statystyki

Kaprala nie zatrudnię czyli nie każdy chętny może zostać żołnierzem

14.03.2009, 03:00; Aktualizacja: 15.03.2009, 07:45
 • Wyślij
 • Drukuj

To, że nie wszyscy chętni mogą dostać się do armii, wynika z ograniczeń w masowych przyjęciach. Powód? Budżet.

reklamareklama


Mężczyzna, lat 23. Kategoria zdrowia – A. Niekarany. Jeszcze przed obroną pracy magisterskiej, jednak już po przeszkoleniu wojskowym w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Specjalność – przeciwlotnicza ogólna. Od roku bezskutecznie poszukuje pracy. Historia jakich wiele…

Krótka historia o…

Rybiński nie szuka pracy w wojsku dlatego, że nie ma innego pomysłu na życie. Wręcz przeciwnie, od czterech lat ma dobrą pracę. Nie chce być żołnierzem dla pieniędzy. Po prostu ciągnie go do wojska. W marcu zeszłego roku, jeszcze przed odbyciem przeszkolenia wojskowego, zapytał o pracę w 3 Pułku Przeciwlotniczym w Koszalinie. Poprosili, żeby przyszedł, jak będzie już kapralem.

„Skończyłem więc przeszkolenie i poszedłem zapytać, czy jest dla mnie posada. Powiedziano mi, że teraz nie ma, ale mam dowiedzieć się za miesiąc. Akurat w tej jednostce jestem na bieżąco, jeśli chodzi o wolne stanowiska. Wiem, że na razie formalnie ich nie ma, więc nie mam do nikogo żalu”, mówi Tomasz Rybiński. Kolejne etapy poszukiwań to bezowocne wizyty w lokalnych WKU.

Zrezygnowany Rybiński postanowił poszerzyć krąg poszukiwań. Pojechał do innych miejscowości, jednostek, komend uzupełnień. Trafił do eskadry lotniczej w Darłowie, gdzie komandor porucznik Paweł Smereka udzielił mu rzeczowych informacji. „To była tak naprawdę jedyna osoba, która powiedziała mi w ogóle coś konkretnego. Porucznik poinformował mnie, że w jednostce są wolne stanowiska, ale, niestety, przewidziane dla innych specjalności”. Rybiński szukał zatem dalej. Gdy zadzwonił do 2 Bazy Lotniczej, powiedziano mu, że mają wolne stanowisko. „Wziąłem więc urlop i z samego rana, pełen nadziei pojechałem do Bydgoszczy. Na miejscu okazało się, że żadnej pracy nie ma i ktoś, kto mnie wcześniej o niej poinformował, po prostu się pomylił”.

Rybiński w sprawie pracy dzwonił jeszcze do Mirosławca, Świdwina, Gdyni, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Słupska, Szczecina i wielu innych miast. Odpowiedź zawsze była ta sama: brak posad dla podoficerów, wakaty zarezerwowane są dla absolwentów szkół podoficerskich. „Nie mam pretensji, że nie ma dla mnie pracy, tylko po co ta cała kampania promocyjna wojska? Myślę, że w ciągu niemalże roku wy-korzystałem wszystkie dostępne środki do zdobycia zawodu żołnierza – w WKU nic nie wiedzą, a w jednostkach jak oferty się pojawiają, tak w ciągu godziny znikają. Próbowałem szukać jakiegoś kontaktu do kogoś, kto pracuje lub pracował w wojsku. Bez skutku. Ostatnio znowu obdzwoniłem kilka jednostek i okazało się, że w niektórych przyjęcia są na razie zawieszone. Powoli tracę nadzieję. Jestem zdesperowany, dlatego za pośrednictwem «Polski Zbrojnej» chciałbym ogłosić, że szukam pracy. Podobnie jak całe wojsko, chcę zareklamować sam siebie”.

Wolimy swoich?

Do korpusu podoficerskiego może być powołany żołnierz pełniący czynną służbę wojskową, po ukończeniu szkoły podoficerskiej oraz żołnierz rezerwy, który ma stopień wojskowy podoficera. Wymagania to ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo, świadectwo dojrzałości, niekaralność oraz zdolność fizyczna i psychiczna do zawodowej służby wojskowej. Jednostki wojskowe uzupełniają stanowiska żołnierzami rezerwy mającymi odpowiednie wyszkolenie wojskowe (specjalność wojskową). Każdy zatem kapral rezerwy może ubiegać się o stanowisko, na którym wymagana jest jego specjalność.

Przypadek Rybińskiego pokazuje jednak, że na kaprali rezerwy nie ma w wojsku wielkiego zapotrzebowania. Dlaczego? Niektórzy dowódcy nieoficjalnie przyznają, że preferują absolwentów szkół podoficerskich: „Sześciotygodniowe szkolenie w trakcie studiów nijak się ma do tego, czego uczą się w szkole przyszli podoficerowie”. Dlatego po ukończeniu szkoły każdy kapral ma zapewnione stanowisko w którejś z jednostek wojskowych, a ci po przeszkoleniu sami muszą szukać sobie pracy.

By nie być gołosłownym, wystarczy zajrzeć na stronę internetową Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, gdzie jest mnóstwo ogłoszeń o poszukiwaniu pracy przez kaprali rezerwy. Wiele jednostek wojskowych ma jasne kryteria i na etaty podoficerów wybiera swoich żołnierzy. Na stronie internetowej 6 Brygady Desantowo-Szturmowej w artykule opisującym, jak zostać podoficerem, można przeczytać: „Biorąc pod uwagę specyfikę służby, w tym wymagania zdrowotne oraz sprawność fizyczną kandydatów, jak również przeznaczenie brygady, główny nacisk na pozyskanie kandydatów do służby w korpusie podoficerskim skierowano w stronę szeregowych zawodowych, którzy obecnie pełnią służbę w strukturach brygady. To oni stanowią jedyny pożądany w brygadzie zasób osobowy, który zapewni zdobycie odpowiednio przygotowanych, wyszkolonych i sprawdzonych w warunkach poligonowych oraz podczas misji bojowych kandydatów do służby w korpusie podoficerskim”.

Robert Trojanowski, kolejny kapral rezerwy bez pracy, potwierdza, że dowódcy wolą swoich: „Szukam pracy już jakiś czas. Wiem, że niektóre jednostki mają sporo wakatów podoficerskich, jednak trzymają je dla swoich, najlepszych i sprawdzonych już żołnierzy. Nam, kapralom rezerwy, nawet nikt nie da szansy pokazać, jacy jesteśmy, tylko mydli nam się oczy i mówi, że nie ma wolnych stanowisk”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Własne

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 22

 • 1: Kapral z IP: 83.24.133.* (2009-03-15 11:48)

  Redaktorek pisze na prochach. Popedzimy mu kota!

 • 2: obiektywny z IP: 195.62.65.* (2009-04-05 23:07)

  Śmieszna ta jak to nazwali - PROFESJONALIZACJA ! Dla każdego zdrowego psychicznie i fizycznie ochotnika powinno się znalezc miejsce w wojsku tak jak w LC czy US Army.Ale nepotyzm,kumoterstwo jest w tym kraju wszędzie-nawet w WP i nigdy tego nie zmieni !

 • 3: Pies z IP: 83.26.106.* (2009-04-27 13:31)

  Tak, tak, nepotyzm to w woju podstawa, ale nie ma co się dziwić skoro tak dobrze tam płacą. Wystarczy porównać zarobki żołnierza i policjanta. Pierwsza pensja: różnica około 500 zł. no korzyść wojska. Inny przykład? Proszę bardzo. Nowy w firmie Kapral dostaje 2400 netto - policjant ze stażem pracy 10 lat (kryminalny) 2300. Kto naraża siebie i sobie bliskich bardziej, żołnierz czy policjant?

 • 4: kapralka z IP: 188.33.65.* (2009-07-28 14:31)

  Profesjonalizacja.Minister niewie o czym mówi wogóle.Gratuluję inteligencji.
  W cywilizowanych krajach jest tak, że specjalista po studiach o atrakcyjnym dla wojska kierunku jest bardziej ceniony niż amator po szkole wojskowej zaadaptowany do specjalności.Panie Ministrze do słownika!
  PS Kryzys się skończy to ludzie przejrzą na oczy i będzie Pan musiał sam zostać w swoich profesjonalnych koszarach.Powodzenia-na służbę zdrowia proszę nieliczyć-bo jej niema!!!

 • 5: psiko z IP: 89.174.123.* (2009-09-05 22:39)

  zgadzam się z powyższymi opiniami,biorą oszołomów po średniaku,a o przeszkolonych podoficerach zapominają.Takiego burdelu to nawet u ruskich nie ma.pozdrawim wszysykich podoficerów

 • 6: psiko z IP: 89.174.123.* (2009-09-05 23:00)

  od trzech lat szukam pracy w armii,ale moim problemem jest fakt ,że mam stpień starszego kaprala,lepiej nabrać oszołomów po średniaku i ich szkolić jak przeszkoloną kadre podoficerską przywrócić do służby.Więc panowie i panie czy warto było iść do woja na podoficerke?ryć ryjem po krzakach żeby zdobyć te dwie belki na szkółce?NIE WARTO !!!bo minister obrony narodowej ma nas podoficerów WE D.PIE!!!stawia na profesjonalistów,co wojsko znają z filmów

 • 7: Buru z IP: 213.238.122.* (2009-10-13 17:42)

  Tak najlepiej przyjąc po przeszkoleniach kaprali rezerwy a st .szer po misjach i doświadczonych nie po przeszkoleniach tylko po wojnie podziękowac po 12 latach GRATULUJE!!!

 • 8: ha z IP: 88.199.86.* (2009-12-10 01:29)

  banda złodziei i tyle w dupe niech sobie wsadza swoich pupili bo tylko oni maja szanse tak naprawde dostac się do wojska a my z rezerwy to już dno

 • 9: a a kapral ? z IP: 88.199.86.* (2010-01-16 20:54)

  mam kaprala i zgadzam się z tymi opiniami obdzwoniłem pół Polski ale bez skutku nie ma dla nas miejsca " ****** Rząd"

 • 10: psiko z IP: 94.42.22.* (2010-03-03 21:21)

  Panie,Panowie podoficerowie jest burdel w naszym jakby nie było pięknym kraju,bo piękne mamy krajobrazy,barwy flagi narodowej,a godło to najpiękniejsze na świecie,ale takiego syfu jak w rządzie(w MON-ie też)to chyba nigdzie takiego pięknego nie ma.pozdrwiam

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama