statystyki

Mimo 40 lat stażu bez prawa do emerytury

autor: Bożena Wiktorowska06.03.2009, 03:00; Aktualizacja: 06.03.2009, 12:02
  • Wyślij
  • Drukuj

Od 8 stycznia rolnicy ubiegający się o emeryturę rolniczą nie mogą doliczyć do stażu okresów opłacania składek do ZUS. Związkowcy zapowiadają zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o emeryturach kapitałowych. Jeśli rząd nie przygotowuje nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu rolników, posłowie przygotują własny projekt.

reklama


reklama


Do naszej redakcji docierają sygnały, że osoby, które prowadziły gospodarstwo rolne i opłacały przez wiele lat składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mają kłopot z uzyskaniem emerytury rolniczej. Wszystko za sprawą obowiązujących od stycznia tego roku przepisów. Nie pozwalają one osobom, które nie opłacały przez 30 lat składek do KRUS, uzupełnić brakującego stażu okresami opłacania składek do ZUS.

KRUS odmawia więc przyznania emerytury osobie, która np. opłacała składki do Kasy przez 27 lat i była ubezpieczona w ZUS 13 lat. Mimo że ma 40-letni okres składkowy, może nie otrzymać świadczenia ani z systemu pracowniczego, ani rolniczego.

Takim rozwiązaniem jest zaskoczona nawet Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, mimo że to kierowany przez nią resort przygotował projekt odpowiedniej ustawy. Zapowiada, że rząd przygotuje nowelizację tych przepisów.

Nowe zasady

8 stycznia tego roku weszła w życie ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. nr 228, poz. 1507). Znowelizowała ona m.in. ustawę z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.). Zgodnie z nią emerytura rolnicza przysługuje, jeśli ubezpieczony w KRUS ukończy 55 lat (kobieta) lub 60 (mężczyzna). Równocześnie taka osoba musi posiadać co najmniej 120 kwartałów (30 lat) ubezpieczenia w KRUS oraz zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. W praktyce oznacza to, że takie osoby najczęściej przed przejściem na emeryturę sprzedają swoje gospodarstwa.

Emerytura rolnicza przysługuje też ubezpieczonemu, który ukończył wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna), jeżeli co najmniej przez 100 kwartałów (25 lat) opłacał składki do KRUS.

Do czasu wejścia w życie nowych przepisów rolnicy urodzeni w 1949 roku lub później mogli doliczyć do brakujących okresów ubezpieczenia w KRUS ubezpieczenie w ZUS. Obecnie nie mogą tego robić. Do okresu ubezpieczenia w KRUS nie mogą też doliczyć okresów działalności kombatanckiej oraz zasadniczej służby wojskowej. Jak wyjaśnia Irena Frąszczak, radca prezesa ds. ubezpieczeń KRUS, osoby odbywające czynną służbę wojskową nie spełniają warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, z tego tytułu podlegają bowiem obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu w ZUS.

Z wyjaśnień przygotowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że do czasu wejścia w życie ustawy o emeryturach kapitałowych istniała możliwość wzajemnego zaliczania okresów opłacania składek - do świadczenia rolnego okresu opłacania składek do ZUS, a do emerytury z FUS okresów opłacania składek rolnych.

Obecnie wymagany okres ubezpieczenia rolnego nie będzie już mógł być uzupełniany okresami innego ubezpieczenia (np. w ZUS).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
  • ~~(2009-03-10 13:44) Odpowiedz 00

    do 1
    naucz się liczyć.
    40 lat pracy daje ci 60 lat przy załorzeniu ukończenia edukacji w wieku ok 20 lat (wiek emrytalny kobiet) a 65 lat gdy kończysz edukację w wieku ok. 25 (wiek emrytalny męższczyzn)

  • Hanna(2009-03-14 21:40) Odpowiedz 00

    Szkoda słow.

  • M.J.(2009-03-09 17:07) Odpowiedz 00

    Do 37: Tak, chciałabym mieć 700zł emerytur, gdybym płaciła niecałe 70 zł miesięcznie składki do ZUS-u. A ponieważ Państwo zabiera mi od 36 lat ponad 700zł miesięcznie składki emerytalnej i rentowej, to powinnam mieć 10 razy większą emeryturę niż rolnik, na co się raczej nie zanosi. Płacąc 70zł, można/ i należy!/ coś na starość zaoszczędzić. Płacąc składki do ZUS-u i będąc pozbawionym jakichkolwiek dotacji i zamóg, "miastowy" nie ma przeważnie żadnych oszczędności na starość i nie ma poletka, na którym mógłby sobie wychodować coś do jedzenia, albo utrzymać kilka kur. Pozdrawiam.

  • Justyna(2009-03-09 15:36) Odpowiedz 00

    do 28... nie wporządku jest to że mnie obrażasz... ale nie o tym to forum. Chciałam tylko podkreślić, że praca rolników jest nieporównywalna do pracy w biurze na produkcji, czy sklepie itd. Wiem bo wiele lat mieszkałam na wsi. Wstawałam o 4 rano przed szkołą żeby pomóc moim rodzicom. Moi rodzice są już starsi schorowani przez ciężką pracę przez tyle lat ... dostaną 700 zł emertury. Chciałbyś za tyle żyć ???

  • prawdziwy rolnik(2009-03-07 21:04) Odpowiedz 00

    czy wiecie że rolnik leży nic nie robi płaci małą składkę dostaje wysoką emeryturę wszyscy dokładają ma jak na florydzie to wymyślili gamonie którzy sięją propagande zostańcie rolnikiem z trzema lub czterema hektarami to nawet na krus was nie będzie stać czego tak się pchają młodzi do wojska do policji na nauczyciela, po prostu odpieprzyć 8 godzin lub mniej po pietnastu latach na emeryturkę za mim 1500 nawet koło swojej posesji nie potrafią pograbić zaproszę tych leni na wieś to zobaczą dopiero jak się pracuje, przestaną pieprzyć głodne kawałki o pracy jak wstaną o piątej i wydoją moje krowy i je oporządzą wtedy zobaczą skąd biorą się pieniądze jak oporządzą zwierzęta które trzeba napoić i nakarmić, niech nie myślą że to przejaźdzka konno. Popatrzcie ile jest rencistów z zus żona pracuje jako pielęgniarka na izbie przyjęć to mamy rencistów i młodychy emerytów nie zkrus tylko z zus kto za to płaci a no wy podatnicy oczywiście z zus które wam dołoży nową sładkę w tym nowym 2009r

  • Ja(2009-03-16 20:29) Odpowiedz 00

    zwiekszajaca się głupota ustawodawców doprawdy zaczyna az boleć...!!! Człowiek całe życie płaci składki, nie ważne- ZUS czy KRUS, to z jakiej racji nagle ma zostac bez srodków do zycia, bo ktoś tam nie pomyślał o konsekwencjach niesumowania składek!!! No przecież skrajna paranoja!!!

  • Ala(2009-03-31 15:18) Odpowiedz 00

    Ala 57, mam 21 lat pracy i ubezpieczenia w ZUS I 12 lat pracy we własnej firmie i gospodarstwie rolnym. Składkę płacę podwójną. Liczyłam, że dostane emeryturę w wieku 55 lat. I jak mozna mnie tak oszykać? Dokad mam pracować aby otrzymać emeryturę? Dlaczego nie mozna dołiczyć ZUS O krus? To niesprawiedliwe!!!

  • Marianna(2009-10-18 16:41) Odpowiedz 00

    tO PRAwDZIWA DYSKRYMINACJA.jAK MOŻNA NIE ZALICZAĆ STAŻU PRACY W rOLNICTWIE PŁACĄĆ CAŁY CZAS SKŁADKI Z PRACĄ W INNYCH JEDNOSTKACH RÓWNIEŻ PLACAC SKŁADKI zuS.tAKI stan to tylko w "takim państwie jak Polska" kiedy będzie normalnie? Czytam że przeoczono w trakcie pisania ustawy to szok kogo mamy zatrudnionego,brak odpowiedzialności za podjęte decyzje.W telewizji widać tylko kłótnie az sie niedobrze robi ,kiedy to sie skończy?Najlepiej niech wszyscy pracuja do Smierci to kłopot będzie z głowy.

  • jaga rocznik 1955 39 latpracy(2009-10-04 15:35) Odpowiedz 00

    jestem kobieta pracuje w fabryce mam 39 lat stazupracy rocznik 55czy to mal sie pytam pani fiedak kiedy rzad przejrzy na oczy oni nam dolozyli jeszcze 5 lat dluzej i na ci licza ze my poumieramy a emerytury sie nie doczekamyskonczyc z przywilejami w zadnym kraju nie ma tyle przywilejow co w polsce a my ludzie pracujacy sie nie doczekamy emerytury uwazam to za wielka krzywde dla rocznikow 1954 1955 nasze kolezani mimo ze maja po 20 lub 25 lat pracy odeszly na emeryture ja sie pytam jak tak mozna skrzywdzic te kobiety my juz nie mamy sil do pracy ile mamy pracowac moze do 100 lat prosze dziennikarzy obudzcie sie i broncie ludzi pracy takich jak my rocznik 1954 i 1955 jaga

  • maria(2009-06-22 18:15) Odpowiedz 00

    siłą zmuszano nas do płacenia składki krus od 1 ha nawet bez aktu własności skandal i postanowienia sądowego spadkowego jako młodzi ludzie pomagaliśmy rodzicom zarabiając parę złotych nie prosilyśmy opieki o pomoc a teraz mamy karę nie mogąc połączyć składek z zus i krus skandal prosi o pomstę do nieba panie rzecznik do pracy uczciwie

  • maria(2009-06-22 18:00) Odpowiedz 00

    czysrzecznik praw obywatelskich nie słyszał o łamaniu prawa względem rolników

  • wojnewidzialem(2009-03-07 10:26) Odpowiedz 00

    To paranoja w KRUS jak niepłacisz na bieżaco to potem naliczaja wstecz.
    A teraz wykombinowali że by nie łaczyc skladek i stazu z KRUS i ZUS .
    Ci w zadzie sie niemartwio im emeryturki naliczo odpowiednio kilka tysiaczków
    aprzecietny obywatel marne grosze z KRUS-700 a ZUS-1400.
    Badz tu madry przeżyj za taka kase miesąc.
    Jednemu baranowi z zadu dac 1400zł niech sobie przeżyje i utrzyma rodzine.
    Pewnie że lepijej wydawać nie swoje pieniadze i szastac na prawo i lewo .
    Banda debili ,łobuzów *********** ta Polske jak tak dalej beda żadzić

  • lkiq(2009-03-06 15:36) Odpowiedz 00

    Każdy kto pracował w latach 1970- i wypracował co najmniej 20 lat, powinien przechodzić (na takich samych warunkach ) na emeryturę mieszaną. Aktualne przepisy to dyskryminacja!.W świetle sytuacji gospodarczej Polski i pracy na 1/2 etatu za połowę minimalnej pensji, emerytura od uzbieranych składek po 2014r. to skandal!!!. Co na to Rzecznik Praw Obywatelskich?

  • mir_J64(2009-03-06 11:34) Odpowiedz 00

    Jack zapomniałeś, że tym państwie cały czas prawo stanowi CZERWONA HOŁOTA, banda PASOŻYTÓW I ZŁODZIEI. Chcesz wyjść na swoje musisz pracować na czarno nie ma innego wyjścia. To jedyna słuszna droga.

  • justyna(2009-03-06 12:26) Odpowiedz 00

    Jestem w szoku jak ludzie mało rozumieją ... kurcze piszecie, że rolnicy mało płaca na krus a my zusowcy tak dużżo straszne. Trzeba zauważyc jedną podstawowa rzecz że nie wszyscy rolnicy nie mają stałych dochodów przez 12 miesięcy... moi rodzice sa rolnikami ciężko pracują przez całe życie, a na strość dostaną 700 zł. i jeszcze problem czy dostaną ? Dzięki nim mamy co jeść (owoce, warzywa mięso) ale w ogóle tego nie szanujemy.

  • janke(2009-03-06 11:45) Odpowiedz 00

    CO my mamy za rządy. Gdzie tu sprawiedliwośc. Mnie brakowało 6 lat do wieku Mam 36 lat pracy.Niech nam prawnik podpowie co my możemy zrobi
    Złączmy się Nie wierzę związkom

  • Stanisław(2009-03-06 11:25) Odpowiedz 00

    właściwego uregulowania wymaga także sytuacja gdy osoba opłacała składkę obowiązkowego ubezpieczenia rolników (przed powstaniem KRUS) a następnie podjęła pracę i opłacała składki ZUS. Emerytura oblicza się tylko od czasu ubezpieczenia w ZUS. Okres poprzedni traktowany jest jako bezskładkowy. Składki opłacane na OUR szlak trafił, a emerytura z ZUS jest śmiesznie mała, bo pomnożona tylko przez ostatnie lata pracy.

  • Kobieta(2009-03-06 10:24) Odpowiedz 00

    Do czego to podobne:
    1.Emerytura rolnicza w KRUS (K-55lat,płacenie składek mniejszych niż w ZUS.
    2.Emerytura pracownicza z ZUS (K-60 lat,płacenie składek większych niż w KRUS.
    Szanowny Panie Rzeczniku Praw Obywatelskich ! -co Pan powie na Takie CUDA?
    A możliwość dobrowolnego wystąpienia z OFE po 2013r?

  • KK 54(2009-03-06 12:28) Odpowiedz 00

    mogę pracować do 60-tki , tylko gdzie, kto zatrudni kobietę w wieku 55 lat, gdzie się podział tak hucznie reklamowany program 50+.

  • Oj głupiaś Justynko-- głupiaś(2009-03-06 12:34) Odpowiedz 00

    my też pracujemy i płacimy dużo więcej a emerytury często mamy tyle samo a dzienki nam masz prąd ,maszyny i telewizory!