statystyki

Raport GP: jakie prawa ma zwalniany pracownik

autor: Paweł Jakubczak, Łukasz Guza, Beata Lisowska12.03.2009, 03:00

Wskaźnik bezrobocia wzrósł w lutym do 10,9 proc. - podał wczoraj resort pracy. Osoby tracące pracę mogą od decyzji pracodawcy odwołać się do sądu. Bezrobotni mają prawo do zasiłku i szkoleń, mogą też założyć własną firmę.

Reklama


Reklama


W lutym przybyło ponad 84 tys. osób bezrobotnych. Obecnie w urzędach pracy jest zarejestrowanych 1,72 mln osób. Osoby tracące pracę mają wiele praw. Najpierw ich pracodawca musi w uzasadniony i poprawny sposób wypowiedzieć im umowę o pracę. Jeśli tego nie zrobi, mogą zaskarżyć taką decyzję do sądu. Firma powinna też w odpowiedni sposób rozliczyć się ze zwalnianym pracownikiem. Ten może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny i będzie mu zazwyczaj przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych. Może też po spełnieniu określonych warunków przejść na emeryturę lub skorzystać z renty.

Wypowiedzenie umowy tylko na piśmie

Zwykłym sposobem zwolnienia pracownika jest wypowiedzenie mu umowy o pracę, tj. złożenie oświadczenia przez pracodawcę o rozwiązaniu umowy z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Takie oświadczenie, jak też o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, powinno zostać złożone na piśmie i podpisane przez pracodawcę. Jeżeli zwalniany pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony, pracodawca powinien wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

- Wypowiedzenie musi zostać złożone drugiej stronie, aby mogła ona zapoznać się z jego treścią - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

W oświadczeniu pracodawcy powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Terminy wypowiedzenia wyrażone w miesiącach kończą się w ostatnim dniu miesiąca, a wyrażone w tygodniach, w sobotę. W przypadku gdy okres wypowiedzenia trwa miesiąc, a pracodawca złoży pracownikowi wypowiedzenie 1 marca, umowa rozwiąże się dopiero 31 kwietnia.

Okres wypowiedzenia umowy może też być krótszy,+ niż wynika to z kodeksu pracy (patrz infografika). Już po złożeniu wypowiedzenia pracodawca i pracownik mogą zawrzeć porozumienie i ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Jeżeli jednak pracodawca jednostronnie zastosował krótszy okres wypowiedzenia (a nie jest to uzasadnione przyczyną niedotyczącą pracowników), to umowa rozwiązuje się i tak z upływem okresu, jaki wynika z przepisów k.p., a pracownikowi przysługuje wynagrodzenia aż do momentu jej rozwiązania.

- W okresie wypowiedzenia pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u niego w roku ustania stosunku pracy - mówi Rafał Kotys, prawnik z firmy Tomaszewski i Kotys-Doradztwo Prawne.

Pracownik musi wykorzystać go we wskazanym przez firmę terminie. Ponadto pracodawca może w okresie wypowiedzenia zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, ale z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Dyscyplinarka musi być uzasadniona

W dobie kryzysu zagrożone upadłością firmy, chcąc jak najszybciej rozstać się z pracownikami, mogą częściej zwalniać ich bez wypowiedzenia, czyli w trybie dyscyplinarnym.

- Przyczyny rozwiązania umowy muszą być konkretne i należycie udokumentowane. Niewystarczające może się okazać uzasadnienie rozwiązania umowy wyłącznie z powodu np. niewłaściwego zachowania pracownika - mówi Magdalena Cieślińska-Dopierała z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło & Topolewski.

Pracownicy powinni więc starać się nie dostarczać powodów takiego zwolnienia. Muszą więc m.in. starannie przestrzegać zasad powiadamiania pracodawców o nieobecności w pracy (np. zawsze składać wnioski urlopowe na piśmie), szczegółowo przestrzegać obowiązującego ich czasu pracy, właściwie korzystać z materiałów i urządzeń służbowych, nie odmawiać wykonania zgodnych z prawem poleceń, zgodnie z prawem korzystać ze zwolnień lekarskich, nie naruszać zasad bhp, informować pracodawcę o zdarzeniach, które mogą powodować szkodę pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • miśka(2009-03-12 08:22) Odpowiedz 00

  o ile mi wiadomo kwiecień ma 30 dni

 • Samanta(2009-03-12 10:38) Odpowiedz 00

  A, na co mogą liczyć osoby , które straciły pracę w tym roku, mając 33 lata pracy w tym 31 składkowych i w tym roku ukończyły 55 lat /kobiety/?

 • mańka(2009-03-12 13:12) Odpowiedz 00

  1) no ale jeśli pracodawca złożył wypowiedzenie 1 marca, to za koniec miesiąca powinno się uważać dzień 31 marca. czemu podano koniec kwietnia?
  2) a kiedy upływa okres wypowiedzenia w momencie, gdy wypowiedzenie wyrażone w miesiącach zostaje zawarte w środku lub pod koniec danego miesiąca [np. 20 lub 30 marca]? bierze się wtedy pod uwagę jako zakończenie okresu wypowiedzenia koniec marca, czy koniec kwietnia?

 • mańka(2009-03-13 09:34) Odpowiedz 00

  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

 • ciukan@gmail.com(2009-03-12 20:12) Odpowiedz 00

  Do 3 : wyraźny przepis ustawowy (art 30 par2 zn1) określa, kiedy kończy się termin wypowiedzenia ustalony w miesiącach. Jest to ostatni dzień miesiąca. Skoro wypowiedzenie musi wynosić miesiąc, to nie można terminu wypowiedzenia ustalić w tym samym miesiącu, bo co najmniej jeden musi upłynąć. Zatem następny miesiąc - ostatni jego dzień. Nie ma znaczenia, czy wypowiedzenie będzie złożone 1, 20 czy 30 marca, termin określony w miesiącach kończy się w tym samym dniu. (tu koniec kwietnia)

 • Osoby z 40 letnim stażem pracy żądają sprawiedliwości(2009-03-14 15:24) Odpowiedz 00

  A co jest do zaproponowania osobie zwalnianej z pracy urodzonemu 1 stycznia 1949 roku posiadającemu 40 lat pracy zawodowej . Wiadomo ze nigdy już nie otrzyma żadnej oferty pracy, na emeryturę za młody do roboty za stary z czego więc ma żyć. Jest to wielki skandal który jest nawet przemilczany przez media

 • Rocznik 1949(2009-03-16 10:36) Odpowiedz 00

  Do nr 6. Absolutnie prawda. U mnie taka sam sytuacja. Firma upadła, pracownicy zwolnieni a kto teraz zatrudni w tym wieku. Chcemy jeszcze pracować lub powinno być jakieś wsparcie dla takich osób.
  Rząd i Zus udają że nas niema.

 • sipac69(2009-03-17 08:20) Odpowiedz 00

  przeczytaj wcześniej umieszczony artykuł a zrozumiesz jakie mają prawa pracownicy i jak łatwo jest je obejśś komuś kto ma pieniądze

 • Zosia(2009-03-19 17:57) Odpowiedz 00

  mam sprawe przepracowalam 38 lat mam 54 lata pracodawca- zwolnienia grupowe czy moge starac o zasilek przed emerytalny. dziekuje prosze o odpowiez.

 • LIDKA(2009-03-30 17:49) Odpowiedz 00

  RATUNKU KTO WIE CZY JEŻELI KOŃCZĘ WIEK WCZASIE WYPOWIEDZENIA A MAM STAŻ UPRAWNIAJĄCY DO ŚWIADCZENIA PRZEDEMERYTALNEGO TO BĘDĘ MOGŁA SIĘ UBIEGAĆ O TO ŚWIADCZENIE. KTO WIE PROSZĘ O ODPOWIEDZ.

 • ekaton(2009-11-15 17:51) Odpowiedz 00

  Kto może zwolnić pracowników, tj. dac im wypowiedzenia i świadectwa pracy, jeśli w firmie (spółka z o.o.) zarząd podał sie do dymisji i nie można powołać nowego z powodu braku kandydatów. A firma już straciła płynność finansową, pracownicy i tak nie mają nic do roboty, przestali przychodzic do pracy. Czy zwolnic pracowników może Rada Nadzorcza, jej członkowie lub wspólnicy?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane