Pracownik ma wyjątkowo prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy jedynie biernie oczekiwał na wezwanie pracodawcy.

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli był on gotów do wykonywania pracy, lecz okazało się to niemożliwe z przyczyn dotyczących pracodawcy.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że za gotowość do pracy w rozumieniu art. 81 par. 1 k.p. należy uznać sytuację, gdy pracownik był zdolny do wykonywania pracy w czasie i miejscu określonym w umowie i pozostawał zgodnie z art. 128 par. 1 k.p. do dyspozycji pracodawcy.
Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, gdy oczekuje na możliwość podjęcia pracy na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, ewentualnie w miejscu wskazanym przez siebie i podanym pracodawcy do wiadomości.
Cechami charakterystycznymi gotowości pracownika do wykonywania pracy są: zamiar wykonywania pracy, faktyczna zdolność do jej świadczenia, uzewnętrznienie gotowości oraz pozostawanie w dyspozycji pracodawcy.
Natomiast bierne oczekiwanie na wezwanie pracodawcy do świadczenia pracy nie uzasadnia prawa do wynagrodzenia przewidzianego w art. 81 k.p. (por. wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2006 r., I PK 110/06, M. P. Pr. 2007/1/43).
W innym wyroku Sąd Najwyższy podkreślił, że oczekiwanie pracownika na wezwanie go przez pracodawcę do wykonywania pracy nie oznacza gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 par. 1 k.p., jeżeli takiego zachowania pracownika nie usprawiedliwiają okoliczności sprawy (wyrok z 14 maja 1999 r., I PKN 60/99, OSNP 2000/15/577).
PRZYKŁAD:
ŻĄDANIE ZAPŁATY WYNAGRODZENIA
Artur W. dowiedział się, że 5 lipca 2007 r. jego zakład pracy z powodu problemów finansowych będzie zamknięty. Tego dnia nie pojechał do pracy i nie kontaktował się ze spółką przez trzy tygodnie. Po tym czasie zadzwonił pracodawca, grożąc, że jeśli nie stawi się do pracy, zostanie z niej zwolniony. Artur W. przyszedł do pracy, a na koniec miesiąca zażądał wynagrodzenia za okres nieobecności. Gdy spółka odmówiła, wystąpił z pozwem. Sąd oddalił powództwo, gdyż wynagrodzenie przysługuje tylko w razie gotowości pracownika do wykonywania pracy, który doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Natomiast Artur W. nie był w gotowości, gdyż nie pozostawał w dyspozycji spółki - jedynie biernie czekał na wezwanie do pracy.
RYSZARD SADLIK
Podstawa prawna
■ Art. 81 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).