statystyki

Koniec z niższym pensum w grupach mieszanych w przedszkolach

autor: Artur Radwan17.07.2018, 07:39; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:15
Przedszkole

Zaproponowane rozwiązanie popierają też szefowie placówek oświatowych, które zarządzają przedszkolami. Mają jednak pewne zastrzeżenia.źródło: ShutterStock

Zmienia się prawo oświatowe. Teraz gminy będą decydować, ile godzin ma pracować nauczyciel przedszkola, który w grupie ma sześciolatki i młodsze dzieci. Nie może to być więcej niż 25 godzin tygodniowo.

Dyrektorzy samorządowych przedszkoli mogą tworzyć mieszane grupy, czyli łączyć dzieci starsze z młodszymi. Oddziały nie mogą jednak liczyć więcej niż 25 maluchów.

Problem zaczyna się wtedy, gdy grupa mieszana składa się z sześciolatków i pięciolatków. Pensum nauczycieli, którzy realizują zadania z zakresu wychowania przedszkolnego dla sześciolatków, wynosi 22 godziny, a dla uczących młodsze dzieci – o trzy godziny więcej.

Konflikty i bałagan

Przepisy Karty Nauczyciela nie rozstrzygają, ile godzin powinien pracować nauczyciel w mieszanym oddziale, w którym są m.in. sześciolatki.

Często na tym tle dochodzi do konfliktów między nauczycielami a dyrektorami. Wśród pedagogów pojawiały się głosy, że jeśli część grupy składa się z najstarszych dzieci, to dyrektor powinien ustanowić niższy wymiar tygodniowych zajęć. W efekcie w każdej gminie była w tym zakresie inna praktyka, a nauczycielowi, który nie zgadzał się z wyższym pensum, pozostawało odwołanie się do sądu pracy.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • hgedc(2018-07-17 13:22) Zgłoś naruszenie 120

  Karygodnym jest to, że na 1 osobę przypada 25 maluchów. Ile razy dziecko wypada z okna, podczas gdy w domu było pół rodziny. A nauczyciel przedszkola ma zagwarantować bezpieczeństwo, zorganizować zabawę i naukę. Kraj kochający dzieci.

  Odpowiedz
 • nn(2018-07-21 16:28) Zgłoś naruszenie 50

  @Zyzio etat nauczyciela w Polsce wynosi 40h/tydz. Rządowe badania z przed kilku lat oszacowały rzeczywisty czas pracy na aż 47h/tyg. Od tego czasu biurokracji tylko przybyło więc możliwe, że nauczyciele pracują jeszcze więcej. Mam nadzieję, że masz wszystko wyjaśnione. Mitem jest, że nauczyciel pracuje jedynie 18h tygodniowo. A gdzie czas choćby na przygotowanie siebie i materiałów do zajęć. A sprawdzenie projektów, prac domowych i sprawdzianów? Już samo to potrafi podwoić czas pracy. A co z resztą?

  Odpowiedz
 • Zyzio(2018-07-17 21:38) Zgłoś naruszenie 07

  Wciaz nie moge tego pojac dlaczego nauczyciel w USA pracuje 40 godzin /tydzien , a w Polsce o polowe mniej? Czy moze mi ktos to wyjasnic?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane