhp.

 • 4: Prawnik IV z IP: 83.28.76.* (2009-09-06 20:09)

  Uważam, że PIP powinna posiadać ewidencję specjalistów ds bhp podobie jak WOMP posiadają ewidencję lekarzy uprawnionych do badań profilaktycznych.
  Ponadto również ewidencję placówek prowadzących szkolenia okresowe bhp.

 • 5: Gość z IP: 83.28.78.* (2009-08-18 22:14)

  A może "behapowiec" czyli specjalista spoza zakładu pracy, przychodząc do danego zakładu już wszystko wie? Przecież on jest angażowany tylko po to, by papierki się zgadzały, no wiecie, w razie kontroli. To po co mu szkolenie wstępne robić?

 • 6: Prawnik III z IP: 83.28.62.* (2009-05-01 20:14)

  Nowy specjalista spoza zakładu pracy powinien być zapoznany z dotychczasową realizacją zadań służby BHP okreslonych z rozporządzeniu Rady Ministrów przez osobę, która dotychczas wykonywała te zadania

 • 7: Prawnik II z IP: 83.28.62.* (2009-05-01 20:05)

  Może zrozumieją pracodawcy, którzy powierzają wykonywanie zadań służby BHP specjalistom spoza zakładu pracy ramach umowy cywilnoprawnej, że specjaliści ci powinny być zapoznani z uwzględnieniem specyficznych warunków pracy z zasadami organizacji pracy w tym zakładzie oraz zasadami ochrony przeciwpożarowej.

 • 8: Prawnik z IP: 83.23.107.* (2009-04-24 07:41)

  Śmieszne i żałosne są próby ośmieszania autorów popularyzujących treści obowiązujących przepisów prawa.

 • 9: XY z IP: 83.28.78.* (2009-04-23 21:41)

  Panie P.K. Skąd Pan wie, że poprzedni pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby bhp specjaliście spoza zakładu pracy? Skąd Pan wie, że właściciel firmy nie będąc jeszcze pracodawcą, ukończył szkolenie okresowe bhp przeznaczone dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp?
  Mam nadzieję,że wpływ na zmiany przepisów prawa nie będą miały osoby, które podczas czytania przepisów poddają się własnym wyobrażeniom i marzeniom.

 • 10: P.K. z IP: 83.6.82.* (2009-04-23 16:01)

  Panie XY przepis jest do zmiany. Poprzedni pracodawca powierzył w tej i każdej innej zatrudniającej do 100 pracowników wykonywanie obowiązków bhp specjaliście z zewnątrz, a konkretnie firmie X. I firma wykonywała wszystkie obowiązki łącznie ze instruktażem ogólnym w ramach szkolenia wstępnego.
  Pracodawca jest zarazem właścicielem i dobrze zna swoją firmę teraz ma podać się szkoleniu specjaliście z zewnątrz. To naprawdę trudno zrozumieć i można porównać do stwierdzenia jak jajko może być mądrzejsze od kury . Dobrze,że rozumie to autor tego artykułu i XY.