Zasiłek chorobowy w Irlandii może otrzymać osoba poniżej 66. roku życia, która odpowiednio długo opłaca składki na ubezpieczenie społeczne.
Żeby otrzymać zasiłek chorobowy (Illness Benefit), trzeba opłacać składki na ubezpieczenie społeczne PRSI (Pay-Related Social Insurance) przez co najmniej 104 tygodnie od rozpoczęcia pracy. Osoba ubiegająca się o świadczenie powinna też opłacać lub mieć kredytowane składki na to ubezpieczenie przez 39 tygodni we właściwym roku podatkowym (składki muszą być opłacane przez co najmniej 13 tygodni) albo opłacać składki przez 26 tygodni w stosownym roku podatkowym i posiadać opłacone składki PRSI za 26 tygodni w roku poprzedzającym właściwy rok podatkowy.
W przypadku gdy pracownik nie posiada w wymaganym okresie 13 opłaconych składek, uwzględniony może być również pełny rok podatkowy zakończony dwa lata wcześniej, poprzedni pełny rok podatkowy albo też aktualny rok podatkowy. Właściwy rok podatkowy to pełny rok podatkowy zakończony na dwa lata przed datą składania wniosku o przyznanie świadczenia, np. dla wniosków o przyznanie świadczenia składanych w roku 2009 właściwym rokiem podatkowym jest rok 2007.

Czas trwania świadczenia

Do pobierania zasiłku chorobowego przez cały okres niezdolności do pracy kwalifikuje się pracownik, który ma opłacone składki na ubezpieczenie społeczne PRSI za 260 tygodni od dnia rozpoczęcia pracy i nie ukończył 66 roku życia. Od stycznia 2009 r. można otrzymywać zasiłek chorobowy przez maksymalny okres dwóch lat, jeżeli posiada się 260 lub więcej opłaconych składek PRSI. Zmiana ta nie dotyczy pracownika, któremu przyznano zasiłek chorobowy przed tą datą.
Pracownik, który opłacił od 104 do 259 składek PRSI, może być uprawniony do otrzymywania zasiłku chorobowego przez okres nieprzekraczający 52 tygodni. Po tym czasie można ponownie ubiegać się o zasiłek, jeżeli opłaconych będzie dodatkowych 13 składek PRSI (lub mniejszą liczbę, jeżeli suma składek będzie nie większa niż 260).



Płatny urlop zdrowotny

Zasiłek chorobowy można otrzymywać, jeśli pracownik nie ma ustalonych uprawnień do płatnego urlopu zdrowotnego. Aby zakwalifikować się do otrzymywania tego świadczenia, należy opłacać odpowiednią ilość składek na ubezpieczenie społeczne PRSI. Osoba, która nie spełnia tego wymogu, powinna skontaktować się z urzędnikiem opieki społecznej w lokalnym ośrodku zdrowia (Local Health Office). Urzędnik pomoże w ocenie sytuacji i może przyznać zapomogę socjalną dla osób o niskich dochodach (Supplementary Welfare Allowance).
W czasie trwania płatnego urlopu zdrowotnego pracodawca będzie zapewne wymagał przepisania na siebie prawa do otrzymywania zasiłku chorobowego z ministerstwa spraw społecznych i rodzinnych na cały okres trwania tego pierwszego świadczenia. Kiedy kończy się płatny urlop zdrowotny, pracodawca nie powinien już pobierać zasiłku chorobowego. Jeżeli osoba ubiegająca się o zasiłek chorobowy uzna, że niesłusznie odmówiono jej tego świadczenia, może odwołać się od tej decyzji.

Zapomoga dla szukających pracy

Pracownik, który otrzymuje długoterminową (przez 15 miesięcy) zapomogę dla osób poszukujących pracy (Jobseeker's Allowance) w pełnej wysokości, w przypadku choroby uprawniony jest do otrzymywania zasiłku chorobowego w maksymalnej wysokości. Aby otrzymać zasiłek, należy mieć opłacone co najmniej 260 składek ubezpieczenia społecznego PRSI oraz co najmniej 39 składek zakredytowanych we właściwym roku podatkowym. Nie ma przy tym wymogu opłacenia 13 ostatnich składek ubezpieczenia. W tym przypadku do otrzymywania zasiłku chorobowego przez cały okres niezdolności do pracy kwalifikuje się osoba, która nie skończyła 66 lat.

Jakie formalności

O zasiłek chorobowy należy ubiegać się w ciągu siedmiu dni od zachorowania. Świadczenie nie jest wypłacane za pierwsze trzy dni choroby. Odpowiedni formularz potrzebny do ubiegania się o zasiłek można uzyskać od lekarza rodzinnego lub w szpitalu. Wniosek nie jest dostępny w formie elektronicznej. Można też skontaktować się z lokalnym urzędem ds. pomocy społecznej lub telefonicznie pod numerem: (01) 679 7777. Zasiłek chorobowy wypłacany jest beneficjentowi bezpośrednio, bez potrącania zaliczki na podatek dochodowy.
PRZYDATNY ADRES